WCIAS: projektujemy wyobrażenie o tradycji naszej wsi

WCIAS, czyli We Call It A Sound szykują się do wydania swojej czwartej płyty - „Hejnały”. Póki co album promują dwa single, "Fortepian", w którym gościnnie zagrał pianista Adam Brzozowski i "Muzykant" - zobaczycie je u nas poniżej. - Wiedzieliśmy, że tym razem chcemy płytę oprzeć o głosy oraz instrumenty, na których gramy najdłużej - czyli trąbkę i puzon, i że chcemy, żeby ten materiał był raczej minimalistyczny. W porównaniu do „Trójpola” tym razem jest on w całości inspirowany tradycją - mówią nam muzycy.

Grupa rezyduje obecnie w Kębłowie - dużej wsi położonej obok Wolsztyna w zachodniej Wielkopolsce, z którym dotąd zespół kojarzono. Dwuosobowy skład stanowią dwudziestoczteroletni bracia bliźniacy, którym trudno przypisywać poszczególne instrumenty - jeśli nie zagrali, to na pewno zaaranżowali nieomal wszystkie partie na swoich płytach. 

- Materiał na „Hejnały” powstał już ponad rok temu, jednak potrzebowaliśmy czasu, żeby go ograć, zrozumieć. Żeby dojrzał - opowiadają WCIAS - Od czasu poprzedniej płyty wsiąknęliśmy w ten świat znacznie głębiej i prócz autorskiej muzyki, którą gramy we WCIAS, skupiamy się również na nauce gry "in crudo" - powoli zmierzamy w kierunku stworzenia wielkopolskiej, braterskiej kapeli dudziarskiej, stąd są to raczej nieodległe plany - dodają.

Jak mówią wieś, w której się wychowali - Kłębowo - ma na nich coraz większy wpływ. - A raczej wyobrażenie o niej, bo prawdziwej żywej tradycji muzycznej tam nie znajdziecie - my tworząc własne kompozycje chyba ją na swój sposób staramy się projektować - dodają artyści.

Tytuł płyty nie jest przypadkowy. Hejnały to krótkie muzyczne sygnały, które często są wizytówką miejsc, w których są wykonywane. Zwykle na trąbkach lub kornetach. - Nasze utwory przypominają w jakimś sensie te hejnały. Niosą pewne krótkie lecz treściwe informacje, komunikaty, ale są też do nich podobne w formie muzycznej. Poza tym są ściśle związane z konkretnym miejscem, to jest z naszą rodzimą Wielkopolską - opowiadają muzycy.

- Chcieliśmy, żeby „Hejnały” były intymną, oszczędną wypowiedzią - dodają - Aranżacje są skromne, tym razem to niemal w całości akustyczny materiał - elektronika pojawia się jedynie w ostatnim utworze. Do niektórych rozwiązań potrzebowaliśmy zaprosić gości - stąd saksofony, fortepian czy kontrabas też tutaj są. 

Utwory nawiązują do oberków, wiwatów czy walczyków. - Traktujemy te odniesienia jedynie jako punkt wyjścia, bo nie czujemy potrzeby tworzenia form bardzo podobnych, do tych już istniejących - one są wystarczająco dobre - tłumaczą WCIAS.

Płyta wyjdzie w kwietniu w limitowanym nakładzie - za projekt graficzny, jak przy poprzednich płytach zespołu odpowiada Marta Tomiak. - I już wiemy, że wizualnie będzie to wydanie wyjątkowe - opowiadają muzycy - Nagrania zrealizowaliśmy i zmiksowaliśmy sami w starej, olęderskiej chacie w Borui Nowej, płytę zmasterował Michał Kupicz. Cieszy nas bardzo ten powrót po dłuższej przerwie i ufamy, że ludzie znajdą chwilę, by usiąść i zastanowić się nad tą muzyką.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij