Muzyka Kurdów, pieśni Persów, monodia Ormian

Pin It

Dziś rusza majowa edycja VoicEncounters "Odzyskiwanie głosu". Jest to cykl wydarzeń poświęconych refleksji na temat ludzkiego głosu i jego obecności w kulturze. Do Wrocławia przyjechali artyści z całego świata, reprezentujący muzyczne tradycje Azji Mniejszej, Anatolii oraz Iranu. W programie VoicEncounters znalazły się koncerty, warsztaty i spotkania.


Ciekawym punktem programu będą koncerty tradycyjnej muzyki kurdyjskiej, w wykonaniu Dengbesza Kazo; koncerty pieśni perskich, które zaprezentują siostry Vahdat (które po islamskiej rewolucji w 1979 roku otrzymały zakaz publicznego śpiewania w Iranie) oraz tradycyjnych monodycznych śpiewów ormiańskich w wykonaniu kantorów z Istambułu oraz Paryża.

VoicEncounter rozpocznie się już dziś (23 maja) w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Jest to seminarium praktyczne, poświęcone refleksji na temat ludzkiego głosu i jego obecności w kulturze. "Odzyskiwanie głosu" organizowane jest przez Teatr ZAR, który seminarium połączył z fundamentalną zmianą kierunku pracy zespołu. W ramach kolejnej już deycji VoicEncounters, w centrum zainteresowania artystów znalazły się anatolijskie tradycje monodyczne.

Seminarium jest nie tylko okazją do podzielenia się dotychczasowymi poszukiwaniami, ale przede wszystkim do przedstawienia konstelacji artystów zaproszonych do współrealizacji nowego spektaklu Teatru ZAR, którego premierę zaplanowano na listopad 2013 roku. W ramach VoicEncounters odbędzie się aż pięć sesji warsztatowych związanych z różnymi tradycjami wokalnymi. Codziennie między godziną 10.00 a 17.00 uczestnicy będą pracować z zaproszonymi śpiewakami i muzykami z całego świata nad śpiewem modalnym.

Po sesjach warsztatowych, o godzinie 18.00, odbywać będą się spotkania przybliżające tradycje wokalne, z których wywodzą się artyści. Pierwszym z nich będzie czwartkowa prezentacja Teatru ZAR. Artyści zaprezentują materiał muzyczny oraz założenia związane z nową domeną sztuki Witness/Action, w której realizują swój najnowszy projekt, "Armine, Sister". W piątek (24 maja) zaplanowano spotkanie poświęcone fenomenowi modalności w muzyce ormiańskiej, w którym uczestniczyć będą ormiańscy śpiewacy - Aram Kerovpyan z Paryża (na zdjęciu) oraz Murat İçlinalça ze Stambułu. W sobotę (25 maja) o pneumatyce aktora i konstytuowaniu obecności głosem opowie Jarosław Fret, lider Teatru ZAR. Ostatnia, niedzielna prezentacja poświęcona będzie modalnym tradycjom wokalnym: kurdyjskim, ormiańskim i perskim.

{youtube}tPo1nWWjgm0{/youtube}

Każdy dzień VoicEncounters zakończy niezwykły koncert. W czwartek o godz. 20.00 wystąpi Dengbesz Kazo - śpiewak z Wan. Dengbesze to członkowie społeczności kurdyjskiej, którzy w formie recytacji prezentują opowieści z życia kurdyjskich wiosek i miast. Po zamachu wojskowym w 1980 roku zakazano używania języka kurdyjskiego, odbierając głos dengbeszom, których wiele pieśni odeszło w niepamięć. Koncert będzie niezwykłą okazją, aby usłyszeć tradycyjną muzykę kurdyjską – zarówno w formie znanych pieśni, jak i własnych kompozycji artysty.

{youtube}ybbnq9cAyZQ{/youtube}

W piątek (24 maja) zaplanowano koncert pieśni polifonicznych Teatru ZAR, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory z tradycji gruzińskiej, swańskiej, korsykańskiej i sardyńskiej, stanowiące podsumowanie dziesięcioletniej pracy Teatru ZAR nad tryptykiem "Ewangelie dzieciństwa". Materiał został zebrany i opracowany przez zespół podczas wieloletnich wypraw badawczych i osobistych eksploracji twórców. Antropologiczny aspekt twórczości Teatru ZAR został doceniony podczas ubiegłorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w Paryżu, które zespół uświetnił swoim występem.

W sobotę (25 maja) o godz. 20.00 odbędzie się koncert tradycyjnej muzyki perskiej w wykonaniu Mahsy i Marjan Vahdat. Szczególny nacisk w ich występach położony jest na improwizację i ornamentację - partie wokalne są często udekorowane przez "tahrir" (podobny do jodłowania). W repertuarze znajdują się tradycyjne pieśni perskie, jak również regionalne i folkowe pieśni z Iranu oraz własne kompozycje artystek.

{youtube}qgX3RpzKKmM{/youtube}

Seminarium VoicEncounters zamknie koncert "Kolumny", który odbędzie się w niedzielę (26 maja). Podczas niego na jednej scenie wystąpią aktorzy wrocławskiego Teatru ZAR, Aram, Virginia i Vahan Kerovpyanowie oraz Murat İçlinalça - kantor z kościoła św. Grzegorza Oświeciciela w Stambule. Na program złożą się tradycyjne ormiańskie śpiewy liturgiczne, jednogłosowe pieśni z towarzyszeniem burdonu. Podczas koncertu wykonawcy zaprezentują wyniki pracy eksperymentalnej będącej owocem dwóch lat "zanurzania się" w świecie muzyki modalnej.

Seminarium VoicEncounters poświęcone tradycjom wokalnym Anatolii, Iranu i Azji Mniejszej potrwa do niedzieli (26 maja). Każdy dzień do godziny 17.00 wypełnią warsztaty. Codziennie o 18.00 zaplanowano spotkania, o 20.00 natomiast koncerty. Wszystkie wydarzenia odbywać będą się w Studiu Na Grobli (ul. Na Grobli 30/32). Na spotkania i koncerty wstęp wolny.

Więcej informacji o programie na www.grotowski-institute.art.pl.

fot. Karol Jarek, mat. prasowe VoicEncounters

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.