Etnosystem.pl - literatura podróżnicza, książki, przewodniki, mapy

Zagubieni w w Hiszpanii

"Grobowiec w Sewilli" okładka książki, wyd. Czarne

Ernesto Corvaja, Sycylijczyk o hiszpańskich korzeniach, polecił zięciowi i synowi odnaleźć w Sewilli rodzinny grobowiec. Ich podróż zbiega się jednak z wybuchem walk w Hiszpanii, więc zamiast jechać prosto do celu, dwaj młodzi wędrowcy przemierzają kraj, poznając przy tym niezwykłe miejsca i ludzi. Historia, opisana, przez Normana Lewisa, ukaże się w przekładzie polskim już dziś, nakładem Wydawnictwa Czarne.

Ernesto Corvaja na swojej drodze przez Hiszpanię spotyka murarza z Pampeluny pracującego przy budowie seminarium duchownego, a po godzinach dorabiającego produkcją gipsowych popiersi Lenina, ślepca z madryckiej ulicy ostrzeliwanej przez snajperów, kobiety odwiedzające rzeźnie i pijące dla kurażu jeszcze ciepłą krew, kierowcę autobusu do Salamanki, który okazuje się zapalonym przyrodnikiem, lokatorów jaskiń wokół Saragossy, portugalskich adeptów czarnej magii, czarownicę, która „popełniła samobójstwo na stosie”, matadora, który ginie w trakcie corridy urządzonej w krótkiej przerwie między ulicznymi walkami, tajemniczego Niemca z fałszywym paszportem i Polaka mordercę.

"Grobowiec w Sewilli" to niezwykły obraz początków hiszpańskiej wojny domowej. Norman Lewis rejestruje sytuacje i galerię ludzkich typów, które umknęłyby nawet Hemingwayowi. A wszystko to na tle krajobrazu, który bezpowrotnie zniknął, zniszczony i zastąpiony przez kurorty i masową turystykę.

Przekładu z języka angielskiego, dla Wydawnictwa Czarne, dokonał Janusz Ruszkowski.

"Norman Lewis roztacza przed czytelnikiem panoramę egzotycznej Hiszpanii, którą wyobrażał sobie jako skansen Europy, dopóki nie poprowadzili go przez nią jego przewodnicy: Felipe, Manuel, z Esteban, a zwłaszcza niejaka Dorotea. W trakcie swej podróży inicjacyjnej wpadł w wir zamieszek paraliżujących całą Hiszpanię w 1934 roku, dowiedział się, dlaczego w czasie kryzysu z Salamanki do Sewilli trzeba jechać przez Portugalię, a do Madrytu mogą się dostać jedynie podróżni wyruszający z Saragossy, odbył pouczającą pieszą wędrówkę z Pampeluny do Saragossy, doznał wrażenia nierzeczywistości na widok hiszpańskiego krajobrazu i przeżył intrygujące spotkanie z członkami Ligi Czystej Lilii. Tę książkę, łączącą elementy powieści przygodowej i łotrzykowskiej z reportażem literackim, czyta się jednym tchem. To perełka, której nie można przegapić". [Prof. Anna Sawicka]

Książkę można zakupić m.in. poprzez stronę wydawnictwa www.czarne.com.pl.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij