World Orchestra Grzecha Piotrowskiego to nowy muzyczny projekt na mapie world music. To przedsięwzięcie, które wymyka się z ram i standardów. To muzyczna podróż pełna przestrzeni, subtelnych emocji i magii.

Jej muzyka jest opisywana przez krytyków i słuchaczy jako język duszy, który podświadomie wszyscy znamy, którego piękno jest w stanie poruszyć każdego, niezależnie od wieku, wyznawanej religii, kontynentu czy majętności. Jest to podróż do korzeni muzyki. Do muzyki świata, prastarej improwizacji z czasów, w których nie było zapisu nutowego, a wielopokoleniowe tradycje muzyczne były przekazywane z ojca na syna. WO to zderzenie korzeni muzyki świata z orkiestrą symfoniczną, jazzem, folklorem i muzyką filmową. Mimo rozwoju cywilizacji muzyka pozostaje jedynym uniwersalnym językiem świata.

Projekt „WE” to nowa odsłona World Orchestry Grzecha Piotrowskiego. Będzie to głos artystów i artystek z całego świata, niosący przesłanie pokoju ponad podziałami a jego premiera odbędzie się podczas „Festiwalu Łódź Wielu Kultur” już 4 października w Klubie Wytwórnia. Kolejna wykonanie tego dzieła będzie miało miejsce 17 grudnia 2024 r we Wrocławiu w NFM Narodowym Forum Muzycznym. Na scenie zobaczymy muzyków reprezentujących wiele kultur, także z regionów dotkniętych konfliktami i
działaniami wojennymi. To będzie wyjątkowe spotkanie, które zbuduje mosty
między ludźmi i kulturami.

World Orchestra to projekt muzyczny, który łączy w sobie muzykę świata, jazz, folklor i muzykę filmową. Orkiestra, której pomysłodawcą jest Grzech Piotrowski, składa się z kilkudziesięciu osób z różnych zakątków globu, często wirtuozów nietypowych instrumentów.

 
Słowo wstępu autorstwa Grzecha Piotrowskiego do tegorocznego projektu World Orchestra „WE”

Ostatnie lata na świecie to czas niepokoju, konfliktów, wojen i totalnej dezinformacji. Jednocześnie to okres wzrostu świadomości wielu obywateli świata i czas podejmowania przełomowych życiowych decyzji.
To w końcu możliwość poruszenia na większa skalę tematów ważniejszych niż interes jednostki. 
Dzięki rozwojowi AI człowiek wykroczy daleko poza istniejące ograniczenia i zanurkuje głęboko w przestrzeniach cyber fantazji. „Matrix” i „Terminator” czy „Black Mirror” przestają być beletrystyką, stają się potencjalną wizją niedalekiej przyszłości.


Równolegle obserwujemy koniec kultury użytkowej jaką znaliśmy, którą prawdopodobnie zastąpi sztuczna inteligencja za sprawą czat botów i aplikacji (tworzących muzykę i filmy) korzystających z istniejących zasobów ludzkiej twórczości.

Budzi to wiele niepokojów i kontrowersji w środowiskach sztuki . Świat finansjery i korporacji nie bacząc na opinię ludzi stworzył i wprowadził do użytku cyfrowe „ja”, samo-uczące się szybciej niż cała ludzkość.

Stajemy na krawędzi zarówno w tematach egzystencjalnych jak i moralnych. W światowych mediach króluje narracja nienawiści. Osobiście trudno mi uwierzyć że blisko osiem miliardów ludzi na świecie pała do siebie nienawiścią i chce wojny.

Projekt „WE” jest silnym głosem artystów z całego globu, przesłaniem pokoju. Banalne? Tak.
Ale kto normalny nie chce dla rodziny i przyjaciół pokoju, zdrowia i szczęścia? Każdy człowiek tworzy wokół siebie krąg ludzi.
Te kręgi tworzą całą globalną wioskę. Społeczność ziemian, współodpowiedzialnych za przyszłość planety.
I to właśnie odpowiedzialność powinna być esencja naszego życia. Ja, My, Wy, Oni.

Finalnie wszyscy jesteśmy w stanie poprawić nasze funkcjonowanie na planecie w zgodzie z przyrodą. Zrozumienie tego faktu jest podstawą do budowy nowego społeczeństwa nie bazującego na drenowaniu Ziemi, ludzi i jej zasobów.
Każda osoba, którą znamy i ich znajomi nie będą żyli za sto lat. Wszystko w co inwestowali, domy, samochody, wszelkie rzeczy na które ciężko pracowali zużywając cenne życie w zamian za doczesne dobra przeminie, zniknie lub będzie w posiadaniu ludzi, którzy się jeszcze nie
narodzili.Jak mawiał Jose „Pepe” Mujica „żyjemy w pędzie, zużywamy cenny czas, aby zarabiać pieniądze na masę niepotrzebnych rzeczy, tracimy przez to zdrowie, potem wydajemy pieniądze aby je odzyskać”.

 Ten fakt rodzi podstawowe pytanie:
po co zatem pracować i co jest sensem życia. To pytanie dręczy mnie od dziecka.
 A może doszliśmy do momentu weryfikacji znaczenia dotychczasowych ziemskich dóbr i z góry narzucanych celów.


Od pokoleń wmawia się ludziom, że są nimi status społeczny, dobra materialne i polityczno-religijne cele, idee.
Mówiąc o tych ostatnich, nie widać aby zdawały egzamin, bo jak inaczej wytłumaczyć rosnącą falę wojen, konfliktów i okrucieństwa.

„WE” jest o nas, nowych ludziach myślących samodzielnie. Spokojnych, refleksyjnych, czujących i widzących dalej niż możliwe dobra doczesne.
Niewątpliwie większość zanurkuje głęboko w wirtualnym świecie nieskończonych możliwości. Ale czy zawsze w historii
ludzkości większość miała racje ? Teraz najważniejsza jest refleksja nad sobą, światem i działanie.


„WE” – głos artystów, wrażliwych, odpowiedzialnych, ponad podziałami.

World Orchestra zaprasza na „WE”.
 Koncerty poprzedzi nagranie studyjne albumu zrealizowane na całym globie.
W ramach „WE”
chcemy zorganizować 100 koncertów na pięciu kontynentach pod muzycznym „parasolem” World Orchestry.
Ich format będzie dostosowany do lokalnych możliwości.
Pod koniec roku pokażemy statystyki: ilu artystów wzięło udział, ilu było odbiorców live i online 

Grzech Piotrowski.


SOLIŚCI:
Ruth Wilhelmine – Voc – Norway
Bendik Hofseth – Sax/Voc – Norway
Terje Isungset – Perc – Norway
Roby Lakatos – Viol – Hungary
Joachim Mencel – Lira (Fv) – Pl
Makeda Purple – Voc – Germany

Aniel Someilian – Bass/Voc – Brasil
Vladiswar Nadishana – Multi – Syberia/Berlin
Anan Makhoul – Oud – Palestyna
Voix De Vent – Voc/Frame – Morocco
Arad Emamgholi – Daf – Kurdystan
Peter Somos – Drums – Hungary
Ghostman – Voc – Pl
Shachar Elnatan – Guit – Israel
Atom String Quartet – Pl
Sara Malinowska – Viol – Pl
 Stanisław Słowiński – Viol – Pl
 Alchemik Orchestra
 Piotr Matusik – Piano – Pl
 Abdulwahab Al Katan – Viol – Kuwait
 Jan Wierzbicki – Bas – Pol
Lukas Oraviec Tp – Slovakia
Ondrej Stevracek Ts – Czech
Nikola Bankov As – Swiss/Slo
Marek Kotaca As – Czech
Ignacy Wendt Tr – Pl
Tamara Behler
Natalia Muianga
Ada Kiepura
Victoria Zazhirko
Natalia Świerczyńska
Martin Fitch