Relacje z podróży

El Buscador: Meksyk dziki, Meksyk szalony

fot. mat. El Buscador
Kuba, Magda, Michał i Tymon rok temu doszli do wniosku, że czas przeżyć wielką przygodę. Dość beztroski okres studiów i w ogóle nauki i prowadzenia przez nauczycieli i rodziców powoli dobiegał końca, a przed nimi - wyzwania życia dorosłego. Dlatego czwórka przyjaciół postanowił odbyć rodzaj "rytuału inicjacyjnego" ruszając w półroczną podróż po Ameryce Południowej. W styczniu grupa wyruszyła do USA, by z Nowego Jorku ruszyć w długą drogę na południe. Dla Etnosystem.pl Tymon Drzeżdżon opisuje przygpdy w meksykańskiej Xilitli.

W drodze. Stany Zjednoczone śladem bitników

stany zjednoczone arizona
Powodów, by wyruszyć do Stanów Zjednoczonych, każdy z nas znalazłby dziesiątki. Wiele z nich wytworzonych zostało przez współczesne (pop)kulturowe mity: filmy, seriale, zdjęcia z kolorowej prasy, które zainspirowały także i nas. Od wielu lat zaczytana w bitnikowskiej prozie marzyłam, by przemknąć przez (już nieistniejącą, ale w wyobraźni mocno zespoloną z formacją bitników) Road 66 wzdłuż rozległej Mojave Desert czy dotrzeć do melancholijnego Big Sur, gdzie Jack Kerouac, ikona pokolenia, przeżywał swojego największego i w rezultacie najbardziej twórczego kaca.

Moskiewskie metro: przejażdżka z historią

fot. Patrycja Borzęcka, ArchiwaPodrozy.pl

Moskiewskie metro wyróżnia się spośród innych. Funkcjonuje od 1935 roku, chociaż pierwszy projekt metra powstał już w 1901 roku. Część stacji stanowi idealny przykład architektury socrealizmu. 44 z nich zostało nawet wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego z Rosji. Z niektórymi stacjami wiążą się także niezwykłe legendy i opowieści.

Agrafka i Sznurek o laotańskich bombies

"Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna to najczęściej odwiedzany kraj w 2013 roku" - dumny slogan przywitał nas przy przekraczaniu granicy laotańskiej od strony Chińskiej Republiki Ludowej. Nie sposób zweryfikować, czy statystyki znajdują potwierdzenie w faktach. Nie ulega jednak wątpliwości, że pozostawiony nieopodal posterunku kolorowy i lekko już nadgryziony przez dżunglę trabant w duchu hipisowskich voyage’y jest świadectwem zachodniego zainteresowania tym krajem.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij