Historia tańca i "Hava Nagila" na Żydowskich Motywach

Ruszyła dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "ŻYDOWSKIE MOTYWY". Jak co roku, w warszawskim kinie Muranów będzie można zobaczyć najnowsze produkcje filmowe z całego świata, poruszające tematykę żydowską.

{youtube}oVHllTkuXao{/youtube}

W tym roku, w programie "Żydowskich Motywów" znalazł się dokument poświęcony rozwojowi tańca współczesnego w Izraelu ("Let's Dance!"), a historię popularnego i znanego na całym świecie utworu "Hava Nagila" przedstawi dokument pod tym samym tytułem. Jednym z odważniejszych punktów programu jest filmowa opowieść o potomkacj nazistów ("Hitler's Children"), nie zabraknie też tematów codziennych - "How To Re-establish a Vodka Empire" opowiada o budowie imperium wódki na Ukrainie.

{youtube}smOqJWzyiX0{/youtube}

Dokumenty i fabuły po raz kolejny naświetlą wiele współczesnych tematów dotyczących kultury oraz tożsamości żydowskiej, a po projekcjach będzie możliwość spotkania się z twórcami pokazywanych filmów. Część z tych tematów zostanie także poruszona na debatach, które odbędą się w czwartek 25 kwietnia, o godz. 18 oraz w sobotę 27 kwietnia, o godz. o godz. 16, w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich.

{youtube}zT3oJJwP-KE&feature{/youtube}

Wszystkie wyświetlane filmy wezmą udział w konkursie o statuetki Warszawskiego Feniksa oraz nagrody pieniężne. Oficjalne rozdanie nagród odbędzie się w niedzielę, 28 kwietnia, w kinie Muranów.

Gościem honorowym tegorocznej edycji jest wybitny pisarz oraz autor scenariuszy, Józef Hen. W ramach festiwalu będzie można obejrzeć retrospektywę filmów, powstałych na podstawie jego dzieł: "Prawo i Pięść", "Nikt Nie Woła", "Kwiecieć" oraz "Don Gabriel". W sobotę 27 kwietnia, o godz. 19 w kinie Muranów odbędzie się spotkanie z Józefem Henem.

MACEWY CODZIENNEGO UŻYTKU - wystawa

Ile macew było przed wojną na tysiącu dwustu cmentarzach żydowskich w Polsce? Może kilkaset tysięcy, może kilka milionów. Ponad czterysta cmentarzy żydowskich nie przetrwało. Zostały zamienione w osiedla, boiska, wysypiska śmieci, jeden w kopalnię piasku.

W czasie wojny niemieccy okupanci brukowali nagrobkami podwórka zajmowanych budynków, utwardzali drogi, stawiali z nich mury. Po wojnie Polacy wznieśli z macew pomniki, wzmocnili nimi nasyp kolejowy i brzeg rzeki. Budowali z nich piece, podłogi, krawężniki. W polskich wioskach można znaleźć setki kół szlifierskich zrobionych z macew. W miastach – murki, chodniki. Ciągle widać na nich hebrajskie napisy. Zdjęcia Łukasza Baksika dokumentują te niezwykłe, niepokojące obrazy.

Łukasz Baksik (ur. 1975) – fotograf zainteresowany fotografią społeczną i dokumentalną. Autor albumu i wystawy „Macewy codziennego użytku”, dokumentujących sposoby wykorzystania nagrobków żydowskich jako materiału budowlanego (Wydawnictwo Czarne; 2012, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, 2010; Muzeum Etnograficzne w Krakowie, 2011; Narodowe Muzeum Historyczne Białorusi w Mińsku, 2012). We wszystkich jego dotychczasowych projektach fotograficznych, takich jak „Drugie danie po polsku”, „Zamawiam piwo”, „Ludzie placu Nowego”, niezwykle ważny jest aspekt społeczny.

Spotkanie z Łukaszem Baksikiem odbędzie się w środę, 24 kwietnia o godz. 18.30 we foyer kina Muranów. Rozmowę poprowadzi Agata Kowalska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia  Festiwalu "Żydowskie Motywy" festiwalu jest bezpłatny.

Dokładny program festiwalu oraz informacje o prezentowanych filmach znajdziecie na www.jewishmotifs.org.pl.

fot. film "Mieszkanie", mat. prasowe

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij