Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich 2016

26 października rusza druga edycja festiwalu kina koreańskiego – jedynego przeglądu, który prezentuje fenomen kinematografii koreańskiej w Polsce. To unikalna okazja, żeby poznać nowe kierunki rozwoju filmografii, oscylującej między kinem komercyjnym i artystycznym. Już od dziś można rezerwować bezpłatne wejściówki na projekcje i spotkania towarzyszące przeglądowi.
 
Od początku jego powstania organizatorom towarzyszy chęć przybliżenia polskim widzom filmów, które kochają Koreańczycy i tych, które zdobywają laury na festiwalach na całym świecie. "Udało nam się sprowadzić do Warszawy zestaw filmów, który dobrze oddaje ducha kinematografii koreańskiej. Najkrócej można by ją scharakteryzować słowem – różnorodność. Siedem filmów i siedem różnych spojrzeń na kino koreańskie. Siedem portretów Korei Południowej, a wszystko przepełnione emocjami, które tak cenimy w kinie" - zaprasza Joanna Łapińska – przewodnicząca rady programowej festiwalu.

Tegoroczna, druga edycja festiwalu rozpocznie się głośnym filmem „Służąca” Park Chang–wooka, nagrodzonym m.in. w Cannes. Film został okrzyknięty przez krytyków Variety mądrym, podniecającym, aż do przesady zmysłowym. Park Chan–wook, reżyser, który ostatnio romansował z Hollywood realizując „Stokera”, z powodzeniem powraca do ojczyzny, kręcąc jeden z najbardziej przewrotnych i nieprzewidywalnych obrazów w swojej karierze.

Warto również zwrócić uwagę na dzieło Honga Sang-soo, nazywanego dandysem koreańskiej kinematografii. Reżyser jest subtelnym portrecistą międzyludzkich relacji oraz opowieści, opakowanych w charakterystyczny splot humoru, goryczy i ironii. Udowadnia to również w jednym z ostatnich dzieł „Teraz dobrze, wtedy źle”, za który w ubiegłym roku otrzymał główną nagrodę na festiwalu filmowym w Locarno.
 
Na prawdziwą ucztę wizualną zapraszają twórcy „Królewskiego krawca”. Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej stylowych i wysmakowanych produkcji, jakie w ostatnim czasie wydało światowe kino. Podbiła serca międzynarodowej publiczności na festiwalu kina azjatyckiego we włoskim Udine oraz zdobyła koreańskie nagrody Wielkiego Dzwonu za najlepszą reżyserię i kostiumy.
 
"Miłośników dobrego koreańskiego arthousu zapraszam także serdecznie na film „Na jej miejscu” Alberta Shina. To nastrojowe, intymne kino, pięknie i poruszająco portretujące trudne relacje między trzema kobietami" – dopowiada Joanna Łapińska.
 
Dla wielbicieli kameralnego kina romantycznego organizatorzy przygotowali dojrzały i niezwykle poruszający debiut Baek Jong-Yeol, „Wewnętrzne piękno”. Jego bohater każdego codziennie budzi się w innym ciele, w środku pozostając jednak wciąż tym samym człowiekiem. Pewnego dnia zakochuje się i postanawia nie dać za wygraną – czy jednak ich związek ma w ogóle szansę na przetrwanie?
 
To czego Europa może pozazdrościć Korei to jej wierna publiczność. Nigdzie na świecie nie odnotowuje się takich sukcesów frekwencyjnych jak w kinach w Korei. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się również niekwestionowane hity komercyjne ostatniego roku. Zobaczymy m.in. „Weterana”, komedię policyjną notowaną na trzecim miejscu w rankingu najbardziej dochodowych produkcji w historii koreańskiego kina oraz superprodukcję "Zabójstwo", której akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku, w okupowanej przez Japończyków Korei.
 
The Warsaw Korean Film Festiwal / Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich powstał w 2015 roku. Jest wydarzeniem non – profit mającym na celu prezentację kina koreańskiego w Polsce. Organizatorem jest Ambasada Republiki Korei, Centrum Kultury Koreańskiej oraz Korean Film Council, przy honorowym patronacie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Radę programową festiwalu tworzą: Joanna Łapińska – przewodnicząca rady i członkini Europejskiej Akademii Filmowej, Hyunjun Kim – dyrektor Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei oraz Magdalena Bartczak - tłumaczka, dziennikarka filmowa i podróżniczka.
 
PROGRAM THE WARSAW KOREAN FILM FESTIVAL 2016
26.10 – 30.10 KINO KULTURA
 
26.10 (środa)
19:00 Gala otwarcia - pokaz filmu "Służąca" reż. Park Chan-wook
 
27.10 (czwartek)
19:00 „Królewski krawiec” reż. Lee Won-suk ( po filmie spotkanie Q&A  z reżyserem)
 
28.10 (piątek)
17:30 „Nowe Kino Korei : Codziennie Inna Twarz” - wykład prof. Andrzeja Pitrusa na temat kina koreańskiego (sala Rejs)
19:00 „Wewnętrzne piękno” reż. Baik (po filmie spotkanie Q&A z reżyserem)
 
29.10 (sobota)
16:00 „Teraz dobrze, wtedy źle” reż. Hong Sang-soo
19:00 „Weteran” reż. Ryoo Seung-wan
 
30.10 (niedziela)
16:00 "Jej Miejsce", reż. Albert Shin
19:00 Gala zamknięcia - pokaz filmu „Zabójstwo” reż. Choi Dong-hoon
 
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwa bilety na każdy seans.
Bezpłatne wejściówki można rezerwować od 11 do 21 października pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w kasach kina.
Odbiór wejściówek w kinie Kultura od 21 października.
 
Więcej informacji na www.facebook.com/warsawkoreanfilm.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij