SIMCHA: Klezmerskie szaleństwo

Knoblaush Klezmer Band, fot. mat. prasowe

Festiwal SIMCHA obchodzi w tym roku 15 urodziny. Na jubileuszową edycję miejskiego święta kultury żydowskiej do Wrocławia zjeżdżają się klezmerzy z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech i Ukrainy, artyści, wykładowcy i pasjonaci żydowskich klimatów.

Między 1 a 8 czerwca w Synagodze pod Białym Bocianem wystąpią Knoblauch Klezmer Band z Berlina, Yiddish Twist Orchestra z Lodnynu, Latający Rabin z Pragi, Klezmafour z Lublina oraz kantorka berlińskich synagog Avitall Gerstetter, która wspólnie z Piotrem Rojkiem i Chórem Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, dyrektora Festiwalu, zainauguruje tegoroczny jubileusz. Otwarty koncert finałowy "Simcha w Mananie" należy do energetyzującego NeoKlez z Lubilna.

{youtube}ygDPZH_Qf9o{/youtube}

SIMCHA to jeden z trzech największych festiwali kultury żydowskiej w Polsce. Żydowskich klimatów będzie można doświadczyć targując się na Jarmarku Żydowskim, spacerując "Szlakiem żydowskich kobiet Wrocławia", słuchając czytania najpiękniejszych opowiadań żydowskich i ballad o mitycznej Lilit, biorąc udział w warsztatach (piosenki, malarstwa, tańca, Tory, mozaiki, kulinarnych, winiarskich, języka hebrajskiego i jidysz) oraz wykładach i spotkaniach poświęconych żydowskim tradycjom religijnym, kulinarnym oraz Dybukowi, Lilit i Golemowi - postaciom z żydowskiego folkloru.

{youtube}0lC8A0P4y00{/youtube}

Wieczorami w Synagodze pod Białym Bocianem projekcje najlepszych filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" oraz bloki filmowe "Świat żydowski w filmie: w Kinie Nowe Horyzonty.

W piątkowy wieczór, 7 czerwca, odbędzie się otwarte nabożeństwo na powitanie szabatu, które poprowadzi wrocławski rabin Samuel Rosenberg z udziałem Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Po rozpoczęciu szabatu wyjątkowa możliwość uczestniczenia w tradycyjnej Kolacji Szabatowej, która po raz pierwszy odbędzie się w Synagodze.

{youtube}EXHoIpi3-Ow{/youtube}

Festiwalowi towarzyszyć będą również panel dyskusyjny i wystawa "Historia Synagogi pod Białym Bocianem" organizowane przez Fundację Bente Kahan oraz konferencja naukowa "Żydówki i Żydzi w przestrzeni miasta" Studium Kultury i Języków Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego.

XV Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA
1-8 czerwca 2013 Wrocław
www.simcha.art.pl
www.fb.com/festiwalsimcha
Organizator: Fundacja "PRO ARTE 2002"

Knoblaush Klezmer Band, fot. mat. prasowe

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij