Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/etnosystem/domains/etnosystem.pl/public_html/images/mffzg2016/polska-spod-kicek.

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/mffzg2016/polska-spod-kicek

Folk i turystyka z Etnosystem.pl

48. MFFZG w Zakopanem: święto folkloru 2016!

Pin It

MFFZG 2016

W Zakopanem już po raz 48. odbył się Festiwal Folkloru. Zobaczcie zdjęcia w koncertów, konkursów i imprez towarzyszących Festiwalowi.


Kolejna, 48. już, edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem za nami. Jak co roku był to tydzień wypełniony koncertami, konkursowymi zmaganiami zespołów góralskich z całego świata, imprez towarzyszących i zabawy w miasteczku festiwalowym. Dzieje się dużo dobrego – przedstawiamy więc pięć momentów festiwalu, które spodobały nam się najbardziej.
ZOBACZ NASZĄ GALERIĘ I FILMY Z FESTIWALOWYCH KONCERTÓW! 


48. MFFZG w obiektywie Anny Karpiel-Sembereckiej i Szymona Zielińskiego z Biura Prasowego Festiwalu:

Mistrzostwa Podhala w Powożeniu oraz Konkurs na Śpiew Pytacki
W piątek 19 sierpnia w ramach 48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbyły się Mistrzostwa Podhala w Powożeniu oraz Konkurs na Śpiew Pytacki. Zawody poprzedziła parada dorożek, która wyruszyła z Placu Niepodległości do wioski festiwalowej. Uczestnicy rywalizowali w następujących kategoriach: powozów jednokonnych, parokonnych oraz land, a także zaprzęgów sportowych - maratonek: jedno i parokonnych. Ich zadaniem było przejechać tor tak, by jak najlepiej zaprezentować swój zaprzęg, nie dotykając przy tym żadnej z przeszkód. Najważniejszy tytuł Fiakra Roku 2016 otrzymał Bolesław Kułach Maślany. Tradycyjnie po Mistrzostwach w Powożeniu odbyłsię Konkurs na śpiew Pytacki. Tegorocznymi zwycięzcami zostali Piotr Zubek i Andrzej Karpiel. Pełne wyniki zawodów można znaleźć na stronie Festiwalu.

Wyniki powożenia fiakrów
Single:
1. Stanisław Rzadkosz-Pulka
2. Bartłomiej Stachoń
3. Bartłomiej Stachoń

Pary:
1. Stanisław Kuruc
2. Wojciech Gut

Landa:
1. Andrzej Galica
2. Wojciech Migiel
3. Stanisław Gut-Czajka

Wyniki powożenia (wersja sportowa)
Single:
1. Małgorzata Skupień
2. Stanisław Biela
3. Stanisław Rzadkosz-Pulka

Pary:
1. Stanisław Stasiowski
2. Stanisław Rzadkosz-Pulka
3. Marcin Śledź

fot. mat. prasowe Biuro Festiwalowe MFFZGParada dorożek
Drugi dzień 48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich rozpoczęła parada dorożek ulicami Zakopanego. Czas przejazdu umilała uczestnikom muzyka góralska. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem turystów, którzy licznie przybyli na miejsce rozpoczęcia. Podczas parady nie zabrakło Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli, Zastępcy Burmistrza Agnieszki Nowak Gąsienicy, jak również Księdza Dziekana Bogusława Filipiaka, którzy wspólnie z góralami udali się do wioski festiwalowej.
Wydarzenie zakończyła prezentacja dorożek biorących udział w paradzie.

fot. mat. prasowe Biuro Festiwalowe MFFZG


Warsztaty folklorystyczne - W kręgu tradycyjnych tańców europejskich
Motywem przewodnim 48. Międzynarodowego Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem jest taniec, dlatego w wiosce festiwalowej przygotowane zostały specjalne warsztaty folklorystyczne „W kręgu tradycyjnych tańców europejskich". Do uczestników warsztatów spontanicznie dołączyła publiczność festiwalowa, która mogła nauczyć się tradycyjnego tańca góralskiego, czardasza, flamenco. Warsztaty poprowadzili: Małgorzata i Tomasz Słodyczka, Agnieszka i Mateusz Etynkowscy, Małgorzta Drzał, Grzegorz Guzik, Krakowska Szkoła Flamenco Almoraima.

fot. Szymon Zieliński / Biuro Prasowe 48. MFFZG

Kayah gwiazdą koncertu "Na Folkową Nutę"
W piątek w ramach 48. MFFZG odbył się koncert "Na Folkową Nutę", którego gwiazdą była Kayah. Wystąpiła ona wspólnie z projektem Transoriental Orchestra. Artystka zabrała wypełniony po brzegi namiot festiwalowy w wyjątkową podróż, wykonując pieśni żydowskie z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu, pełne bałkańskich, perskich, słowiańskich i afrykańskich brzmień. Było to nie lada wyzwanie dla wokalistki, która musiała zmierzyć się z  różnymi językami. Ponadto publiczność mogła usłyszeć dawne przeboje, które nawiązują do nurtu World Music. 

Muzyczną ucztę wzbogacił wyjątkowo udany gościnny udział podhalańskich muzyków: Andrzeja Polaka, Jana Trebuni-Tutki, Józefa Doruli i Roberta Czecha. Wokalistka wspólnie z muzykami rozgrzała publiczność. Nie zabrakło także bisów i gorących owacji na stojąco. Jako support wystąpił duet InFidelis w składzie: Helena Matuszewska i Marta Sołek. Ich repertuar jest inspirowany melodiami ludowymi z całej Polski, ale InFidelis traktuje muzykę jako punkt wyjścia do własnych artystycznych poszukiwań. Zespół jest też laureatem konkursu Nowa Tradycja 2016 – II nagroda oraz nagrody publiczności „Burza Braw” oraz konkursu Scena Otwarta na Mikołajkach Folkowych 2015 – II nagroda. 

fot. Anna Karpiel-Semberecka - mat. prasowe Biuro Festiwalowe MFFZG


Inauguracja Festiwalu - 21 sierpnia 2016

Koncert na Gubałówce
W niedzielę rano na Gubałówce dopisywała pogoda i dobre nastroje. Z widokiem na Zakopane i panoramę Tatr, przy płonących góralskich watrach, przedstawiciele wszystkich zespołów pozowali do zdjęć, a także grali, śpiewali i tańczyli, zapraszając do udziału w rozpoczynającym się święcie folkloru. Wszystkich przybyłych powitała Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, życząc udanego i pełnego wrażeń udziału w Festiwalu. Poprzedzający ekumeniczną Mszę św. i korowód niedzielny plenerowy koncert w pięknej górskiej scenerii stał się już festiwalową tradycją. Do tej pory odbywał się na szczycie Kasprowego Wierchu oraz nad Morskim Okiem. Tym razem po raz pierwszy rozśpiewani i roztańczeni górale zaprezentowali się na Gubałówce. Koncert zorganizowany został przy współpracy z partnerem – spółką Polskie Koleje Linowe S.A.

fot. Anna Karpiel-Semberecka - mat. prasowe Biuro Festiwalowe MFFZGUroczysta Msza Święta i Korowód
Niedziela, jako dzień inauguracji 48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, obfitowała w wiele ważnych i ciekawych wydarzeń. Jednym z głównych punktów programu była uroczysta Msza Święta w kościele pw. Św. Krzyża w Zakopanem z udziałem władz samorządowych, jurorów, zaproszonych gości i uczestników Festiwalu w barwnych strojach, której przewodniczył ks. Władysław Zarębczan. Na samym początku słowo powitania do wszystkich zgromadzonych skierował gospodarz miasta Burmistrz Leszek Dorula. Natomiast podczas kazania ks. Zarębczan nie tylko powitał zespoły, ale także przekazał pozdrowienia i życzenia w kilku językach. - Dziękujemy Wam za to dzisiejsze święto piękna i jedności. Niech ono trwa jak najdłużej i przyczyni się do budowania pokoju i braterstwa międzynarodowego - powiedział, podkreślając przesłanie festiwalu, który ma łączyć ludzi rożnych kultur.

Uczestnicy festiwalu włączyli się w oprawę liturgii poprzez czytanie Słowa Bożego, śpiew, procesję z darami i modlitwę powszechną. Bezpośrednio po Mszy Św. wszystkie zespoły wyruszyły barwnym korowodem ulicami Zakopanego, zatrzymując się przy oczku wodnym i poczcie na Krupówkach. Na trasie gromadziły się tłumy zaciekawionych turystów i mieszkańców. Wszyscy mogli podziwiać krótkie programy artystyczne przygotowane specjalnie na tę okazję.

fot. Anna Karpiel-Semberecka i Szymon Zieliński - mat. prasowe Biuro Festiwalowe MFFZG
Koncert Inauguracyjny
Wieczorem odbył się koncert inauguracyjny, podczas którego Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula wraz z zastępcami Agnieszką Nowak-Gąsienicą, Wiktorem Łukaszczykiem oraz Dyrektor Festiwalu Joanną Staszak i Dyrektor Artystyczną Agnieszką Gąsienicą-Giewont, uroczyście powitał delegacje wszystkich zespołów tradycyjnym polskim zwyczajem - chlebem i solą oraz oficjalnie otworzył Festiwal. 

- Górale z całego świata witam Was serdecznie na 48 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem jako gospodarz miasta, ale także w imieniu jego mieszkańców.  Życzę  udanej prezentacji waszej kultury, tańca i śpiewu. Serdecznie dziękuję góralom, mieszkańcom Zakopanego i Podhala, za to że wspólnie potrafimy pokazywać swoje serce, swój folklor i cieszyć się spotkaniem z innymi ludźmi – powiedział Burmistrz, podkreślając także, jak ważne w każdej kulturze jest podtrzymywanie tradycji przodków.

Ten wyjątkowy moment oprawiła muzyka i taniec gospodarzy Festiwalu, zespołu „Giewont” oraz gra na trąbitach w wykonaniu nowego składu muzykantów. Następnie poszczególne zespoły zaprezentowały się na scenie festiwalowej publiczności dając przedsmak koncertów konkursowych i towarzyszących, które wypełnią najbliższy tydzień. Finałem koncertu był widowiskowy taniec zbójnicki z pochodniami. W wiosce festiwalowej mimo brzydkiej pogody odbył się pokaz sztucznych ogni. Po koncercie w wiosce jeszcze długo rozbrzmiewała muzyka i trwała wspólna zabawa przy muzyce zespołu „Bajeranci”. 

fot. Anna Karpiel-Semberecka - mat. prasowe Biuro Festiwalowe MFFZG


Narodowy Dzień Albański
W poniedziałek we wiosce festiwalowej rozpoczęły się Dni Narodowe. Jako pierwsi zaprezentowali się górale z Albanii. Publiczność mogła zobaczyć nie tylko tradycyjne stroje albańskie, ale także nauczyć się tańca narodowego, śpiewów i spróbować tradycyjnej kuchni - Pispilit, Tavё kosi, Japrakё, Biftek vienz (stek wiedeński), Revani, Pite. W kolejnych dniach będziemy mieli możliwość zapoznania się z kulturą Indonezji, Rosji i Polski.

fot. Szymon Zieliński - mat. prasowe Biuro Festiwalowe MFFZG


Narodowy Dzień Indonezyjski
We wtorek publiczność wioski festiwalowej przeniosła się na chwilę do odległej Indonezji. A to za sprawą kolejnego dnia narodowego, który poprowadził zespół Tim Muhibah Angklung. Publiczność zgromadzona w wiosce mogła nie tylko podziwiać występy, ale także nauczyć się tańca i gry na instrumentach oraz spróbować egzotycznego jedzenia.

fot. Szymon Zieliński - mat. prasowe Biuro Festiwalowe MFFZG


Narodowy Dzień Rosyjski
Gospodarzami środowego dnia narodowego byli Rosjanie z dalekiej Syberii. Górale z Buriacji przygotowali dla publiczności wiele atrakcji. Wykonali kilka swoich utworów, uczyli tańców. Jednak jak zwykle największą popularnością cieszył się poczęstunek, który stanowiły lokalne potrawy naszych gości. 

fot. Szymon Zieliński - mat. prasowe Biuro Festiwalowe MFFZG


Konkurs Instrumentalistów, Kapel i Śpiewaków
W czwartek na plenerowej scenie festiwalowej odbyło się ogłoszenie wyników i koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. Przez trzy dni uczestnicy prezentowali się Jury pod przewodnictwem prof. Bernarda Garaja ze Słowacji. Spośród 18 kapel, 11 instrumentalistów, 9 śpiewaków ludowych i 7 grup śpiewaczych wyłonieni zostali najlepsi. Nagroda specjalna za wierność tradycji w zakresie stylu gry, instrumentarium i prezentowanego repertuaru Jury przyznało Xhczmi Sheti z Zespołu Qypyrllinjtё E Roshnikut z Albanii.

W kategorii Ludowych Zespołów Instrumentalnych (kapel)
Złote Zbyrkadła: Kapela Węgierska z Kuseg
Dwa równorzędne Srebrne Zbyrkadła: Kapela Orballo z Hiszpanii i Muzyka ze wsi Śtyrek z Polski
Dwa równorzędne Brązowe Zbyrkadła: Kapela Junii Cetatii z Rumunii i Muzyka Tomasza Stocha „Gronkowiana” z Polski

W kategorii Instrumentalistów Ludowych
Zbyrkadeł nie przyznano

W kategorii Śpiewaków Ludowych
Złote Zbyrkadło: Halina Skupień z Polski
Srebrne Zbyrkadło: Leonora Sudi ze Słowacji
Brązowe Zbyrkadło: Galina Dombajewa z Rosji
 
W kategorii Grup Śpiewaczych
Złote Zbyrkadło: Grupa Śpiewacza z Zespołu Skalni z Polski
Srebrne Zbyrkadło: Grupa Śpiewacza z zespołu Siumni z USA
Dwa równorzędne Brązowe Zbyrkadła: Grupa Śpiewacza z Zespołu Białcanie z Polski i Grupa Śpiewacza Zespołu Qypyrllinjtё E Roshnikut z Albanii

fot. Szymon Zieliński - mat. prasowe Biuro Festiwalowe MFFZG


Kolejna, 48. już, edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem za nami. Jak co roku był to tydzień wypełniony koncertami, konkursowymi zmaganiami zespołów góralskich z całego świata, imprez towarzyszących i zabawy w miasteczku festiwalowym. Dzieje się dużo dobrego – przedstawiamy więc pięć momentów festiwalu, które spodobały nam się najbardziej.
ZOBACZ NASZĄ GALERIĘ I FILMY Z FESTIWALOWYCH KONCERTÓW! 


Wyniki konkursu głównego 48. MFFZG:

ZŁOTE CIUPAGI oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.000  PLN
 
I. W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej
"Dolina" (Słowacja)
 
II. W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej:
"Orballo" (Hiszpania)
 
III. W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej
"Szőkős" (Węgry)
 
SREBRNE CIUPAGI:
I. W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej
"Skalni" ( Polska)
 
II. W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej:
"Siumni" (USA)
 
III. W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej
"Sredetz"(Bułgaria)
 
BRĄZOWE  CIUPAGI:
 
I. W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej - dwie równorzędne Brązowe Ciupagi otrzymują
"Słopnicki Zbyrcok" (Polska)
"Qypyrllinjtë E Roshnikut" (Albania)
 
II. W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej:
Nie przyznano
 
III. W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej
"Ankira Anadolu" (Turcja)
 
WYRÓŻNIENIA REGULAMINOWE W POSTACI PARZENICY GÓRALSKIEJ
 
- zespołowi "Spod Kicek" (Polska) za wierne odtworzenie bogatej obrzędowości weselnej
{gallery}mffzg2016/polska-spod-kicek{/gallery}
 
- "Tim Muhibah Anklung" (Indonezja) za bogactwo i oryginalność indonezyjskiej tradycji muzycznej
 
- "Punjabi Folk Dance Academy" (Indie) za prezentację hinduskich tradycji: muzycznej i tanecznej 
 
- "Junii Cetății" (Rumunia) za szacunek dla przekazu tradycyjnej kultury własnego regionu
 
- "Terengi" (Rosja) za plastyczne odtworzenie lokalnych tradycji oraz bogactwo kostiumów
 
- "Aria Di Casa Nostra" (Włochy) za żywiołową prezentację folkloru tanecznego
 
- "Ballet Folklorico De Occidente Corazon De Jalisco" (Meksyk) za rekonstrukcję elementów tradycji azteckiej
 
- "Hedmark Danselag" (Norwegia) za pielęgnowanie tradycji tanecznych i muzycznych swojego regionu
 
- "Przyszowianie" (Polska) za zgodne z tradycją przekazanie folkloru tanecznego

Kilka słów od Jury:
"Jury z satysfakcją stwierdza, że prezentowane programy charakteryzowały się wysokim i wyrównanym poziomem. Bogactwo kulturowe krajów biorących udział w konkursie znalazło odbicie w wielkiej różnorodności śpiewu, tańców i muzyki. Oglądaliśmy rzadziej występujących na zakopiańskiej scenie  artystów z Norwegi, Albanii, Rosji, Indii i Indonezji, co znacząco wsparło edukacyjną misję Festiwalu. Podkreślamy znaczenie konferencji naukowej, odbywającej się co roku pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cieszy nas zainteresowanie publiczności wszystkimi programami prezentowanymi na scenie festiwalowej. Wielkie podziękowania należą się Władzom miasta za gościnność i nieustającą życzliwość dla festiwalowych działań, a organizatorom za możliwość przeżycia wielu emocji związanych z zakopiańskim festiwalem. Mamy nadzieję, że za rok znowu spotkamy się pod Giewontem".
 
Wszystkie materiały dzięki uprzejmości biura prasowego 48. MFFZG, zdjęcia Anna Karpiel-Semberecka i Szymon Zieliński
Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.