Mulatu Astatke i Black Jesus Experience: powrót legendy ethio-jazzu

Muzyka Czarnego Lądu dominuje półkę z muzyką świata – nie ma co do tego wątpliwości. Przy pojawiających się tu i ówdzie nowościach wykorzystujących w mniejszym lub większym stopniu charakterystyczne dla afrykańskiej tradycji brzmienia i skale, warto odwołać się do początków. Dziś mamy ku temu fantastyczną okazję, bo nową płytę wydał Mulatu Astatke – ojciec gatunku. To dzięki niemu pentatoniczna skala muzyki z Etiopii stała się rozpoznawalna i na stałe weszła w świat world beatu. Ethio-jazz, który wypełnił jego debiutancką „Afro-Latin Soul” (z 1966 roku) wpisał się w historię muzyki świata złotymi zgłoskami. 

Na „To Know Without Knowing” Astatke współpracuje z australijskim zespołem Black Jesus Experience – nie po raz pierwszy, bo pierwszy raz artyści spotkali się w 2016 roku na płycie „Cradle of Humanity”. Najnowsza nie zawodzi tych, którzy oczekują hipnotyzujących bębnów, będących ostinatową bazą dla nie mniej transowych melodii wydobywających się z wibrafonu, z lekko funkujących gitar. W ten trans bezbłędnie wplatają się etiopskie śpiewy, z zawołaniami solo-chór. I występ MC Mra Monka (Australijczyka pochodzącego z Zimbabwe), który oddaje hołd „ocalonym z ludobójstwa i przesiedleń”. 

„To Know Without Knowing” jest bardzo konkretną dawką etiopskiego jazzu eksplorującego wciąż niewyczerpane źródła tradycji Afryki. Oraz jej historii, o której – współcześnie – artyści próbują nam opowiedzieć.

Kaśka Paluch

afryka, black Jesus experience, ethio jazz, ethno jazz, jazz, Mulatu astatke, muzyka afrykańska

Podróże, muzyka, książki, filmy
wywiady, artykuły, recenzje

Znajdź nas

To była piękna przygoda!

Po trzynastu latach istnienia, Etnosystem.pl zakończył swoją działalność. Strona pozostaje w charakterze archiwum. Dziękuję za tę piękną przygodę i do zobaczenia w innym miejscu – zapraszam na noisefromiceland.com

Kaśka Paluch