Bangalore wzywa dźwiękiem skrzypiec

Pin It

Jyotsma Srikanth, fot. okładka

Jyotsna Srikanth to skrzypaczka z Indii, najprawodopodobniej jedna z niewielu, która w tak prosty i wyrazisty sposób przedstawi nam wyjątkową muzykę karnatacką. 15 lipca ukaże się jej płyta "Call of Bangalore".


Muzyka, nagrana przez Jyotsnę, to przedstawienie brzmień jej tradycyjnego domu - muzyka klasyczna Indii, której nagrań a nawet wykonań mało kto już się podejmuje.

Muzykę karnatacką, którą w formie "autentycznej" można usłyszeć na południu Indii, charakteryzuje jej wyjątkowa melodyjność. Właśnie na tym aspekcie skupiła się Jyotsna, sprawiając, że jej skrzypce brzmią, jakby śpiewały. Tradycyjne melodie podkreśla rytmiczna perkusja - Patri Satish Kumar i N. Amruth grają na podwójnym bębnie mridangam oraz khanjira, czyli wykorzystywanym muzycznie glinianym garnku.

{youtube}LH8-OYkhwCA{/youtube}

Jyotsna Srikanth pochodzi z Bangalore, stolicy regionu Karnataka. W swojej muzyce zawarła duszę miasta - eklektyczną, łączącą tradycję z nowoczesnością. Dlatego też, "Call of Bangalore" to klasyczne kompozycje karnatackie, na bazie który Jyotsne pozwala sobie na jazzowe improwizacje, a nawet... brzmienie rockowe.

Jyotsna rozpoczęła naukę gry na skrzypcach, jak większość skrzypków, w wieku 5 lat. Od początku otaczali ją mistrzowie instrumentu - czerpała z wiedzy i doświadczenia klasycznego skrzypka indyjskiego, Kunnakudi Vaidyanathan oraz multiinstrumentalisty, Mangalampalli Balamural Krishna. Jyotsna nie była jednak ukierunkowana wyłącznie na muzykę - jej artystyczną wrażliwość na pewno pogłębiły studia medyczne i praca, jako zawodowy lekarz. Dziś, Jyotsna uczy gry na skrzypcach, bierze udział w festiwalach w Londynie oraz udziela się w nagraniach soundtracków do filmów Bollywood.

{youtube}Lfff2-4mDSE{/youtube}

Tradycyjna strona jej kariery, to pokazanie publiczności Karnatackich tradycji. Koncerty Jyotsny rozpoczynają się od przedstawienia ragi, varnam - tak też rozpoczyna się "Call of Bangaolre". Użyta w tym wypadku raga, to mohana - skala pentatoniczna znana w całej Azji. Następujące potem "Gopalaka Pahimam" powstało w XIX i jest dziełem Maharadży i patrona sztuk pięknych - Swati Tirunal. Na albumie nie zabrakło też muzyki kompozytora karnatackiego - "Annapoorne" Muttuswami Dikshity charakteryzuje słodki nastrój i bogate ornamentalne figury melodyczne. Kompozycja również wykorzystuje tradycyjną ragę - sama - i jest poświęcona hinduskiej bogini pożywienia. Autorem zamykającego album "Thillana", jest współczesny kompozytor, Lalgudi Jayaraman. W utworze wykorzystano ragę z północnych Indii, stąd jest to jeden z bardziej rytmicznych i żywiołowych utworów na "Call of Bangalore".

Fragmentów płyty można już posłuchać na stronach wydawcy, World Music Network.

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.