W ostatnich miesiącach miałam przyjemność testowania dostarczonego przez firmę Regatta softshellu Womens Arec. Nareszcie, bo jesienne i zimowe wyprawy w góry bez softshella to zawsze pewne ryzyko. Przegrzania albo wychłodzenia. Ten produkt zapewnia idealny komfort w takich warunkach.

Według opisu producenta bluza wykonana jest z membranowej, wiatro i wodoodpornej tkaniny. Każdy górołaz doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak istotne jest, by wierzchnia odzież była jednocześnie nieprzemakalna i odprowadzająca wilgoć (bo co z tego, że deszcz czy śnieg nas nie zmoczy, skoro pod kurtką sucho nie będzie?). Softshell od Regatty jest dodatkowo ocieplany lekką podszewką, dlatego polecam go przede wszystkim ja jesień i zimę właśnie.

Softshell zapewnia komfort termiczny podczas ruchu. Szczególnie istotne okazało się to podczas podejścia w – zimowy już – dzień w Tatrach. Temperatura oscylowała w okolicach zera do kilku stopni, z całkowicie zachmurzonego nieba prószył śnieg, mnie czekał parogodzinny spacer lasem, a później godzinne strome podejście. W obu przypadkach softshell doskonale spełnił swoje zadanie. „Uzupełniony” termiczną cienką koszulką i cienkim polarem, jako trzecia warstwa, zapewnił, że mimo wymagającego podejścia, nie doszło do przegrzania/przepocenia się, jednocześnie też nie było mi zimno. Nawet podczas postojów, bo Womens Arec doskonale chroni przed wiatrem.

Dodatkowym plusem softshella jest kaptur, tak wyprofilowany, że po jego naciągnięciu na głowę nie tracimy kontaktu ze światem, jak to w wielu kurtkach bywa. Ten zapewnia wygodę, swobodę ruchów, a jednocześnie dobrze osłania newralgiczne punkty przed zimnem. Profil softshellu, dopasowany kobiecy krój, też jest sporym atutem kurtki.

Softshell wyposażony jest w dwie kieszenie zewnętrzne i dwie wewnętrzne, które doskonale sprawdzają się jako miejsce, w którym można schować (zagrzać) na przykład telefon. Materiał kurtki jest solidny i wytrzymały, nie dały mu rady beskidzkie krzaczory, chociaż – rzecz jasna – nie polecam celowego przedzierania softshellem szlaku, bo pewnie w którymś momencie materiał puści. No, ale jeśli się jednak coś przydarzy… możemy być spokojne.

Podsumowując:

– softshell Regatta Womens Arec zapewnia komfort termiczny w chłodne dni, przy ostrych podejściach w górach.
– dobrze chroni przed nawet silnym, zimowym wiatrem
– wysoki, chroniący szyję, kołnierz
– ma dobrze wyprofilowany kaptur
– rękawy mogły by mieć więcej opcji profilowania, ew. być trochę dłuższe