Wybuch pandemii spowodowanej nowym koronawirlsem covid-19 zatrzymał świat. Zamknięte granice, zalecenia pozostania w domu, odwołane loty, to wszystko sprawiło, że turystyka stanęła w jednym punkcie. Miłośnicy podróżowania zastanawiają się: kiedy będzie można znowu gdzieś pojechać? Co zrobić, żeby było bezpiecznie? A przede wszystkim: gdzie pojechać?

Na dziś nie wiadomo kiedy granice zostaną otwarte i jak będzie wyglądała sytuacja w przypadku dalekich podróży, takich, do których będzie trzeba decydować się na transport powietrzny. Prawdopodobnie jeszcze przez jakiś czas ograniczenia dotyczące lotnisk i samolotów będą aktywne, nawet jeśli podróżowanie będzie już względnie bezpieczne.

Rzecz jasna, stosowanie się do zaleceń epidemiologów to podstawa. Nieważne jak bardzo kochamy podróże do dalekich krajów, w tej wyjątkowej sytuacji odpowiedzialność społeczna powinna mieć pierwszeństwo. Pozostając w domach dbamy nie tylko o nasze zdrowie, ale także – a czasem przede wszystkim – o zdrowie innych. Niezależnie od tego w jakim stopniu rozwój pandemii zostanie przez różne kraje ogarnięty, należy cały czas pamiętać o zachowywaniu podstawowych środków ostrożności: częstym myciu rąk, niedotykaniu twarzy i zasłanianiu twarzy w przypadku kichania lub kaszlu.

W miarę rozluźniania obostrzeń dotyczących poruszania się po kraju, będzie można powoli zacząć myśleć o podróżach wewnątrz granic Polski. Mikroturystyka, bo tak nazywa się podróżowanie na niedalekie odległości, często z wykorzystaniem własnego transportu samochodu, ma szansę tego lata stać się wyborem numer jeden wśród podróżników. I to wcale nie jest zły pomysł, bo przecież Polska należy do jednego z najbardziej zróżnicowanych widokowo, geologicznie i klimatycznie krajów. Można ruszyć w polskie góry, których pasma szczelnie pokrywają całe południe kraju. Niekoniecznie muszą to być Tatry, są jeszcze przecież Beskidy, Gorce, słynne Bieszczady – miejsce powinno znaleźć się dla każdego. Jeśli jednak nie jesteście miłośnikiem pieszych wędrówek pod górę, warto zdecydować się na wakacje nad polskim morzem – co było zresztą hitem wśród wczasowiczów i w przeszłości.

Podobnie jak reszta kraju, polskie wybrzeże jest bardzo zróżnicowane i każdy właściwie jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce. Czy to bardziej zaciszne, zielone zachodnie pomorze czy też rozwinięte, można by powiedzieć – „wielkomiejskie” – pomorze wschodnie. Jeśli oprócz wylegiwania się na plaży lubicie też dynamiczne życie nocne, kluby, modne restauracje, warto w tym roku rozważyć podróż do Trójmiasta, a szczególnie Sopotu. Do pełni szczęścia można pomyśleć o zakwaterowaniu się w Sopocie w hotelu przy morzu, żeby móc budzić się przy szumie morskich fal i zasypiać z widokiem księżyca odbijającym się od tafli wody. Brzmi luksusowo? Tak właśnie ma być.

Dobre, porządne wakacje przydadzą się wszystkim, bo bez wątpienia obecnie trudna sytuacja każdego męczy i stresuje, wypoczynek jest więc bardzo wskazany. I niezależnie od tego czy zdecydujecie się na wyprawę do domku letniskowego na Mazurach, górskiego schroniska w Tatrach czy hotelu przy plaży w Sopocie, te wakacje mogą być udane.

artykuł sponsorowany