Wszystkie kolory gór. Królestwo Beskidu "Hala" [RECENZJA]

Odczekanie trzech lat na wydanie debiutanckiego albumu wydaje się rozsądnym posunięciem, szczególnie jeśli chodzi o muzykę inspirowaną górami i folklorem, a tak jest w przypadku Królestwa Beskidu. W zapowiedzi „Hali” zespół obiecywał, że na płycie nie znajdziemy rozwiązań oczywistych i obietnicę spełnił, w sposób, który przeszedł moje najśmielsze oczekiwania.

Muzyka polskich górali jest chyba najbardziej znaną, rozpoznawalną i charakterystyczną z różnorodnych form folkloru naszego kraju. Wizje, spojrzenia, aranżacje, inspiracje i wpływy - mamy ich na rynku niezliczone ilości, od electro przez jazz po nawet disco polo. Zresztą nie tylko przez filtr współczesnej muzyki rozrywkowej przechodzi góralski folklor, ale też przez muzykę profesjonalną, klasyczną. Słuchając „Hali” ma się wrażenie, że prawie wszystkie te różnorodne formuły spotykają się w jednym miejscu. 

Jeśli mówimy o fundamentach klasycznych niosących tradycyjne skale i instrumentarium, to mówimy raczej o inspiracjach a la Ignacy Jan Paderewski i jego „Album tatrzańskie” niż „Kościelcu” Kilara. Ale i tak wymaga to głębokiego zrozumienia tradycji i niekiepskiego warsztatu. Katarzyna Gacek-Duda, spiritus movens projektu, mówiąc kolokwialnie, wymiata na skrzypcach po góralsku, a Marcin Sidor z wirtuozowską precyzją. Paulina Stateczna i Joanna Piszczelok odpowiadają za prezentację fortepianu z chopinowskim rozmachem i liryką, Franciszek Raczkowski, także pianista, za jazzowy feeling. Zresztą każdy z muzyków biorących udział w nagraniach panuje nad swoim instrumentem z wirtuozowską precyzją, pewnie i solidnie, bezbłędnie. 

Jeśli mówimy o wpływach innych tradycji, to mamy tu do czynienia przede wszystkim z muzyką klezmerską, węgierską i romską - w tak oczywistych cytatach jak „Ajde jano”, ale też w mniej bezpośrednich: rytmice, harmonii, pulsacji.

Większość kompozycji jest jednak autorstwa Kasi. Wykorzystują one bardzo szeroko wszelkie barwowe możliwości tradycyjnego instrumentarium, jednak nieprzypadkowo i ze zrozumieniem ich symboliki, znaczenia, i ich roli. Flety pasterskie pojawiają się w otoczeniu aranżacji przestrzennej, jednoznacznie przywołującej do wyobraźni, nomen omen, halę pełną owiec. Fortepian wnosi powiew klasyczny, klasyczny kontrabas - jazzowy - a skrzypce, o których wspomnę jeszcze raz, jako instrument najbardziej uniwersalny scala i spaja te różnobarwne formy.

Mamy więc do czynienie z albumem, który wychodzi - dosłownie - z tradycyjnej góralszczyzny, niemal dokładnego cytowania góralskich nut, by rozwijać się później w najróżniejszych kierunkach i dynamice. Mieniący się niezliczoną ilością kolorów, niezwykle złożony i zaskakujący w najróżniejszych momentach album, który dowodzi, że muzyka góralska potrafi nieustannie dawać nowe impulsy dla artystycznej inspiracji, będąc tworem organicznym i stale się rozwijającym. 

Kaśka Paluch

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij