Indonezja, Meksyk i Słowacja na Vistula Folk Festival

Pin It

Zespół z Meksyku, fot. mat. prasowe Vistula Folk Festival

Taneczno-teatralne show z dalekiej Indonezji, barwne występy artystów z meksykańskiego Ballet Folklórico de Tamaulipas oraz koncert działającej od ponad 50 lat słowackiej grupy Čarnica to pierwsze atrakcje Vistula Folk Festival. Impreza, podczas której reprezentacja polskich artystów sceny folk skonfrontuje się z gośćmi z całego świata, potrwa od 21 do 25 sierpnia.


W ubiegłym roku po 32-letniej przerwie na kulturalną mapę Polski powrócił najstarszy w kraju festiwal folklorystyczny. Uwielbiany przez publiczność Ogólnopolski Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku funkcjonował przez  14 lat - od 1967 do 1980 roku. Od 2012 roku wydarzenie to odbywa się pod nową nazwą Vistula Folk Festival – Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny.

Festiwal Folkowy, który wrócił na mapę imprezową Polski

Celem wskrzeszonej przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki imprezy jest pielęgnowanie polskiej kultury ludowej, ale też prezentowanie kultur innych krajów. W tym roku na czterech scenach wystąpi ponad 200 artystów z całego świata. Wiemy już, że wśród nich będzie kapela z Meksyku, Indonezji oraz Słowacji. Nie zabraknie też polskich gwiazd folku, zespołów Drewutnia i Dikanda. Festiwal oferuje też dodatkowe atrakcje – pikniki, korowody ulicami miasta i wspólne muzykowanie.

Dzięki zagranicznym gościom widzowie Vistula Folk Festival poznają ich tradycję, sztukę ludową, rękodzieło oraz regionalne wyroby i specjały lokalnej kuchni.

Swoje show festiwalowej publiczności  zaprezentuje w tym roku S1 Bisnis Prasetiya Mulya Group. Indonezyjska grupa promuje narodową kulturę pokazując różnorodność tradycyjnych sztuk performatywnych. Ich występy to połączenie tańca, śpiewu i pokazów teatralnych. Wielobarwne stroje, egzotyczne melodie i nieznana europejskim odbiorcom kultura sprawiają, że kolejne występy grupy robią furorę wśród widzów - od Turcji przez Francję, Szwajcarię po Singapur. Jak mówią sami artyści, ich występy stanowią swoisty pomost między tradycją a kierunkami wyznaczanymi przez kulturę nowoczesną.

{youtube}8GNiW3e9nnU{/youtube}

Nie inaczej jest w przypadku działającego od 1957 roku słowackiego zespołu Čarnica. To grupa 50 tancerzy, muzyków i śpiewaków, w większości studentów i uczniów szkół średnich, który kultywują artystyczną spuściznę dziadów i pradziadów. Ich występy dają wyobrażenie o niepowtarzalności folkloru wschodniej Słowacji. Čarnica występowała w kilkunastu krajach w Europie i Azji. Z licznymi nagrodami i wyróżnieniami zdobytymi na międzynarodowych konkursach (m.in. Złoty Łańcuch na festiwalu w Dijon w 2005 roku) grupa śmiało pretenduje do miana wizytówki całego regionu.

{youtube}2iEM1lgjkvw{/youtube}

Nie lada atrakcją Vistula Folk Festival będzie też występ Ballet Folklórico de Tamaulipas z Meksyku. Grupę założono w 1984 roku w porcie w Tampico nad Zatoką Meksykańską. Tajemnicą mistrzowskiego poziomu – oprócz odziedziczonej w genach miłości do meksykańskiego tańca ludowego – jest wytężona praca, wytrwałość i żołnierska dyscyplina. W Europie grupa z powodzeniem występowała już na festiwalach folklorystycznych w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Wszędzie ich znakiem rozpoznawczym była porywająca do tańca muzyka, a także  niezwykłe stroje, co jest nie tylko zasługą tamtejszych projektantów, ale też dowodem na siłę i witalność lokalnej tradycji.

{youtube}8FIjV3FucOM{/youtube}

Przykład Vistula Folk Festival pokazuje, że tego typu imprezy to doskonały pretekst do zademonstrowania szerokiej publiczności różnorodności jaką niesie za sobą spuścizna i folklor różnych narodów. To także szansa na podtrzymywanie trendu na powrót do korzeni. Festiwal odwołuje się do najlepszych wzorców przywołując pamięć o latach, gdy był on jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w kraju. Do Płocka przez lata zjeżdżali nie tylko muzycy i tancerze, ale też rzeźbiarze, garncarze, plecionkarze, tkaczki i wycinarki, koronczarki, hafciarki i kowale; początkowo głównie z regionu Kujaw i Mazowsza, później z rozległych terenów nadwiślańskich. Z festiwalowej sceny dobiegały dźwięki muzyki ludowej, a na towarzyszących wydarzeniu kiermaszach można było kupić tradycyjne wyroby rzemieślnicze, odzież, kwiaty i wypieki. Imprezę odwiedzali wówczas najwybitniejsi przedstawiciele kultury ludowej, m.in. zakopiański zespół im. Klimka Bachledy, Wincenty Krajewski, rzeźbiarz z Zawidza, laureat Nagrody im. Kolberg.

Więcej o historii festiwalu: "O festiwalu sztuki i kultury ludowej w latach 60. i 70. XX wieku - historycznie i sentymentalnie".

Zespół z Meksyku, fot. mat. prasowe Vistula Folk Festival

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.