Tradycyjna, ludowa muzyka w nowoczesnych aranżacjach? To musiało się udać! Poznaj zespoły, które zdecydowały się na tak niecodzienny mix stylistyczny – te kapele naprawdę Cię zaskoczą!
Bilety na te i inne wydarzenia muzyczne w Twojej okolicy znajdziesz tutaj: https://rytmy.pl/wydarzenia/. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy!
Tęgie chłopy – taneczne hity wprost z Kielecczyzny
Zespół Tęgie Chłopy ma misję: grać tak, „żeby się sufit podnosił” – jak to podobno było na imprezach tanecznych uświetnianych muzyką kapeli braci Witkowskich z Orłowin, która zresztą stanowi źródło ich inspiracji. Repertuar zespołu nawiązuje stylistyka do kilkuosobowych, ludowych kapel ogrywających wesela i inne potańcówki na Kielecczyźnie, a w szczególności w okolicach Łagowa i Opatowa.
Co jeszcze wyróżnia ten zespół? Przede wszystkim jego autentyczność i wierność tradycji. Ścieżki instrumentalne ich utworów nawiązują do ludowych melodii, które przekazali im znany w regionie klarnecista Stanisław Witkowski i śpiewaczki Maria Kowalik oraz Maria Gałk. Co więcej, jednym z członków Tęgich Chłopów jest… jego wnuk, trębacz Damian Janda, który kontynuuje rodzinne tradycje muzyczne.
Baciary – góralska energia, której się nie oprzesz
Za powstaniem niemalże legendarnego już zespołu Baciary stoją bracia – Janusz i Andrzej Body, którzy od zawsze kochali muzykę i zapragnęli pokazać innym to, co kochają. I tak w 2002 roku na Podhalu powstała grupa interpretująca dawne, niemalże zapomniane melodie z młodości swoich rodziców i dziadków. Dziś do ich sztandarowych hitów można zaliczyć takie utwory, jak „Żyje się raz”, „Oczy zielone”, „Nic do stracenia” czy „Jak się bawią ludzie”.
Skład kapeli zmieniał się z biegiem lat, ale obecnie tworzą ją:
- Andrzej Body – klawisze i wokal,
- Janusz Body – gitara basowa i wokal,
- Andrzej Skupień – skrzypce,
- Władysław Lassak – akordeon i wokal,
- Jan Strama – gitara,
- Zdzisław Szymczyk – perkusja i wokal.
Co grają baciary? Jak można przeczytać na ich oficjalnej stronie internetowej, „trochę popa, rocka, biesiady, trochę disco, trochę muzycki na góralską nutę z charakterystycznym góralskim dialektem. Hej!”. Możesz więc liczyć na energetyzujący mix gatunków, przy którym trudno będzie usiedzieć w miejscu.
Ragnar Ólafsson – powiew islandzkich tradycji
Nasze zestawienie muzyków inspirujących się tradycjami ludowymi zamkniemy artystą niepochodzącym z Polski, a z… Islandii. Ragnar Ólafsson to islandzki multiinstrumentalista, który jest znany przede wszystkim z tego, że niestraszny mu żaden gatunek muzyczny – grał już wszystko, od jazzu, przez muzykę operową, ludową, pop, rock aż po metal. Zawsze jednak jego inspirację stanowiły tradycyjne melodie i instrumentalizmy.
Choć artysta był związany z wieloma różnymi zespołami, obecnie tworzy pod własnym nazwiskiem. Jego projekt to spokojna, nastrojowa muzyka zorientowana wokół klimatów folkowych i alt country. Ragnar Ólafsson niedawno wydał swój pierwszy solowy album – „Urges” – i jest w trakcie trasy koncertowej, która go promuje.