Góralsko-krakowski debiut Kapeli Hanki Wójciak

Pin It

Kapela Hanki Wójciak, projekt graficzny: Magdalena Bednarek, fot. mat. prasowe

"Znachorka" - taki tytuł będzie mieć debiutancki album Kapeli Hanki Wójciak. W muzyce tworzonej przez liderkę zespołu słychać inspiracje dwoma środowiskami, w których żyje i tworzy: podhalańskim i krakowskim. W środę Kapela Hanki Wójciak rozpocznie trasę koncertową, promującą materiał o góralskim temperamencie i krakowskiej poetyce.

Hanka Wójciak od kilku lat zachwyca krytyków i słuchaczy swoim mocnym czystym głosem i absolutnie bezkompromisowym podejściem do publiczności. Na scenie Hanka jest istnym wulkanem energii zaskakującym głębokimi mądrymi tekstami, w których nie brakuje typowo góralskiej swady ale też krakowskiego zamyślenia. Jak podkreśla jednak sama artystka, jej działalność nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie muzyczne i artystyczne zespołu:
Tomasz Czaderski - darbuka, cajon
Jacek Długosz - gitara
Mateusz Frankiewicz - kontrabas
Marcin Skaba - skrzypce
Andrzej Zagajewki - mandola

Muzyka Kapeli jest połączeniem potencjałów, doświadczeń i zainteresowań wszystkich muzyków współtworzących zespół. W piosenkach Kapeli odnaleźć można elementy jazzu, muzyki klezmerskiej, orientalne skale, połamane rytmy, polskie motywy ludowe, śpiew rodem z Mongolii i Tuvy.

Hanka, zwyciężczyni 46. Studenckiego Festiwalu Piosenki, jest autorką słów i melodii. Na wspólnych próbach muzyka i aranże nabierają ostatecznego kształtu. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj nieustannie z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem - jak mówi sama artystka: "To jest muzyka kolorowa!".

Na majowo-czerwcowe koncerty, spod Giewontu, Hanka Wójciak zaprasza osobiście:

{youtube}e5lDn7aWZ-A{/youtube}

Hanka Wójciak urodziła się i wychowała w Zakopanem, od najmłodszych lat pielęgnując talent muzyczny. Po pierwszych występach i nagraniach ze szkolnym zespołem Akord, Hanka Wójciak rozpoczęła naukę śpiewu klasycznego w Krakowie. Nieudany egzamin do szkoły teatralnej otworzył przed nią zupełnie niespodziewanie nowe możliwości - udział w konkursie "Śpiewać Każdy Może" zaowocował znajomością z jazzmanem i radiowcem, Antonim Krupą. To dzięki niemu Hanka nagrała utwór "Janicku mój..." i trafiła na długie tygodnie na pierwsze miejsce Alternatywnej Listy Przebojów Radia Kraków.

{youtube}xJnZrQcVtgE{/youtube}

Hanka Wójciak została zaproszona przez słynnego gitarzystę jazzowego, Jarka Śmietanę do udziału w nagraniu płyty "Psychedelic – music of Jimi Hendrix", a w 2008 roku zachwyciła jury konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" góralską wersją utworu "Byle nie o miłości". Dwa lata później wygrana na 46. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie przypieczętowała rozwój kariery Hanki, która oficjalnie i z przytupem rozpoczęła pracę nad solowym projektem - Kapela Hanki Wójciak.

{youtube}5R63Cwit2P8{/youtube}

Od dłuższego czasu Hanka znana jest także z projektów teatralnych i radiowych. W Radio Kraków prowadzi autorską audycję "Wieczór Panieński" (w niedzielne wieczory), tutaj też wzięła udział w słuchowisku "Wesele", u boku Anny Dymnej, Anny Polony, Jerzego Treli i Krzysztofa Globisza. Po roli Panny Młodej wcieliła się w śpiewającą Babią Górę w spektaklu "Nieudany Krewniak".

Kapeli Hanki Wójciak i materiału z płyty "Znachorka", której premiera planowana jest na jesień 2013, będzie można posłuchać podczas najbliższych koncertów:

29 V (śr), godz. 20.30, Kraków - Barka Alrina
Wstęp wolny, www.alrina.pl

30 V (czw), godz. 20.00, Zakopane - Dworzec Tatrzański
bilety: 25 zł (przedsprzedaż), 30 zł (w dniu koncertu), www.dworzectatrzanski.wordpress.com

31 V (pt), godz. 20.00, Jaworki - Muzyczna Owczarnia
bilety: 40 zł, www.muzycznaowczarnia.pl

7 VI (pt), godz. 19.30, Barcice - Stodoła w Odnozynie
bilety: 23 zł (ulgowy) 28 zł (normalny), www.ckis.stary.sacz.pl

14 VI (pt), godz. 20.00, Łódź - Oberża Folkowa Zapiecek
bilety: 20 zł, www.zapiecek-lodz.pl

15 VI (sb), godz. 20.00, Warszawa - Skład Butelek
bilety: 20 zł, www.skladbutelek.pl

16 VI (niedz), godz. 19.00, Radom - Katakumby
bilety: 20 zł, www.katakumby.radom.pl

21 VI (pt), godz. 20.00, Katowice - Old Timers Garage
Bilety parter: 20 zł przedsprzedaż, 30 zł w dniu koncertu
Bilety balkon: 30 zł przedsprzedaż, 40 zł w dniu koncertu, www.old-timers.pl

28 VI (pt), Oleszyce - Dziedziniec Ratusza
wstęp wolny, www.oleszyce.pl

30 VI (niedz), godz. 18.30, Sidzina - Skansen - Muzyka zaklęta w drewnie - koncert plenerowy
wstęp wolny, www.facebook.com/MuzykaZakletaWDrewnie

Szczegółowe informacje na temat trasy i biletów:
www.kapelahanki.pl
www.facebook.com/KapelaHankiWojciak

Etnosystem.pl patronuje medialnie trasie koncertowej Hanki Wójciak.

Kapela Hanki Wójciak, projekt graficzny: Magdalena Bednarek, fot. mat. prasowe

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.