Szwajcarska kinematografia zaskakuje

fot. kadr z filmu "Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma"

Gościem specjalnym 53. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie kinematografia szwajcarska. W ramach sekcji "Spojrzenie na Szwajcarię" zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne, a filmowcy z Polski i Szwajcarii spotkają się na konferencji branżowej. KFF ruszy już w najbliższą niedzielę.


Co roku organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego zapraszają wybrany kraj, aby w ramach pozakonkursowej sekcji "Spojrzenie na…" zaprezentował swoje najnowsze dokonania w zakresie filmu dokumentalnego. Bohaterem pierwszej edycji, w 2010 roku, był Izrael, rok później Kraków gościł Holendrów, w ubiegłym roku festiwal odwiedzili filmowcy z Włoch. Teraz nadarza się okazja, aby bliżej przyjrzeć się najnowszym produkcjom ze Szwajcarii, w której powstaje około 50 pełnometrażowych filmów dokumentalnych rocznie.

{youtube}cJB3KWiEshQ{/youtube}

Cykl zainauguruje pokaz filmu "Zimowi nomadowie", opowieść o parze  pasterzy, którzy w zimowy czas, w towarzystwie trzech osłów, czterech psów i 800 owiec przemierzają 600-kilometrową drogę wzdłuż szwajcarsko-francuskiej granicy. Film zdobył tytuł najlepszego europejskiego filmu dokumentalnego 2012, a polskiej publiczności zaprezentuje go reżyser Manuel von Stürler.

Przymiotnik ‘szwajcarskie’ niekoniecznie oznacza, że akcja prezentowanych w ramach cyklu filmów będzie rozgrywać się w górzystej enklawie w środku Europy. "Lot specjalny. Bilet bez powrotu" to kontynuacja prezentowanego na Krakowskim Festiwalu Filmowym w ubiegłym roku poruszającego "Lotu specjalnego". Reżyser Fernand Melgar nie porzucił swoich bohaterów po ich deportacji i śledzi ich dalsze losy w Gambii, Kosowie, Senegalu czy  Kamerunie.

{vimeo}34082500{/vimeo}

Peter Entrell w filmie "Dom daleko stąd" przygląda się żonie Edgara Snowa, światowej sławy dziennikarza, autora głośnej książki "Red Star Over China", oskarżonego w okresie makkartyzmu o sympatie komunistyczne i zmuszonego do emigracji, który zmarł w Genewie 40 lat temu. "Opowieści dziewic" Mirjam von Arx dokumentują amerykański fenomen rosnącej popularności ruchów propagujących dziewictwo. Reżyserka przez dwa lata towarzyszyła dorastającym dziewczętom z rodziny ewangelickiego pastora, które składają śluby czystości do chwili zamążpójścia. Z kolei Rolando Colla przez osiem lat obserwował zmagania z przeciwnościami losu trojga bohaterów: szwajcarskiej pielęgniarki, bałkańskiego pasterza oraz kubańskiego psychiatry ("Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma"). Martin Schilt i Bernard Weber skierowali kamerę na zespół jodłujących mężczyzn, którzy udają się na tournee do Chin ("Dobry biznes to show-biznes"). Daniel Young opowiada historię pisarza i kompozytora, Paula Bowlesa, autora zekranizowanej przez Bernardo Bertolucciego powieści "Pod osłoną nieba", i jego żony Jane, którzy pomimo homoseksualnych romansów wspólnie tworzą dom otwarty dla europejskiej bohemy w marokańskim Tangierze ("Paul Bowles: klatka jest zawsze otwarta").

{youtube}G2-QZ35P_yY{/youtube}

Obrazu współczesnej kinematografii szwajcarskiej dopełnią filmy tego kraju prezentowane w konkursach: na uroczyste otwarcie Festiwalu organizatorzy przygotowali muzyczny dokument o weteranie amerykańskiego kina, Harry Dean Stantonie ("Stanton: przejrzeć Harry’ego"), w konkursie krótkometrażowym wystartują: ciepła "Jąkająca się miłość" Jana Czarlewskiego, surrealistyczny "Pokój 606" Petera Volkarta, animacja dla dorosłych "Plug &Play" Michaela Freia, szczery "Po godzinach" Myriam Rachmuth, filozoficzne i animowane "Spojrzenie" Justine Klaiber i Jane Mumford; w konkursie dokumentalnym hinduski "Sadhu" Gaëla Métroza; a w konkursie muzycznym koprodukcja szwajcarsko-francuska "Wszystko o mojej matce" Stephanie Argerich. Po pokazach filmowych odbędą się spotkania z twórcami.

W ramach prezentacji imponującego dorobku gościa specjalnego festiwalu odbędzie się  konferencja branżowa, w której wezmą udział filmowcy, producenci i przedstawiciele szwajcarskich instytucji filmowych. Wydarzenie organizowane w ramach Industry Zone ma na celu poznanie specyfiki tamtejszego rynku filmowego oraz eksplorację polsko-szwajcarskich możliwości koprodukcyjnych. Konferencja odbędzie się 29 maja w godzinach 11.00–14.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Inauguracja programu "Spojrzenie na Szwajcarię" odbędzie się 27 maja o godzinie 19.00 w Kinie Pod Baranami.

Cykl "Spojrzenie na Szwajcarię" został zorganizowany przy wsparciu Swiss Film i Ambasady Szwajcarii w Warszawie.

Więcej informacji na www.krakowfilmfestival.pl.

fot. kadr z filmu "Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma"
tekst: mat. prasowe KFF

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij