Globaltica 2016: Ngawang Lodup

Pin It
Ngawang Lodup - fot. mat. prasowe
Ngawang Lodup pochodzi z wielopokoleniowej rodziny pieśniarzy z regionu Amdo w Tybecie – pięknych w swej surowości okolic w północno-wschodniej części Wyżyny Tybetańskiej słynącej z wspaniałych koni, dzikich łąk i kultury nomadów. Od najmłodszych lat poznawał niezwykły repertuar tradycyjnych pieśni ludzi gór, słuchając swojej matki, całymi dniami noszącej go ze sobą na plecach, pilnując stada owiec i jaków.
 
Co wieczór jego muzyczną edukację kontynuowali inni członkowie rodziny, którzy spotykali się i opowiadali historie o szlachetnych tybetańskich bohaterach, stawiających czoło okrutnym władcom. Starsi bracia nauczyli go gry na starożytnej sześciostrunowej tybetańskiej lutni dramnyen. Dzięki nim poznał także współczesne pieśni grywane na mandolinie.
 
 
Zgodnie z tybetańską tradycją, Ngawang wstąpił do klasztoru Amchock Tsenyi i w wieku 14 lat został mnichem. Odszedł po 5 latach, zniechęcony restrykcjami, jakie dotykały buddyjskich mnichów ze strony chińskich władz. Po powrocie do domu, Ngawang pomagał rodzinie zajmować się stadem, zaczął także występować na lokalnych festiwalach. Niestety cenzura nakładana przez chińskie władze na muzyków tybetańskich spowodowała, że zaczął wątpić w swoją przyszłość w okupowanym Tybecie.

Chęć nieskrępowanego wyrażania siebie spowodowała, że zdecydował się na 18-dniową wędrówkę przez Himalaje mając przy sobie jedynie podstawowy prowiant. Ostatecznie po przejściu ponad 400 km dotarł do Nepalu. Stamtąd w 2004 roku przeniósł się do Londynu. Przez ostatnie 10 lat podróżuje po Europie dając koncerty dla tybetańskiej diaspory między innymi w Belgii, Szwajcarii, Austrii, Estonii i Irlandii.

Ngawang zyskał sławę, kiedy wysłał kilka swoich nagrań do projektu BBC Intorducing World Music, mającego na celu odkrywanie nieznanych muzyków i tradycji muzycznych. W rezultacie Radio 3 nadało jego muzykę w kwietniu 2015 roku, a po występie na żywo w programie World on 3 został zaproszony do występu na festiwalu WOMAD. Materiały o nim pojawiły się w takich gazetach i magazynach jak The Telegraph, Radio Times, The Independent czy Songlines i fRoots, a BBC nakręciło film dokumentalny opowiadający o jego życiu i karierze zatytułowany From Buddhist Monk to Rock Star (Od buddyjskiego mnicha do gwiazdy rocka).
Podczas Globaltiki poznamy delikatne, akustyczne oblicze muzyki Ngawanga.
 
Ngawang Lodup – dramnyen, mandolina
 
www.ngawanglodup.bandcamp.com
Zespół wystąpi podczas XII Festiwalu Globaltica w Gdyni w czwartek, 21 lipca - więcej informacji.
Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.