Spis treści

Najstarsze polskie góry

Najwyższy szczyt Gór Świętokrzystkich, Łysica (612 m.n.p.m.), zwana też Górą Świętej Katarzyny to zdecydowanie jedna z przyjemniejszych gór na szlaku polskich szczytów.

Święta Katarzyna, czyli Kaśka - jak ponoć tambylcy ją nazywają - to mała miejscowość oddalona od Kielc o niecałe 20 kilometrów, dlatego jest idealną bazą wypadową dla wszystkich spragnionych oddechu od zakorkowanego miasta, miłośników pieszych wycieczek i rowerowych, bo tras dla jednośladów w tamtym rejonie nie brakuje. Po drodze z południa kraju - czyli np. z Krakowa - można zahaczyć o Chęciny i tamtejszy zamek oraz Tokarnię, w której znajduje się Skansen-Muzeum Wsi Kieleckiej.

Klasztor Bernardynek Łysica
Klasztor bernardynek

Łysica Święta Katarzyna
Zjazd ze Świętej Katarzyny na Łysicę

Łysica
Brama do Puszczy Jodłowej

Na wyjście na szczyt Łysicy spod Klasztoru Bernardynek w miejscowości Święta Katarzyna musimy przeznaczyć ok. 40 minut - tyle czasu zajął nam szybki spacer plus masa przystanków na robienie zdjęć. Dlatego też, jeśli mamy ochotę na dłuższy pobyt w Górach Świętokrzyskich polecam zdecydowanie spacer w dalsze partie czerwonego szlaku, np. na Skałkę Agaty (611 m.n.p.m.) i dalej, do Księżej Skały (547 m.n.p.m. - mijamy ją, czerwony szlak nie wchodzi na skałę), sławnej Łysej Góry (595). W tej sposób czerwony szlak obiega całe Łysogóry i Puszczę Jodłową, i załatwia nam wycieczkę na cały dzień.

Jeśli jednak zostawiamy samochód w Świętej Katarzynie, nie ma wyjścia - trzeba wrócić tą samą drogą, zaliczając np. połowę szlaku.

Trudno powiedzieć, jak jest w środku lata i szczycie sezonu turystycznego, my - odwiedzając Łysicę w połowie maja - nie miałyśmy problemu z zaparkowaniem w miejscowości, w okolicy małego sklepiku spożywczo-pamiątkarskiego, w którym ceną parkingu był jakikolwiek zakup. Bardzo udany układ :) Poniżej sklepiku mignął nam znak parkingu, zatem chyba większych problemów z zostawieniem auta nie będziemy mieć - pod warunkiem, że w Świętej Katarzynie zjawimy się odpowiednio wcześnie.

Szlak na Łysicę i jego magiczne tajemnice

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij