Folk i turystyka z Etnosystem.pl

Vistula Folk Festival: Barwne spotkanie kultur w Płocku

Pin It
fot. POKiS
Piąty Vistula Folk Festival dobiegł końca. Przez sześć dni zespoły z Ukrainy, Słowacji, Indonezji, Hiszpanii i Polski prezentowały przed płocką publicznością folklor swoich krajów. 
 
Najstarszy w Polsce festiwal folklorystyczny, od wtorku (23.08) do niedzieli (28.08) gościł w różnych częściach Płocka. We wtorek, w auli Ratusza miało miejsce przywitanie zespołów przez Zastępcę Prezydenta Miasta Płocka, Romana Siemiątkowskiego. Jeszcze tego samego dnia wszystkie grupy zaprezentowały się na Starówce. Uroczysty Koncert Inauguracyjny, podczas którego Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oficjalnie otworzył festiwal, odbył się w środę w Parku Północnym na Podolszycach. Widzowie przez blisko dwie godziny mogli podziwiać barwne pokazy w wykonaniu zagranicznych gości.

W czwartek, uczestniczące w festiwalu zespoły wystąpiły w okolicznych domach pomocy społecznej. Dzień później, kontynuująca tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny kapela Tęgie Chłopy zagrała przed płockim Ratuszem. Ludowa potańcówka zmieniła Starówkę w parkiet taneczny dla licznie zgromadzonej publiczności. Repertuarem i instrumentarium kielecka kapela nawiązywała do tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy.

W sobotę w amfiteatrze odbył się Koncert Galowy, podczas którego zaprezentowali się wszyscy uczestnicy Vistula Folk Festival. Publiczność żywo reagowała na popisy zespołów, m.in. nagradzając owacjami na stojąco występ ukraińskiej grupy Sonechko pochodzącej z Żytomierza, czyli miasta partnerskiego. Trwającej dwie i pół godziny imprezie (podobnie jak i całemu festiwalowi) towarzyszyła piękna pogoda.

Jubileuszową, piątą edycję płockiego festiwalu folklorystycznego zakończyła odbywająca się w Katedrze uroczysta Msza Święta z udziałem wszystkich zespołów oraz barwny korowód, który po Mszy przeszedł ulicami Starego Miasta.

Tak jak w zeszłym roku, materiał wideo z uroczystego koncertu wkrótce zostanie wydany na płytach DVD. Płytę DVD z Koncertu Galowego Vistula Folk Festival 2015 można kupić w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki w cenie 30 zł.
zdjęcia: POKiS i Jan Waćkowski
Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.