Pierwsza kobieta w TOPR

Pin It

Dwa lata temu po raz pierwszy od ponad dwóch dekad lat zarząd Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przyjął kobietę na staż kandydacki. Poprzedni zarząd nie chciał się na to zgodzić. W sobotę 26 października w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich Ewelina Zwijacz-Kozica złożyła przysięgę ratownika. Z bohaterką rozmawialiśmy w chwili, gdy została przyjęta na staż.

Wcześniej toprowcy nie zgodzili się na przyjęcie kobiety w szeregi Pogotowia, tłumacząc to zbyt ciężkim - jak na płeć piękną - zadaniom, którym może ona nie sprostać. Tym razem Ewelina Zwijacz-Kozica - prywatnie córka wiceprezesa TOPR - miała szansę stawić czoła temu trudnemu zadaniu.

Zobaczcie TOPR w akcji:
{youtube}AeBFBazGyAk{/youtube}

Wiceprezes TOPR, Czesław Ślimak, wyjaśnił, iż nieobceność kobiet w Pogotowiu, wynikała wyłącznie z faktu, że żadnej chętnej dziewczyny do pracy w ratownictwie górskim nie było. Ostatnią kobietą w TOPR, która złożyła przysięgę TOPR, była Monika Rogozińska (32 lata temu - "zaliczyła" 13 lat w szeregu ratowników).

 - Podanie do TOPRu złożyłam w zimie i zostałam przez Zarząd dopuszczona do egzaminu, który odbył się w (chyba) w czerwcu - mówi nam Ewelina Zwijacz-Kozica - Zdałam go za pierwszym podejściem. W kolejnym głosowaniu zostałam odrzucona przez Zarząd, który nie przyjął mnie na staż kandydacki.

Kilka dni temu odbyło się drugie zebranie Zarządu - tym razem już w nowym składzie. Ten przyjął Ewelinę na staż niemal jednomyślnie.

- Teraz czeka mnie dwuletni staż, na którym, poza dyżurami, będę musiała nauczyć się wszystkich technik ratowniczych i przejść szkolenie medyczne - mówi Ewelina - Jeśli wszystko powiedzie się pomyślnie to za dwa lata będę przysięgała. Chcę podnieść swoje dotychczasowe umiejętności aby profesjonalnie i jak tylko najlepiej będę umiała, pomagać innym w górach - dodaje. Taryfy ulgowej podobno nie było, ale udało się. Gratulujemy! 

Tatry
Czarny Staw pod Rysami. Zobacz zdjęcia z Tatr.

 

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.