Znamy program Festiwalu Afrykańskiego w Krakowie

Festiwal Afrykański w Krakowie

Impreza afro, warsztaty taneczne z kuduro czy mapouka, spotkania z podróżnikami i reportażystami. Sprawdźcie dokładny program Festiwalu Afrykańskiego w Krakowie, któremu Etnosystem.pl patronuje medialnie, i zaplanujcie pierwsze tygodnie lata w gorącym klimacie Afryki.

27 maja (poniedziałek)
- Maroko - spojrzenie na al-Maghrib
Magdalena Rybacka
godz. 19:00
Klub Podróżników "Śródziemie"
Rynek Głowny 27, Piwnica pod Baranami

"Jedno oko na Maroko i drugie też - czułe spojrzenie na al-Maghrib".
Przeszłość i teraźniejszość Maroka
Życie codzienne w marokańskim królestwie
Dlaczego warto odwiedzić kraj Berberów
Ciekawostki

Maroko uzależnia. Silnie. Nie wyobrażam sobie urlopu w innym miejscu. Zaraz po powrocie rezerwuję bilety na następną wyprawę. Znajomi kiwają głową z politowaniem: "Znowu jedziesz do Maroka...?" Tak, i nie jest to ostatni raz, gdyż Maroko najzwyczajniej w świecie nie może się znudzić. Pod względem walorów turystycznych Maroko jest idealnym krajem. Każdy znajdzie tam coś dla siebie: snowboardzista i surfer, miłośnik gór oraz plażowiczka, hedonistyczny "klabers" oraz wyciszony filozof, znawca sztuki oraz fan wellness, super-tramp i snob. Maroko to "must" na mapie każdego podróżnika, a ja mam nadzieję zarazić Was moją pasją.

1 czerwca (sobota)
- warsztaty z dziećmi:
FUNDACJA WYSPART, CENTRUM AFRYKAŃSKIE ORAZ CENTRUM NUBIA
ZAPRASZAJĄ na AFRYKAŃSKI DZIEŃ DZIECKA

"KOLOROWA ETIOPIA" TO SPOTKANIE Z ETIOPCZYKIEM oraz WARSZTATY ARTYSTYCZNE.
W czasie zajęć dzieci usłyszą opowieść... o grupach etnicznych zamieszkujących południe kraju, poprzedzoną ogólnym wstępem dotyczącym Etiopii, połączone z pokazem slajdów. Poznają fascynujące sposoby dekorowania ciała oraz oryginalną biżuterię etiopską. Podczas warsztatów artystycznych dzieci zaprojektują swoje malunki, które następnie zostaną przeniesione na skórę oraz zrealizują własne ozdoby i biżuterię inspirowane sztuką etiopską.
· GODZ. 14.30-16.30
· ZAJĘCIA DLA DZIECI W WIEKU OD 6 DO 12 LAT
· KOSZT : 30 ZŁ OD DZIECKA
· MIEJSCE : UL.MIKOŁAJSKA 4 (przy Małym Rynku), I PIĘTRO
„MAŁY ARCHEOLOG”
Zajęcia dla ciekawych świata – Mały archeolog Indiana Jones i Lara Croft
Celem zajęć jest przeniesienie dziecka w czasie i przestrzeni do czasów faraonów, cesarzy i greckich myślicieli. Zajęcia pozwolą najmłodszym zrozumieć nie tylko czasy starożytne, ale i współczesne. Każde nowe archeologiczne zadanie rozwinie niezwykle manualne zdolności dziecka, skupi uwagę i nauczy logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Do zajęć będziemy wykorzystywać nie tylko zdjęcia zabytków, filmy i książki, ale także prawdziwe egipskie bandaże, figurki robione na wzór oryginalnych eksponatów największych światowych muzeów – od Kairu, po Warszawę. Mali odkrywcy poznają pracę prawdziwych archeologów i zasady panujące na wykopaliskach. Podczas warsztatów wykonają mumię krokodyla.
· GODZ.17-17.45
· ZAJĘCIA DLA DZIECI W WIEKU OD 6 DO 12 LAT
· KOSZT : 15 ZŁ OD DZIECKA
· MIEJSCE : UL.MIKOŁAJSKA 4 (przy Małym Rynku), I PIĘTRO

1 czerwca (sobota)
- impreza afro
godz. 20.00
Kontakt -Przestrzeń ruchu i tańca
ul.Szpitalna 40, 1 piętro

Mając we wspomnieniu poprzednią bardzo udaną imprezę afrykańską, chcemy zaprosić Was na kolejne jej wydanie, które przypada na dzień najradośniejszych ludzi. W Dzień Dziecka w Kontakcie, jak wiecie, spokojnie możecie być dziećmi w naszym świecie. Muzyką zajmą się nasi dobrzy koledzy z Kamerunu.

1-2 czerwca (sobota/niedziela)
- warsztaty taneczne
Kontakt - Przestrzeń ruchu i tańca.
ul.Szpitalna 40, 1 piętro

Azonto, Afro house/kuduro i Ndombolo i Mapouka!
godz 17:00 Azonto
godz 18:00 Afro house/kuduro

Azonto - have some fun - taniec ze szkolnych ławek
Taniec oryginalnie wywodzący się z Ghany. Obecnie tańczony w innych rejonach Afryki, ale nie tylko. Bowiem gorączka Azonto dotarła do Wielkiej Brytanii, coraz więcej osób podłapuje zajawkę i tworzy własne kombinacje kroków. Tak jak większość tańców afrykańskich, taniec ten wykonywany jest na ugiętych kolanach z charakterystyczną pracą bioder. Kroki czy ruchy opierają się na czynnościach, które wykonujemy w życiu codziennym, jak jedzenie, pranie, prowadzenia auta, modlenie się, pływanie, boksowanie itd. Generalnie Azonto odzwierciedla kreatywność, inteligencję i bogate poczucie humoru ludzi z Ghany. Początki Azonto to 2000 rok - taniec ten powstał na bazie lokalnych stylów tańca w połączeniu humorem i dodaniem odpowiedniej mimiki twarzy. Taniec ten szybko ewoluował . Stał się istotnym elementem kultury Afryki Zachodniej jako rodzaj tańca współczesnego.

Kuduro/Afro house
Muzyka i taniec Kuduro są nierozłączne. Kuduro ma swoje korzenie w lokalnych tańcach tradycyjnych Angoli. To przede wszystkim taniec ulic. Dzisiejszy wygląd kuduro poprzez wpływy z tradycji opiera się na współczesnej interpretacji muzyki elektronicznej. Na pierwszy rzut oka kuduro może kojarzyć się z elementami tańców już nam znanych takich jak popping, locking, break dance, dancehall. Kuduro to taniec uliczny i bardzo imprezowy. Taniec ten ma swoje dwa wymiary. Ten łatwiejszy, wykonywany w choreografiach grupowych, które w zabawny sposób integrują uczestników imprezy. Ten trudniejszy bardziej indywidualny, gdzie solista musi wykazać się swoimi pomysłami na interpretację danej piosenki. Najlepsi tancerze spotykają się wspólnie na imprezach i demonstrują swoją umiejętności podczas bitew kuduro. Ważna jest oryginalność i poczucie humoru.

2 czerwca
Godz 14:00-16:00
Ndombolo i mapouka z akompaniamentem djembe na żywo
Wyjątkowe wydanie warsztatów serii afro booty dance, autorskich zajęć Anny Zakrzewskiej. Podczas tych zajęć uczestniczki studiują techniki tańców afrykańskich, gdzie używane są głównie biodra. Zajęcia odbędą się w bardzo oryginalnym, rytmicznym i pierwotnym stylu. Podczas lekcji będziemy uczyć się tańczyć biodrami do rytmów wygrywanych na bębnie. Poznamy bardzo dokładnie elementy tańca mapouki i ndombolo, gdzie używa się głównie bioder. Rytmiczne kółka, wibrujące trzęsienia i zmysłowe wine'y to wszystko co znacie z codziennych lekcji tańca w swoich szkołach. U nas niecodzienne będzie to, że będziemy tańczyć pupą do bębnów i będziemy musiały ustawić się w pozycjach stricte "afro style".Będziemy się uczyć trzęsień a następnie będziemy uczyć się chodzić z trzęsieniami :) a do tego wszystkiego będziemy musiały się wsłuchać w rytm - co jak wam udowodni - bardzo ułatwi naukę tańca. Mapouka to taniec etniczny z Wybrzeża Kości Słoniowej, jej elementy, przede wszystkim rytmiczne trzęsienia pośladkami wykorzystywane są w wielu innych stylach tanecznych czarnego kontynentu. Ndombolo to taniec pierwotnie pochodzący Konga, również i jego części składowe przedostały się w inne regiony i połączyły w inne style. Kuduro, coupe decale, czy nawet popularny jamajski dancehall, mają swoje korzenie właśnie w tych rytmach i tańcach. Warto do nich sięgnąć. Na bębnach zagra Gaspard Conde. Zajęcia poprowadzi Anna Zakrzewska

Cena: 60 zł jeden dzień, 100 zł dwa dni
warsztaty odbędą się jak będzie min 10 osób
zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Miejsce: KONTAKT Przestrzeń Tańca i Ruchu
Kraków, ul.Szpitalna 40, I p

6 czerwca (czwartek)
- Autorskie spotkanie z reportażystą Tadeuszem Biedzkim.
godz. 19:00
Klub Kazimierz, ul. Krakowska 13

Spotkanie z autorem zbioru reportaży z Afryki, wydanych w ubiegłym roku pt. "Sen pod baobabem".Tadeusz Biedzki i jego “Sen pod Baobabem” to historia o codziennej walce na Czarnym Lądzie. Ale nie na karabiny i maczety, lecz o tej najważniejszej: o kawałek bagietki, trochę mąki i dwa banany. Zwycięstwo pozwala przeżyć do jutra i cieszyć się najpiękniejszymi na świecie marzeniami, które zastępują pracę i sprawiają, że czas płynie tam wolniej niż gdziekolwiek na Ziemi.
Sen pod baobabem to opowieść o niezwykłych losach ludzi, także białych zamieszkujących ten kontynent, który nie dla nich jest stworzony. I o tym, dlaczego zabija się albinosów i wypija ich krew, o biedzie, która jest powodem do dumy oraz wierze w duchy, która wyjaśnia, dlaczego sąsiad złamał nogę. A także o plemieniu, które twierdzi, że przybyło z kosmosu, sprzedawaniu dzieci i wielu innych rzeczach niepojętych dla Europejczyka. Biedzki jedzie do Mali jak do Malinowa. Afrykanów traktuje bez taryfy ulgowej, bez złudzeń, ale i bez żadnych uprzedzeń. Nie podróżuje po żadnym "Czarnym Lądzie" - on chodzi po ziemi. (Michał Ogórek, "Gazeta Wyborcza") Tak interesującej książki o Afryce nie było od czasu Hebanu Kapuścińskiego. Biedzki dowodzi, w przeciwieństwie do wielu autorów, że zna i rozumie Czarny Ląd, jego mieszkańców i ich niewyobrażalną dla Europejczyków codzienność. A że ma znakomite pióro, potrafi na jednej stronie pokazać więcej prawdy niż inni w całej książce. Są tu dramat i troski dnia codziennego, i niesamowite postacie, jest poezja, gdy pisze o przyrodzie i marzeniach, które Afrykanom zastępują marny los, a nawet thriller i sensacja. Fascynująca pozycja, którą każdy, kto chce się dowiedzieć, jaka jest naprawdę współczesna Afryka, powinien przeczytać. (Jacek Pałkiewicz)

7 czerwca (piątek)
- Impreza klubowa “Afrodisiac - African Adventure”.
Klub Shakers, ul. Szewska 5
Impreza klubowa skierowana do osób ciekawych świata. Skupia towarzystwo międzynarodowe ze wszystkich stron świata, lecz przede wszystkim miłośników rytmów afro, czyli muzyką etniczną i współczesną, które wywodzą się bądź inspirują się Afryką. Są to dynamiczne i taneczne rytmy jak Koduro, Kizomba, Bongo flava, Ndombolo oraz współczesne R&B, Hip-Hop, Rap, Soul, House.

8-9 czerwca (sobota-niedziela)
- warsztaty taneczne
Warsztat odbędzie się przy akompaniamencie bębnów ,zagra specjalnie DOMINO Dominik Widerski oraz Marcel Zambrzycki z zespołu Siódmy Czakram Ziemi
sobota
godz. 17:30 - 19:30
niedziela
godz. 11:00 - 13:00
KONTAKT – Przestrzeń ruchu i tańca
ul.Szpitalna 40 , I piętro
Koszt: 85 zł za cały warsztat 1 dzień : 50 zł
możliwe wejście na kartę Multi Sport, z dopłatą 45 zł, do całości warsztatu!
Zapisy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 1 czerwca! z wpłatą zaliczki na konto Podane z mailu zwrotnym.
(W cenie: owoce i woda) Viola Wojciechowska Tańcem afrykańskim zajmuje się od 1997 roku. Jest również psychologiem pracującym z młodzieżą i dziećmi. Podczas wielu podróży do Afryki Zachodniej pracowała z najlepszymi baletami oraz solistami Mali, Gwinei i Senegalu. W okresie X-XII 2004 uczyła się od solistów baletu narodowego Senegalu w Dakarze. Współpracowała ściśle z Ballet National du Mali oraz Ballet District de Bamako. Podczas prawie rocznej podróży po Afryce odbyła staż w Conakry z Les Ballets Africains, narodowym baletem Gwinei, znanym na całym świecie.

 

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij