Jura: Góra Janowskiego

Góra Janowskiego (515,6 n.p.m.) w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest chyba jednym z najłatwiej dostępnych najwyższych polskich szczytów.

Do masywu, który na swoich barkach nosi Zamek Ogrodzieniecki, dotrzeć można spacerowym krokiem bez większego przygotowania. Po zostawieniu samochodu na parkingu w Podzamczu (lub opuszczeniu tam autobusu) – kilka kilometrów za Olkuszem i Ogrodzieńcem – udajemy się w krótszy, niż 10 minut spacer ścieżką wokół zamku. Po chwili ukażą nam się skały Góry Janowskiego, mniej lub bardziej wkomponowane w ruiny zamkowe. Na niektóre z nich można się „wspiąć” – trzeba przy tym zachować ostrożność, zwłaszcza, gdy pogoda była/jest deszczowa lub śnieżna – są dość wyślizgane i nie brakuje tam porozbijanego szkła po alkoholowych libacjach, których na Górze Janowskiego – sądząc po zastanym asortymencie – nie brakuje.

Ze skałek Góry Janowskiego rozciąga się piękny widok na zamek, Podzamcze, Ogrodzieniec i Górę Birów, na którą też można się udać, jeśli pogoda, czas i chęci dopisują. Znajduje się tam gród królewski.

Idąc kawałek dalej, w las, dotrzemy do ostańców i skałek wspinaczkowych na szlaku wspinaczki w Jurze. Niżej w Podzamczu, na drodze do Pilicy, znajduje się ciekawie położone – przy skale – Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej. Wzniesione zostało na pamiątkę objawienia się przy skale w 1818 mieszkańcowi Podzamcza Matki Boskiej. Nowy budynek sanktuarium powstał w roku 2000. W środku znajduje się krzyż wykonany w warunkach konspiracyjnych.

Wycieczka na Górę Janowskiego jest łatwa, krótka i przyjemna. Zwłaszcza poza sezonem, gdy w Ogrodzieńcu i Podzamczu panuje cisza i spokój, zamiast miliardów turystów, rozwrzeszczanych głośników i sprzedawców gofrów. Szkoda tylko, że w takich miesiącach jak marzec – gdy zamek jest zamknięty – w Podzamczu trudno znaleźć nawet sanitariat, a miasto wygląda jakby je diabeł ogonem przykrył. A propos diabła… Zamek w Ogrodzieńcu oferuje kilka ciekawych legend…

Kaśka Paluch

Beskid mały, Beskid śląski, gorce, jaworki, pieniny, polskie góry, polskie szlaki, Turbacz, wysoka

Podróże, muzyka, książki, filmy
wywiady, artykuły, recenzje

Znajdź nas

To była piękna przygoda!

Po trzynastu latach istnienia, Etnosystem.pl zakończył swoją działalność. Strona pozostaje w charakterze archiwum. Dziękuję za tę piękną przygodę i do zobaczenia w innym miejscu – zapraszam na noisefromiceland.com

Kaśka Paluch