The Turbans: środkowy palec dla granic i murów [RECENZJA]

Od Grecji przez Turcję i Bułgarię, The Turbans – ze swoim wydanym właśnie dla kultowej Six Degrees Records albumem pędzą błyskawicznie między granicami krajów, których folklor nigdy nie uznał, przedstawiając bardzo szerokie spektrum bałkańskiej muzyki. W całej jej okazałości.

Muzycy The Turbans pochodzą z Turcji, Bułgarii, Izraela, Iranu, Grecji, Hiszpanii i Anglii. Sami wydawcy mówią: trudno wyobrazić sobie dziś w tak mocno podzielonym politycznie świecie, by tak zróżnicowana grupa ludzi potrafiła się dogadać. A jednak, nie po raz pierwszy, przekonujemy się, że world beat potrafi podziały zasypać i przemówić wspólnym językiem do każdego, bez względu na jego miejsce w geografii, kulturze czy religii. 

Muzycy The Turbans przekraczali nie tylko granice państwowe, ale też własne ograniczenia i strefy komfortu „Kiedy masz klasycznego skrzypka grającego indyjskie ragi, tworzysz coś naprawdę dziwnego i nowego” – mówią twórcy. Ale właśnie takie „dziwne i nowe” rozwiązania czynią tę płytę szalenie ciekawą i wartą dogłębnego poznania. 

Od charakterystycznych dla tureckiej muzyki orientalnych skal przez aksakowe rytmy bułgarskie, oro, wspomniane solo skrzypiec po partie działającego w Londynie chóru bułgarskiego i – last but not least – flamenco. Bardzo surowy, nieszlifowany przesadnie postprodukcją dźwięk instrumentu potęguje wrażenie silnego osadzenia muzyki w swoich korzeniach, choć odstępstwem jest – równie chropowato brzmiąca – gitara elektryczna wprowadzająca lekko funkujący feeling. Wszystko to miesza się i pędzi tak szaleńczo, że spocić się można od samego słuchania.

To płyta ukazująca nie tylko piękno, zróżnicowanie, ale też wspólne mianowniki muzyki świata. The Turbans to jeden z tych projektów, które pokazują środkowy palec murom, podziałom, dyskryminacjom. I zapraszają do tańca.

Kaśka Paluch

etno, the turbans, world beat, world music

Podróże, muzyka, książki, filmy
wywiady, artykuły, recenzje

Znajdź nas

To była piękna przygoda!

Po trzynastu latach istnienia, Etnosystem.pl zakończył swoją działalność. Strona pozostaje w charakterze archiwum. Dziękuję za tę piękną przygodę i do zobaczenia w innym miejscu – zapraszam na noisefromiceland.com

Kaśka Paluch