Spotkajmy się w stadzie

Pin It

festiwal stado folk

Czy wiecie co to jest "stado"? Dawniej tak bywało, że ludzie w okolicach starych Gór Świętokrzyskich spotykali się w specjalne dni w roku. Grali "nieobyczajną muzykę" tańczyli, wykonywali dziwne ruchy, w tańcu w kole w zapamiętaniu, tworzyli jedność z miejscem z którego wyrastali. Taki zwyczaj nazywany był "stadem". Wkrótce sami możecie wziąć w nim udział.

Informacje o stadach zawierał w swych kronikach Jan Długosz. Czy od tamtych czasach zostało coś w mieszkańcach tej ziemi? Impreza, która odbędzie się 26 maja w miejscowości Skarżysko Kościelne potwierdzi, że tak. Organizatorzy zapewniają, że będziemy tańczyć, śpiewać stare pieśni, grać muzykę nieobyczajną, bezkompromisową, w transie i zapamiętaniu.

Góry Świętokrzyskie: szlak na Łysicę - najwyższy szczyt

Będzie to pierwsza edycja folkowego festiwalu, w ramach którego zaprezentują się zespoły czerpiące pełną garścią z kultury ludowej. Wystąpią m.in. Sylwia Nadrgodkiewicz i Fundacja Rozdroża, mistrz dawnego grania Jan Gaca z zespołem, Studium Instrumentów Etnicznych, D. Makaruk i Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej.

{youtube}McOCdwfDguc{/youtube}

Na koncercie Festiwalu Muzyki Etniczno-Folkowej "Stado" wystąpią:
godz. 16-18: SYWLIA NADRGODKIEWICZ I  FUNDACJA ROZDROŻA (warsztaty śpiewu białego)
godz. 18-20: Mistrz dawnego grania JAN GACA z zespołem
STUDIUM INSTRUMENTÓW ETNICZNYCH, NBB, A.CHOCHÓŁ, H.GEMBALSKI
godz. 20: D. MAKARUK i ZESPÓŁ ŚPIEWACZY Z RUDY SOLSKIEJ z projektem "Erotyki Ludowe"

fot. materiały organizatorów

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.