Człowiek, który pływał na Mount Evereście

Pin It

lewis pugh

Do Nepalu większość podróżników udaje się, by zdobywać Himalaje, by uprawiać trekking i wspinaczkę. Lewis Gordon Pugh obala ten stereotyp, bo najwyższe góry świata uczynił ulubionym miejscem do pływania. W lodzie, w wodzie o temperaturze 2 stopni, pod samym Mount Everestem, tylko w slipkach, czepku i okularkach. Zimno robi się od samego patrzenia.


Rozległe jeziora himalajskie są wymarzonym miejscem dla pływaka, który pragnie długich dystansów na otwartej przestrzeni i w lodowatej wodzie. - Zawsze chciałem być pływakiem-pionierem - pisze Pugh na swojej oficjalnej stronie internetowej - W dużej mierze inspirowałem się podróżnikami i odkrywcami, jak Roald Amundsen, Robert Scott czy Edmund Hillary. Udało mi się - jako pierwszy przepłynąłem najbardziej znane zbiorniki wodne i jestem jedynym człowiekiem, który uzbierał długie dystanse we wszystkich oceanach - dodaje.

{youtube}65GJguTy9F4{/youtube}

Najbardziej znany jest jednak z przepłynięcia przez Biegun Północny w 2007 roku i jezioro pod Mount Everestem w 2010 roku. Gdy Pugh słyszy sakramentalne pytanie: "dlaczego to robisz?", odpowiada, że przede wszystkim pasjonuje się pływaniem i uwielbia przekraczać granice. - Ale to nie wszystko - pisze na stronie - Dzięki swojemu pływaniu ukazuję z unikatowej perspektywy zmiany klimatyczne. Byłem świadkiem topnienia lodowców, niwelowania lodu morskiego, migracji zwierząt do chłodniejszych stref klimatycznych. W wyniku tych doświadczeń postanowiłem zwrócić uwagęna słabość naszego środowiska i zachęcić wszystkich do działania, by zmienić sytuację na lepszą - dodaje.

Co oczywiste, Lewis nie od zawsze pływał w arktycznych jeziorach. Wcześniej studiował prawo na Uniwersytetach w Cape Town i Cambridge, po czym kilka lat przepracował w zawodzie w Londynie. Aktualnie swoją wiedzę wykorzystuje by chronić środowisko.

Ostatnią wyprawą Pugha było wspomniane przepłynięcie jeziora lodowcowego na Mount Evereście. - Moim celem było zwrócenie uwagi na problem topnienia himalajskich lodowców - mówił Pugh. Warto zwróćić uwagę, że pływanie w jeziorach Mount Everestu jest trudne z kilku powodów. Po pierwsze: temperatura wody nie przekracza 2 stopni Celsjusza. Po drugie: woda jest słodka, a więc ma mniejszy wypór niż słona. Po trzecie: jezioro jest na wysokości 5300 m.n.p.m., na której zagrożenie chorobą wysokościową jest już bardzo realne. - To było jedno z najtrudniejszych zadań, jakich się podjąłem - powiedział Pugh.

{youtube}6sS8OcEwXNs{/youtube}

fot. Simon & Schuster

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.