Bycie architektem to marzenie niejednego przyszłego studenta. Jeśli lubisz rysować i dobrze ci to idzie, nie boisz się też matematyki i liczb, koniecznie spróbuj swoich sił w projektowaniu domów, mieszkań i wnętrz, które staną się miejscami uszczęśliwiającymi ludzi.
By dostać się na studia architektoniczne, warto wcześniej poćwiczyć rysunek. Ale jest to też umiejętność, którą szlifować mogą obecni studenci, a nawet pracujący architekci – w końcu zawsze można być w tym coraz lepszym. I to niezależnie od tego czy naszym marzeniem jest po prostu architektura czy też coraz bardziej modna ostatnio, architektura krajobrazu.
Architektura krajobrazu jest szalenie ciekawa i ważna, bo przecież kształtuje przestrzeń do życia wielu osób. Wszyscy doskonale wiemy, że dobrze zaprojektowany park czy ogród potrafi wnieść świeżość i nowe życie do zurbanizowanych przestrzeni i miast pełnych betonów. Nie jest to jednak dyscyplina nowa – architekci krajobrazu pracowali już w średniowieczu, kiedy to przyklasztorne ogrody były wielkie, imponujące i wymagały odpowiedniego planowania.
Czym innym, choć głównie pod względem skali, jest architektura wnętrz, choć bardziej chodzi tu o skalę. Projektowanie wnętrza to urządzanie przestrzeni życiowej mniejszej grupy ludzi lub jednostek, chodzi jednak o to samo – żeby było ładnie, funkcjonalnie i przyjemnie.
Praca wykonywana przez architektów jest więc zajęciem wyjątkowym, obejmującym zarówno „suche” plany umożliwiające wybudowanie czy stworzenie przestrzeni funkcjonalnej, musi jednak spełniać również warunki – nazwijmy je – emocjonalnymi.
Każdy początek budowy architektury lub naprawy poprzedza sporządzenie rysunku.
Dobry kurs to przede wszystkim indywidualne podejście do studenta i wszechstronność nabywanych umiejętności. Kurs rysunku architektury powinien więc obejmować zarówno architekturę nowoczesną jak i historyczną, pejzaż, rysowanie, niezwykle istotną perspektywę. Dobrze, by na koniec kursu uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności na symulacji procesu egzaminacyjnego. Od swojego nauczyciela dowiesz się jakie są wymagania przyjęcia na wydział architektury na np. Politechnice Krakowskiej. Ale kursy rysunku architektury wcale nie muszą prowadzić do studiowania – możecie je sobie zrobić jeśli architektura to wasze hobby i chcecie po prostu zaprojektować domek letniskowy czy własny ogród.
artykuł sponsorowany