Na Wyspie Wielkanocnej głowy mają korpusy

Pin It

Moai, Rano Raraku, fot. Aurubina, Wikipedia.org

Wyspa Wielkanocna znana jest przede wszystkim ze swoich niesamowitych posągów. Każdy, kto kiedykolwiek oglądał zdjęcia "cudów świata" kojarzy wystające z ziemi ogromne kamienne głowy. Głowy nazywane są "moai" i okazało się, że mają korpusy.

Chile - zobacz fotorelację z Chile

Wyspa Wielkanocna (Isla de Pascua, Rapa Nui) położona jest na południowym Oceanie Spokojnym i przynależy do Chile. Większość narodowościowa na wyspie to Polinezyjczycy, a pierwsi mieszkańcy pojawili się tu najprawdopodobniej ok 300 r.n.e. Obok wielkich posągów, Wyspa Wielkanocna znana jest, jako najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkałą przez człowieka wyspą.

Na Wyspie znajduje się 887 moai, czyli wielkich posągów przedstawiających ludzkie postaci. Zostały one wyrzeźbione przez mieszkańców Wyspy z wielkich skał wulkanicznych. Średniowieczni artyści-rzeźbiarze pracowali nad posągami w kamieniołomie Rano Raraku, który z niewiadomych przyczyn został opuszczony. Dziś można tu oglądać prawie 400 niedokończonych posągów moai. Wokół ich powstania oraz powodów nagłego przerwania prc krąży tyle pytań, co chociażby wokół angielskiego Stonehange.

{youtube}946w7SBqDmc{/youtube}

Oprócz nie do końca znanego powodu powstawania tych ogromnych posągów (najprawdopodobniej miały one znaczenie magiczne, a mieszkańcy wierzyli w ich niezwykłą moc ochrony przed siłami natury i złymi mocami), fascynujący jest też sposób ich powstania. Podobnie, jak wiele innych ogromnych budowli, posągów powstałych setki lat temu w różnych miejscach świata, tak i tutaj dzisiejszych archeologów fascynuje sposób i perfekcjonizm obrobienia kamienia. Figury moai mają bowiem od 10 do 20 metrów wysokości potrafią ważyć od 20 do ponad 70 ton. Polinezyjczycy transportowali gotowe posągi z kamieniołomu do miejsca, w którym do dziś możemy je oglądać, za pomocą "taśmy" z pni drzew. Do przeciągnięcia jednego moai potrzebnych było najprawdopodobniej od 50 do 150 mężczyzn.

W XIX wieku spora część moai zostało przewróconych, najprawdopodobniej w wyniku walk pomiędzy nieznanymi nam grupami. Pod koniec XX wieku figury zostały ustawione na poprzednich miejscach. Jednak dopiero w tym roku odkryto, że głowy wystające z łąk na wyspie mają swoje gigantyczne, ukryte głęboko w ziemi korpusy.

O tym, że wystające z ziemi głowy moai nie są jedynie głowami,archeolodzy wiedzieli już od jakiegoś czasu. Jednak stosunkowo niedawno do wiadomości publicznej trafiły zdjęcia z efektów prac archeologów. Mozolne i ostrożne kopanie ujawniło ogromne doskonale zachowane, kamienne ciała.

Odkopaniem ciał olbrzymów zajęła się prywatna grupa badawcza archeologów-fascynatów. Projekt, który ruszył wiosną 2010 roku, a którego efekty można było podziwiać już latem 2011 roku nazwano "Easter Island Statue Project" i aż dziw bierze, jak mało uwagi poświęciły mu międzynarodowe media. Ukrycie korpusów kamiennych olbrzymów pod ziemią miało na pewno jeden plus. Nie wystawione na działanie wiatru, deszczu i słońca zachowały swoje oryginalne, piękne, rzeźbione zdobienia.

Pytanie, które wciąż zadają sobie archeolodzy, brzmi "Kiedy?". Kiedy powstały odkopane właśnie posągi - przed przybyciem na wyspę ludu polinezyjskiego? Czy to dlatego jej "nowi" mieszkańcy postanowili wznosić kolejne, w całości postawione na ziemi posągi, wierząc, że zamkną w niech świętą siłę "mana"? Według podań, moai są symbolem władzy i autorytetu, ale nie tylko. W kulturze i religii polinezyjskiej, odpowiednio przygotowane i poświęcone przedmioty kamienne i drewniane nosiły w sobie świętą siłę "mana". Nie bez znaczenia zostawały też platformy (ahu), na których ustawiano posągi - pełniły one funkcję "świątyni".

Zdjęcia z najnowszych odkryć archeologicznych na Wyspie Wielkanocnej znajdziecie na stronie www.eisp.org.

Archeolodzy i pomocnicy z Wyspy Wielkanocnej przy odkopanym moai (fot. EISP.org):

fot. Esip.org

fot. Moai, Rano Raraku, fot. Aurubina, Wikipedia.org, EISP.org

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.