Zaginiony rytm na Brave Festival

Pin It

Brave Festival

Zaginiony rytm - to temat przewodni tegorocznej, 9. już edycji Brave Festival, który w tym roku odbędzie się w dniach 7-12 lipca. Po raz pierwszy też twarzą festiwalu nie będzie kobieta. Na plakatach promujących Brave zobaczymy oblicze mężczyzny, jednego z wielu młodych górników stanowiących tanią siłę roboczą na czarnym rynku złota w zachodnim Mozambiku.

Tematyka festiwalu pozwoli na wprowadzenie w tradycje muzyczne z całego świata. Zobaczymy, jak muzyka staje się spoiwem między zewnętrznym środowiskiem człowieka i światem duchowym - tym niewidzialnym. Zaginiony rytm przedstawiony zostanie na przykładzie szeregu mało znanych gatunków muzycznych i technik wokalnych. Poznamy między innymi szamańską muzykę z Korei Południowej, tradycyjne pieśni plemienia Xhosa pochodzącego z Republiki Południowej Afryki, dźwięki tradycyjnych bębnów królewskich z Burundi i pieśni berberyjskich kobiet z Maroka.

{youtube}PofLuZJxkVQ{/youtube}

Merytorycznie program festiwalu uzupełni cykl spotkań Brave Meetings, podczas których publiczność będzie mogła spotkać się z artystami na nim występującymi, dowiedzieć czegoś o ich kulturze i jej społeczno-politycznym podłożu. Po raz ósmy odbędzie się też Przegląd Filmowy (zobaczymy na nim m.in. cykl filmów poświęconych Kambodży) oraz po raz czwarty międzynarodowy program edukacyjny Brave Kids.

Brave Festival to ogromne przedsięwzięcie, które od początku swojego istnienia zwraca uwagę na ważne problemy ludzi w różnych częściach świata. Twarzą tegorocznej edycji jest mężczyzna – jeden z wielu emigrantów z Zimbabwe, pracujących na czarnym rynku złota w górach Chimanimani, w zachodniej części Mozambiku. Mężczyźni ci każdego dnia brodzą w zanieczyszczonym ściekami błocie w poszukiwaniu cennych rud złota. Autorem poruszającego zdjęcia młodzieńca jest Robin Hammond, nowozelandzki fotoreporter działający na rzecz ochrony praw człowieka w Afryce subsaharyjskiej.

brave festival 2013, plakat
W tym roku po raz pierwszy na plakacie festiwalu nie ma kobiety

– W tym roku chcemy skupić się na zaprezentowaniu tradycji muzycznych wybranych społeczności, które w wyniku izolacji od świata zewnętrznego i nieuczestniczenia we współczesnych globalnych napięciach, miały szansę wypracować, a następnie zachować unikalne i tylko im właściwe rytmy. Mam na myśli rytmy, które najpełniej określają ich związek ze środowiskiem i ze światem, z którego pochodzą. Wychodząc z założenia, że przedstawiciele społeczności tradycyjnych zachowali wiele narzędzi obcowania z „niewidzialnym światem”, a zarazem żywiąc przekonanie, że to czego nie widzimy gołym okiem jest bogatsze od tego, co widzimy, chcę zaprezentować gościom festiwalowym świat ukryty w pieśniach, śpiewach, modlitwach i, co najważniejsze – w ich unikalnym muzycznym rytmie – mówi Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festival.

Informujemy również, że 20 maja ruszy sprzedaż biletów na poszczególne wydarzenia Brave Festival. Zarówno bilety, jak i karnety można będzie nabyć m.in. drogą internetową na stronie www.bravefestival.pl. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów przekazywany jest organizacji charytatywnej ROKPA International, która prowadzi działalność pomocową dla najbiedniejszych dzieci w Tybecie, Nepalu i krajach Afryki w zakresie edukacji, opieki zdrowotnej i kultury.

 

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.