jazgot muzyko siłę daj

Nie przypuszczałam, że jeszcze kiedyś przy dźwiękach skrzypiec pozwolę sobie na zapomnienie. Udało się przy muzyce Jazgotu, ale to też chyba dlatego, że oni sami się zapominają.

Jazgot – Muzyko siłę daj – kup najtaniej

Słuchając Jazgotu, szczególnie na żywo (choć płyta, nawet studyjna, potrafi dość dobrze oddać temperament zespołu), mam wrażenie, że muzycy muszą się bardzo pilnować, żeby nie odlecieć jak helikopterki na śmigłach ze smyczków. Tempo i energia, jakie przelewają się w dźwiękach ich gry są imponujące. Wynika to zapewne z wyjątkowej mieszanki, na której opierają swoją muzykę: góralskiej nostalgii, rzewności oraz bałkańskiego usposobienia. Przejawia się ona nie tylko w samym repertuarze, ale w ogóle potraktowaniu materii i instrumentów. Andrzej Jarząbek wirtuozersko tańczy palcami po strunach skrzypiec, z jednej strony wyciskając z nich tyle mocy, ile tylko podstrunnica może wytrzymać, z drugiej – potrafi wyciągnąć z nich całą paletę rzewnych emocji i tej słynnej góralskiej ślebody. I przyznam, że trochę mnie to krępuje – jako skrzypaczka, słuchając z jaką lekkością Jarząbek biega po tych dźwiękach, jestem tak zawstydzona, że już chyba sama nie zagram na skrzypcach…

{youtube}NP-S20fqDDo{/youtube}

Sporo utworów z płyty to muzyka tradycyjna z Węgier czy Rumunii, a także kilka tradycyjnych nut z autorskimi słowami i własnych kompozycji zespołu. Wszystkie utrzymane w podobnym tonie, dzięki któremu wyszukanie podobieństw między muzyką łuku karpackiego a nieco bardziej odległych bałkańskich rytmów, przychodzi bardzo łatwo. Ale to nie dziwi – w końcu zespół zasila Jan Trebunia-Tutka, artysta z najsłynniejszej muzykującej rodziny i zespołu Trebunie Tutki zarazem, który w łączeniu muzycznych kultur się specjalizuje.

To jest płyta zagrana na najwyższym poziomie, przemyślana i artystycznie dopracowana bez zarzutu. Ale przede wszystkim „Muzyko siłę daj” jest wykładnią radości grania, słuchania i śpiewania, Wspomnianej wolności, w której można – a nawet trzeba – się zatracić.

Kaśka Paluch

Jazgot „Muzyko siłę daj”, 4EverMusic 2013