Zarqa Nawaz "Śmiejąc się w drodze do meczetu" [RECENZJA]

zarqa nawaz śmiejąc się w drodze
Przyznam szczerze, że do "Śmiejąc się w drodze do meczetu" podchodziłam ze sporą rezerwą. Nie będę ściemniać, nie znałam wcześniej twórczości Zarqi Nawaz, ani jej serialu "Little Mosque on the Prairie". Zaś zapowiedzi mówiące, że to wesoła książka o islamie - dziś, kiedy dyskusja o islamie, jest tak gorąca i napięta - cóż. Przyznacie, że mogło to wzbudzić pewne wątpliwości.

Ale kiedy otrzymałam egzemplarz książki i zanurzyłam się w lekturze, o jakimkolwiek niepokoju czy rezerwie mogłam zapomnieć. Zarqa Nawaz jest jak dusza towarzystwa, osoba napędzająca spotkanie towarzyskie. Otwarta, bezpośrednia, szczera i z piekielnie inteligentnym humorem. Jeśli coś jest potrzebne dziś islamowi na Zachodzie, to nie wiem czy nie właśnie taka książka, jako przeciwwaga do pozycji poważnych jak, nie przymierzając, trzeci zawał. Na przykład, całkiem niedawno recenzowałam książkę "Co to jest islam?" Tahara Ben Jellouna, który z mitami na temat wyznania muzułmanów rozprawia się historycznymi i religioznawczymi argumentami. Zarqa Nawaz robi właściwie to samo, tyle że przez pozbawioną wstydu i kompleksów opowieść o tym jak wierzenia czy rytuały islamu funkcjonują w zderzeniu ze zwyczajami Kanady. Owszem, fakt, że Zarqa Nawaz wychowała się właśnie w Kanadzie, ułatwia sprawę. Podobnie jak to, że jej rodzice - choć dość głęboko wierzący - są jednak dość liberalni. Ale o tym Zarqa Nawaz opowie mi, mam nadzieję, w wywiadzie który wkrótce pojawi się na naszych łamach. Nie zmienia to faktu, że przedstawienie życia muzułmańskiej społeczności w tamtym miejscu, na Zachodzie, od środka, bez ogródek i nie bez krytyki, jest potrzebne.

"Śmiejąc się w drodze do meczetu" to jednak przede wszystkim pełna humoru i rodzinnego ciepła opowieść, książka przy której nietrudno o salwy głośnego śmiechu. Jak choćby przy zdaniu o dżinach, "niewidocznych jak Bóg i wi-fi". Napisana w lekkim stylu, obrazowo i z intymną wręcz bezpośredniością. A mimo tego, potrafiąca przekazać garść informacji o samym islamie, muzułmańskich zwyczajach, kuchni, nauce i pracy, o wspólnym życiu kobiet i mężczyzn wyznających tę religię. Dla mnie wartościowy, na przykład, okazał się fragment opowiadania o wyprawie na pielgrzymkę do Mekki, hadżdżu. Nawaz w prostych słowach wyjaśnia jej poszczególne etapy, z perspektywy kogoś, kto do tematu podchodzi z powagą, dużą wiedzą na temat i znajomością Koranu, ale nie przesadną dewocją. Pisze także o zmaganiach muzułmanów z łatką "terrorystów", o ich życiu i trudnościach po 11 września - Kanada była w końcu najbliżej tamtych wydarzeń, tamtego dnia. To nie jest akademicka dysputa, ale i tak potrafi przemówić, wyjaśnić, rozjaśnić, nauczyć. A może nie "i tak", może właśnie dlatego?

Bo Zarqa Nawaz opowiada o swoim życiu, o dzieciństwie, dorastaniu, małżeństwie, wychowaniu dzieci i pracy w przemyśle filmowym. To jest tylko tyle i aż tyle. Potrafi krytykować siebie i swoją społeczność. Może właśnie dlatego, przez tę otwartość, autorka momentalnie zyskuje sympatię czytelnika. A lekki i zabawny styl sprawia, że "Śmiejąc się w drodze do meczetu" to lektura pouczająca, ale będąca przede wszystkim czystą rozrywką. Gwarantuję - będzie dużo śmiechu.

Kaśka Paluch

Sarqa Nawaz, "Śmiejąc się w drodze do meczetu", Wydawnictwo Kobiece 2016
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij