Nomader: Karpacka wędrówka pasterskim szlakiem [GALERIA]

To była zaledwie dwudniowa wizyta na szczycie. Celem było spędzenie czasu z pasterzem i jego stadem. Znowuż zapragnąłem cofnąć się w czasie.


Miejsca takie, jak Wielka Rycerzowa w Beskidzie Żywieckim, pozwalają miłośnikom tradycyjnej kultury ludowej na sentymentalną podróż w przeszłość. Pasterz poświęcił mi sporo czasu. Opowiadał nieco o swoim życiu, o wypasie. Nie zaskoczył mnie niczym nowym. Sami wiemy jak dzisiaj wygląda pasterstwo w polskich Karpatach. Niemniej dzięki niemu spędziłem magiczne chwile z dala od zdobyczy cywilizacji, od pogoni za pieniądzem i komfortem. Tutaj było karpacko... Wielka Rycerzowa to jeden z najpiękniejszych szczytów w Beskidzie Żywieckim. Ma niewiele ponad 1220 metrów n.p.m. Nie rozpościerają się z niej panoramy na wszystkie strony świata, można jednak spojrzeć daleko na Beskid Mały, Skrzyczne, Wielką Raczę i pasma po stronie słowackiej. Kocham to miejsce, a szczególnie samotną bacówkę stojącą nieopodal żółtego szlaku. Zatrzymują się tu "turyści" - może o tym świadczyć między innymi góra śmieci: puszki po pasztetach, torebki po chipsach, itd. Szkoda, że ludzie pozbawieni są kultury i do tego mają czelność nazywać się turystami górskimi. Naturalnie - nie generalizuję, niemniej są wśród łazików takie elementy.

tekst i zdjęcia: Łukasz Nycz, www.projektowaniepodrozy.pl, www.facebook.com/projektowaniepodrozy
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij