Żywiołak "Pieśni Pół/Nocy": kontrowersje i tajemnice

Pin It
Żywiołak powraca z nową płytą, sięgającą tym razem po inspiracje kulturą ludową Pomorza. Album łączy nowoczesną produkcję muzyczną z nietypowymi brzmieniami, wydobytymi z niezwykłych, archaicznych instrumentów takich jak np. lira korbowa, gęśla gdańska czy lutnia.

Żyjemy w bardzo niespokojnych czasach. Na naszych oczach dochodzi do zmian społecznych i cywilizacyjnych. Jak powiedział znany jasnowidz, zielarz, wizjoner, franciszkanin Śp. Andrzej Klimuszko - "...morze pokryje archiwa. Wszystkie dokumenty opatrzone pieczęcią tajności już nie będą na zawsze tajne. Zostaną utracone... Woda pokryje mój cmentarzyk".

Daleko zapewne Żywiołakowi do wieszczenia, ale chyba znów w jakiś niezwykle przypadkowy sposób "rozwiewa" zespół kolejne mgły związane z nasza kulturą.
Oto kolejny album zespołu nawiązujący tym razem do polskiej kultury Pomorza. Nazwali go "Pieśni pół/nocy".
Album ten to nie tylko podróż północną porą przez czeluście północnej Polski. To zaproszenie do świata kompletnie zapomnianego, który dla Żywiołaka ocalił m.in. Oskar Kolberg w swym monumentalnym, rękopiśmiennym dziele "Tom 39 POMORZE".

Bazując na owej swoistej "encyklopedii dawnej pomorskiej kultury" przewertował Żywiołak również najważniejsze dzieła naukowców, kulturoznawców, etnografów i związanych z Pomorzem poetów aby odnalezioną muzyką przenieść słuchacza w świat kompletnie zapomniany, a którego południową granice od wieków stanowi rzeka Noteć. Dziś trudno już w to uwierzyć, ale chociażby język kaszubski pokazuje nam jak wiele o spuściźnie kulturowej dzisiejszej Polski możemy się jeszcze dowiedzieć.Jak sami piszą:
"Pieśni Pół/nocy to szczere spojrzenie Polaka na rozległą, niegdyś kulturowo niezależną od Polski krainę".
"Pieśni Pół/nocy to kontrowersje i tajemnice naszej historii".
"Pieśni Pół/nocy to kolejne postacie słowiańskiej demonologii ludowej".
"Pieśni Pół/nocy to zjawiska kulturowe, które zatrzymały się dla nas w czasie".
"Pieśni Pół/nocy to odrestaurowana przez Żywiołaka muzyka ostatnich Wenedów".

Płyta powstała w Agrorecording Studio oraz w Tu Wolno Palić studio.
Jej producentem jest sam Robert Jaworski, koprodukcją oraz mixem zajął się Mikołaj Jarząbek. Mastering jest zaś dziełem Studio As One.
Autorem fantastycznej okładki jest Kuba Sokólski.
W nagraniu płyty udział wzięli:
Robert Jaworski - wokal, narracja, lira korbowa, fidel renesansowa, gęśla gdańska smyczkowa, lutnia konstruowana, drumla, flety: klasyczny, quena modyfikowana, low whistle, baraban, bębenek obręczowy, przeszkadzajki.
Olga Rembowska - wokal, narracja, skrzypce
Kamil Strzyżewski - wokal, gitara basowa półakustyczna, lutnia romantyczna
Wiktoria Kwiatkowska - wokal, narracja
Michał Stawarz - perkusja, bongosy, perkusjonalia, narracja, wokal
Emilia Zbierska - wokal, narracja

Gościnnie jako narratorzy wystąpili również:
Jaromir Szroeder
Magda Oleś /Hetane/
Robert Wasilewski /Warszał/

Żywiołak "Pieśni Pół/Nocy" tracklista: 

1. VANDALIA INCOGNITA
2. DENS MAKABRESKA 
3. Z CHEŁMINSKIEGO
4. STUCH 
5. ZEMIA 
6. SYRENY
7. OG
8. HELA 
9. WIONEK 
10. ŁOPI 
11. ŻONA I KSIĄDZ 
12. STULLA MANNAZ 
13. BAGIENNA KRÓLOWA 
14. ZABUCZONO MATKA 
15. ZDZICZENIE OBYCZAJÓW KASZUBSKICH 
16. Z ZAKRZÓWKA 
17. FERETRONEM BYĆ 
18. SCYNANIE KANI 
19. ŚCINANIE KANI 
20. WREJOWANIE 
21. BÓSTWA 
22. PO MORZE
Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.