58. Tydzień Kultury Beskidzkiej trwał od 24 lipca do 1 sierpnia. Koncerty zespołów odbywały się na pięciu głównych estradach: w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Oprócz tego odbyły się jeszcze imprezy towarzyszące w Ujsołach, Jabłonkowie, a także koncert Bielsku-Białej.

Jury festiwalu ogłosiło, że laureatem 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich – w kategorii zespołów – został Zbyrcok z Juszczyna (Beskid Makowski). Ta część konkursu odbyła się w żywieckim Amfiteatrze „Pod Grojcem” w ramach trwającego 58. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W nagrodę zespół otrzymuje Złote Żywieckie Serce oraz 12 tysięcy złotych.

Zespół działa od 2008 roku i prezentuje folklor Górali Babiogórskich. W konkursie Zbyrcok zaprezentował widowisko pt. „Na szałasie na Hali Śmietanowej”. Autorką scenariusza jest Urszula Janicka-Krzywda, a reżyserią i choreografią zajęli się Roman Guzik i Sara Kaczmarczyk. 


Srebrne Żywieckie Serce i nagrodę 10 tysięcy złotych jurorzy przyznali zespołowi Istebna z Istebnej (Beskid Śląski), a Brązowe Żywieckie Serce i 8 tysięcy złotych Lipniczanom z Lipnicy Wielkiej (Pogórze Sądeckie). Oba te zespoły zaprezentowały tradycje weselne swoich regionów.

Podczas FFGP jury typuje również zespoły na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W tym roku zaproszenie do Zakopanego otrzymują zdobywcy Złotych i Srebrnych Serc oraz Lachy z Nowego Sącza i Regle z Poronina.

Komisja w składzie: Małgorzata Kiereś (przewodnicząca), Lidia Czechowska, Adam Adamowski, Czesław Węglarz, Jan Karpiel-Bułecka, Bogdan Matusik, Kazimiera Koim (sekretarz) obejrzała w tym roku 27 prezentacji.

Kategorie kapel, grup śpiewaczych, solistów i mistrzów

Festiwal Folkloru Górali Polskich to również konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, multiinstrumentalistów, a także mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach, obywający się na żywieckim Rynku, oceniany przez osobną komisję.

Jury w składzie: Anna Borucka-Szotkowska (przewodnicząca), Zbigniew Wałach, Aleksander Smaga, Przemysław Ficek, Krzysztof Trebunia-Tutka, Katarzyna Pach-Sznepka (sekretarz) wysłuchało 146 prezentacji muzyku ludowej.

Komisja przyznała siedem Złotych Żywieckich Serc, a także wiele pierwszych, drugich i trzecich miejsc oraz wyróżnienia.

W kategorii kapel najlepsi okazali się w tym roku Cacani z Nowego Sącza (2500 złotych). 

Wśród licznych grup śpiewaczych jury wyróżniło Podegrodzkich Chłopców z Podegrodzia (2000 złotych). 

W konkursie występują również mistrzowie z uczniami, choć ocenie poddawany jest tylko mistrz. Jury doceniło heligonistę Samuela Guzika z Juszczyna (1500 złotych), który zaprezentował się z uczniem Krzysztofem Walągiem oraz śpiewaczkę Darię Lizoń (1300 złotych) z Zabrzeży występującą z uczennicą Anną Szczepaniak.

Wśród solistów laureatami Złotych Żywieckich Serc zostali: śpiewak Dawid Ciągło z Podegrodzia (1000 złotych) oraz grający na heligonce instrumentalista Sławomir Kurek z Wilkowiska (1200 złotych). Multiinstrumentalista Andrzej Budz z Dębna (1500 złotych) ujął z kolei jurorów grą na dudach podhalańskich, piszczałkach i trombicie.

Po raz drugi w historii Festiwalu komisja uhonorowała Nagrodami Specjalnymi (oraz pieniężnymi w kwocie 800 zł każda) osoby zasłużone dla tradycyjnej kultury muzycznej regionu Beskidu Żywieckiego – śpiewaczki: Juliannę Adamek z Pewli Wielkiej, Annę Dunat z Pewli Wielkiej, Annę Foję z Sopotni Małej, Zofię Sordyl z Korbielowa oraz skrzypka Józefa Hernasa z Koszarawy.

Łączna pula nagród 52. FFGP – w obu przeglądach – wyniosła 100 tysięcy złotych. Fundatorami są Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (75 tysięcy złotych) oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej (25 tysięcy złotych).