Czy szybkie czytanie odbiera przyjemność z lektury?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu książki były symbolem elity, ludzi wykształconych i ciekawych świata. Istniała jasno wytyczona granica - to jest książka przeznaczona do czytania dla przyjemności, a to podręcznik akademicki. Obecnie z książkami mamy styczność wszędzie, już od najmłodszych lat oswajamy się z nimi w szkole, w domu i bibliotece. Mimo to, tempo powstawania nowych dzieł jest zbyt szybkie i nie jesteśmy w stanie za nim nadążyć stosując mało efektywne metody. 

Pierwszą osobą która to zauważyła była Evelyn Wood, zainspirowana zachowaniem swojego profesora, który przeczytał jej studencką pracę w kilka sekund. Zaczęła ona interesować się zagadnieniem szybkiego czytania, finalnie opracowując metody pozwalające na szybkie i dokładne analizowanie dokumentów. 

Teraz, kiedy na rynku możemy znaleźć takie kursy jak ten https://mindpace.pl/produkt/kurs-szybkiego-czytania/, pojawia się pytanie - czy nauka szybkiego czytania może zepsuć nam przyjemność z lektury dzieł literatury, które przyswajamy dla przyjemności?

Odpowiedź jest prosta - nie może. Jeśli obawiasz się o to, że nie będziesz w stanie dalej czytać książek dla przyjemności, jesteś w dużym błędzie. Umiejętność szybkiego czytania nie wymazuje z Twojej głowy dotychczasowej techniki - zamiast tego umiesz coś nowego. Jeśli nauczysz się szybko biegać, nie stracisz nagle umiejętności chodzenia. Możesz czytać nudne dokumenty technikami szybkiego czytania, a ciekawe książki przyswajać powoli, tak jak dotychczas.

Nie oznacza to, że nie da się czytać ciekawych książek technikami szybkiego czytania. Spróbuj - będziesz zaskoczony, ile szczegółów jesteś w stanie zapamiętać. Wynika to z faktu, iż stosując szybkie czytanie skupiasz się dużo bardziej, musisz przecież utrzymywać ciągłą koncentrację. W takim stanie Twój mózg lepiej przyswaja wszystko co do niego dociera, bo wydaje mu się to ważniejsze. Dobrą metodą jest przeczytanie dobrej książki dwa razy - raz klasycznie, a raz szybko. Dzięki temu będziesz w stanie wyciągnąć z niej dużo więcej informacji, a może nawet lepiej ją zrozumiesz. 

Stosując szybkie czytanie poprawiasz też swoją pamięć i trenujesz mózg, co zaczniesz zauważać w innych sytuacjach życiowych. Łatwiej będzie Ci się skoncentrować na konkretnym zadaniu i rzadziej będziesz o czymś zapominać. Pamiętaj, że mózg to także mięsień, a techniki szybkiego czytania doskonale go trenują. 

Podsumowując, jeśli chcesz trenować szybkie czytanie, nie musisz obawiać się o żadne negatywne konsekwencje. Jedynym skutkiem ubocznym będzie większa ilość wolnego czasu i szybszy rozwój, a także lepsza koncentracja i pamięć. 

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij