Nowa Tradycja - zagraniczni goście i młodzi folk-fanatycy

fot. L’Hijâz' Car

Już w czwartek, 16 maja, ruszy szesnasta edycja Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Festiwal otworzą koncerty polskich gwiazd - Adama Struga i Kapeli ze Wsi Warszawa (laureaci Folkowego Fonogramu Roku) oraz program przedstawiający folklor Beskidu Żywieckiego. Drugiego dnia ważnym punktem będzie koncert poświęcony pamięci Władysława Trebuni-Tutki. W weekend, po koncertach konkursowych usłyszymy gości zagranicznych. Jako patroni medialni "Nowej Tradycji" mamy dla was dwa podwójne karnety na cały festiwal!

WARUNKI KONKURSU PONIŻEJ

Pełny program 16. Festiwalu "Nowa Tradycja" znajdziecie na Etnosystem.pl - "Nowa Tradycja" 2013.

Co roku publiczność "Nowej Tradycji" ma okazję poznać muzyków w Polsce rzadko słyszanych, którzy prezentują muzykę swoich rodzinnych regionów w formie nowszej lub wprost przeciwnie - skrajnie tradycyjnej. W tym roku gośćmi zagranicznymi Nowej Tradycji będą:

CUNCORDU E TENORE DE OROSEI (Włochy-Sardynia, koncert niedziela, 19 maja, godz. 19.30)
Massimo Roych (Voche)
Mario Siotto (Bassu)
Gian Nicola Appeddu (contra)
Piero Pala (Mesuvoche)
Tonino Carta (Voche)

{youtube}HHQVUEjvIXc{/youtube}

Zespół założony został w 1978 roku, wykonuje zarówno religijne pieśni „cuncordu” jak i świeckie „a tenore” (w 2008 roku wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości  UNESCO). Na obszarze Baronii (prowincja Nuoro) tradycja wykonywana tych dwóch typów śpiewów nigdy nie została przerwana dzięki naturalnej kontynuacji, współpracy młodych śpiewaków ze starszymi. Celem członków zespołu było jak najwierniejsze zachowanie tradycyjnego repertuaru, przekaz ustny połączyli z pracami badawczymi, czyniąc istotny wkład w zachowanie ciągłości tej wyjątkowej tradycji.

W skład zespołów wykonujących w Baronii pieśni wielogłosowe wchodzą cztery głosy:
mesu-boghe (pół głosu),
boghe-voche (głos), wykonujący główną melodię,
contra (kontra)
i bassu (bas).

{youtube}bRr7RvOnkSw{/youtube}

Struktura i rola poszczególnych głosów, tonalność pieśni,  brzmienie poszczególnych partii zależne są od rodzaju repertuaru. W pieśniach „a tenore”   głęboka, gardłowa barwa bassu i contra (realizujących partię burdonową) przyrównywana jest do głosu świni i wołu, zaś pieśni „cuncordu” wykonuje się brzmieniem głosów zbliżonym do naturalnego.

Repertuar religijny, który członkowie zespołu  przekazują z tradycji konfraterni Sas Animas i Santa Rughe e Su Rosariu, głównie związany jest z męką i zmartwychwstaniem Chrystusa. Wielogłosowo śpiewa się także części mszy, psalmy, hymny, czy pieśni do Matki Boskiej. Świeckie pieśni często wykonywane jest spontanicznie w su zilleri (miejscowych barach), ale również przy bardziej oficjalnych okazjach, takich jak śluby,  podczas strzyżenia owiec, czy  rodzinnych uroczystości.

Te dwa rodzaje śpiewu zespół od wielu lat prezentuje na scenach świata. Entuzjazm i pasja muzykowania sprawiły, że  poza prezentacją  wielogłosowych pieśni z Orosei wzięli udział w realizacji kilku  projektów łączących ludową i religijną tradycję Sardynii z muzyką współczesną, popularną i jazzem.

W 1997 r., spotkanie z niemieckim producentem Stefanem Winter zaowocowało wydaniem płyt „Tenore de Orosei – amore profunhu”, „Cuncordu de Orosei – Miserere” oraz „Colla Voche”, nagranym wspólnie z holenderskim wiolonczelistą i kompozytorem Ernstem Reijsegerem oraz perkusistą Alanem "Gunga" Purvesem.  Cuncordu e Tenore de Orosei wystąpili również w unikalnym międzynarodowym spektaklu  saksofonisty Enzo Favata poświęconym dawnej Sardynii i jej współczesności.

Houria Aichi & L’Hijâz' Car (Algieria/Francja, koncert 18 maja, godz. 20)

Houria Aichi jest jedną z najbardziej znanych pieśniarek algierskich. Wywodzi się z plemienia Berberów Shawiya (Chaouia,) które zamieszkuje górzyste tereny Aures, we wschodniej części Algierii. Jedną z cech wyróżniających ten region jest tradycyjny śpiew kobiet, o bardzo silnej emisji i niezwykle skomplikowanej technice. Houria od najmłodszych lat uczyła się śpiewać w charakterystycznym stylu, później wiele czasu poświeciła także na dokumentację tekstów i melodii, głównie ze swoich rodzinnych stron, niedaleko miejscowości Batna. Wcześniej tradycyjne pieśni regionu Aures nie były szerzej dokumentowane i istniały tylko w przekazie ustnym. Pierwsza płyta z nagraniami repertuaru Berberów Shawiya w wykonaniu Hourii ukazały się w roku 1990. Piesni te stały się także częścią ścieżki dźwiękowej do filmu "Pod osłoną nieba (1990)” w reżyserii Bernardo Bertolucciego.
Houria Aichi w ciągu kolejnych lat wystąpiła w najważniejszych salach koncertowych na całym świecie. W roku 2003 rozpoczęła współpracę z producentem i aranżerem Gregorym Dargent.

Efektem tego był wydany w roku 2008 roku przez Accords Croisés wspólny album Hourii Aichi z zespołem L'Hijâz Car „Cavalier de l'Aures”.

{youtube}WUaHloJjc7U?t=2m21s{/youtube}

L’Hijâz' Car
Kwintet francuskich artystów założony w roku 2000 przez Grégory'ego Dargent w Strasburgu.

Tworzą go muzycy wywodzący się z różnych środowisk muzycznych, aktywni na scenach muzyki jazzowej, improwizowanej, współczesnej i eksperymentalnej. Wspólny projekt z Hourią Aichi „Cavalier de l'Aures” opiera się na wnikliwych studiach nad melodyką i strukturą tradycyjnej muzyki Berberow Shawiya z Algierii i jej twórczą rekonstrukcją, zarówno na instrumentach tradycyjnych (lutnia oud, hajouj) oraz współczesnych (klarnet basowy, banjo).

{youtube}pZjyKG8mMxQ{/youtube}

Houria Aichi & L’Hijâz' Car:
Houria Aichi – śpiew
Grégory Dargent - oud, banjo,
Antony Gatta – instrumenty perkusyjne
Etienne Gruel – instrumenty perkusyjne
Nicolas Beck - tarhu, hajouj
Jean-Louis Marchand - klarnet basowy

Aby zdobyć jeden z dwóch podwójnych karnetów należy odpowiedzieć poprawnie na pytanie konkursowe. Karnety otrzymają ci, którzy w mailu konkursowym wpiszą:
Temat: Konkurs Nowa Tradycja 2013
Treść: odpowiedź na pytanie konkursowe
Imię i nazwisko, adres

Pytanie konkursowe: Kim był Władysław Trebunia-Tutka?

Odpowiedzi wysyłajcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Czekamy na maile do jutra (środa 15 maja) do godz. 18. Zwycięzcy zostaną poinformowani drogą mailową!

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij