Od Radżastanu do Bollywood

Zespół bardzo głośnych instrumentów dętych, Jaipur Kawa, szykuje się do kolejnego przemarszu prosto do waszych bębenków słuchowych. Trąbki, puzony, eufonium, orientalny klarnet i oczywiście bębny - Jaipur Kawa w swojej muzyce serwuje energię, która obudzi i zachwyci najbardziej zagorzałych fanów bałkańskich zespołów dętych. 24 czerwca ukaże się ich nowa płyta.

 


Słodkie pieśni miłosne i kakofoniczne niezwykle głośne i rytmiczne melodie taneczne - Jaipur Kawa bez obawy o europejskie wysublimowane gusta muzyczne prezentują to co najlepsze w indyjskiej tradycji zespołów dętych. Ich tradycja sięga jeszcze połowy XVIII wieku, kiedy to zespoły złożone z głośnych instrumentów dętych zachwyciły panujących w Indiach brytyjskich kolonialistów. Tradycja nie umarła - wprost przeciwnie. Dziś zespoły wzbogacone o instrumenty dęte blaszane, typowo europejskie, są nieodzownym elementem wesel, pogrzebów i większych uroczystości rodzinnych i państwowych.

{youtube}6EUX1j3ZSiQ{/youtube}

Twórczość Jaipur Kawa to przeniesienie muzycznych wspomnień lidera grupy. Mały Hameed Khan "Kawa" dorastał w miejscowości Jaipur, otulony dźwiękami takich właśnie zespołów, które maszerowały ulicami miasta i były obecne podczas każdego ważnego wydarzenia społeczności Jaipur.

{youtube}l4iUaHTxmlo{/youtube}

Kawa kształcił się w kierunku muzyki klasycznej i tradycyjnej - indyjskiej. Jeszcze w latach 80. brał udział w wielukulturowych projektach muzycznych i był ceniony, jako tablista. Po powrocie do domu postanowił założyć zespół, który będzie kultywował tradycję brass bandu. W tym celu zebrał muzyków z Radżastanu i zaprosił do współpracy tancerza z ludu Kalibelia. Kalibelia to radżastanscy nomadowie, znani ze swojego ubogiego trybu życia. Ich specyficzny taniec określany jest jako "sapera" i polega na naśladowaniu ruchów węża. Kalibelia wierzą przy tym, że węże mogą rzucać uroki, stąd ich taniec ma poniekąd znaczenie magiczne. Jaipu Kawa Brass Band towarzyszy także fakir, który uatrakcyjnia koncerty pokazami połkania noży, żonglerką i zaprzeczającym grawitacji figurom opartym na niebezpiecznym balansie ciała.

{youtube}3hh5a18vrhc{/youtube}

Repertuar muzyczny Jaipur Kawa, to specyficzny eklektyzm definiowany przez samego Hameeda. Także na najnowszej płycie przeplatają się brzmienia cygańskie z piosenkami popularnymi, melodie Bollywood z tradycyjnymi melodiami indyjskimi, nie brakuje też komozycji klasycznych. Jak to u muzyków z Indii bywa, w tekstach pieśni tęsknota za miłością łączy się z walką o kraj i dom rodzinny, a wszystko przesycone jest bogatymi metaforami odwołującymi się do świata zwierzęcego i roślinnego. Żeby zrozumieć fenomen Jaipur Kawa Brass band trzeba się wsłuchać w "Dance of the Cobra".

"Dance of the Cobra" jaipur Kawa Brass Band ukaże się nakładem World Music Network 24 czerwca. Fragmentów możecie posłuchać na stronach wydawcy.

 

 

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij