Święto oświecenia [RECENZJA]

Pin It
KZWW "Święto słońca"
Kapela ze Wsi Warszawa już niedługo obchodzić będzie dwudzieste urodziny. Z tej okazji, zespół wydaje reedycje swoich pierwszych płyt. Warto posłuchać tych wczesnych nagrań - pięknych choć bardzo jednolitych i nieśmiałych w aranżacjach - i zestawić je z ostatnimi albumami Kapeli. Prawie dwadzieścia lat Kapeli to historia dojrzewania - od muzyków zafascynowanych polską kulturą, po artystów świadomych jedności w różnorodności kultur całego świata. Co dziś wydaje się głosem szczególnie istotnym.
 
"Święto słońca" to przede wszystkim wielki triumf międzykulturowy. Do stworzenia wielowarstwowych aranżacji, Maciej Szajkowski z zespołem zaprosili muzyków z Iranu (Kayhan Kalhor - kemancze), Indii (Ustad Liaquat Ali Khan - głos, sarangi, Sanjay Khan - głos, harmonium, Amrat Hussain - tabla) i Hiszpanii (Mercedes Peón - głos, oddech, elektronika, gaita galega, pandeireta), ale też polskich artystów związanych z "miejskimi" nurtami muzycznymi (DJ Feel-X - elektronika, skrecze, Michał Zaborski - altówka). Dzięki tak rozbudowanemu składowi zespołu, materiał najnowszego albumu Kapeli mieni się wieloma kolorami, niczym obrazy w kalejdoskopie. Na "Święcie słońca" znalazły się melodie tradycyjnie polskie, jak "Kalinowy ober" z tanecznym rytmem, czy "Polka ryfka" z typowym dla polskiej muzyki biciem bębna na mocne części taktu. W tych mazowieckich kompozycjach skrzypce tną do do tańca, cymbały delikatnie dopełniają harmonię, wprowadzając nieco węgierskiego brzmienia, miarowemu bębnieniu towarzyszą proste kwintowe basy. Do tej karpackiej - bo nierzadko Kapela ociera się o muzykę madziarską i słowacką - bazy, Kapela odważnie dodała elementy wschodnie. Prosty mazurowy rytm, przełamują bałkańskie synkopy i skomplikowane konstrukcje tabli, a ostrym nutom skrzypiec wtórują łagodniejsze w brzmieniu kemancze i sarangi.
 
 
Tak, jak instrumenty z różnych stron świata idealnie dopełniają się w polskich kołysankach, oberkach, mazurach i kujawiakach, tak białe głosy wokalistek Kapeli ze Wsi Warszawa, znalazły dla siebie przestrzenie w heterogenicznym brzmieniu nowego materiału. Dziewczyny intrygują tekstami to frywolnymi, to zakrawającymi na scenariusz ludowego horroru, ale też sięgają po zabiegi aktorskie, które wzmacniają charakter utworów (jak przyprawiający o dreszcze zwielokrotniony szept w "Tarninowym ogniu"). Kiedy zaś polskie zaśpiewy wymieniają się z hiszpańskimi zawołaniami Mercedes Peón i hinduskimi lamentacjami Aliego Khana czujemy, że świat to jedna multikulturowa wioska. 
 
"Święto słońca" to wielka hiszpańska fiesta, w ciemnym polskim lesie, skąpana w orientalnych kadzidłach. Kapela ze Wsi Warszawa przez wiele lat zbierała doświadczenie, by nagrać materiał tak spójny i bogaty aranżacyjnie zarazem. Materiał, do którego chce się tańczyć i płakać, który przeraża i napędza do działania. W którym blues gładko przechodzi w ludowy taniec, a jazz w dziewczęcą balladę. Jeżeli chcemy poznawać świat - zacznijmy od najnowszej płyty Kapeli.
 
Iśka Marchwica

Kapela ze Wsi Warszawa "Święto słońca", Karrot Komando, 7 października 2015
 
Zobaczcie, jak powstawało "Święto słońca":
 
Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.