Pół milimetra od ciebie [RECENZJA]

"0,5 mm" - długie i wnikliwe studium nieoczywistego dobra. Film, który was zniesmaczy, przerazi, rozczuli i przede wszystkim - wpłynie na postrzeganie ludzi.

 

Momoko Andô natarczywie przygląda się i próbuje zrozumieć jedną z najtrudniejszych relacji współczesnego świata - relacji młodego i starego. Relacji opieki - koniecznej i tej wynikłej z prawdziwej troski. Ale głównie - tej z przyzwyczajenia, konieczności, braku pomysłu na inne wyjście.

Film "0,5 mm" każe nam skupić się na emocjach i tej niewidzialnej nitce relacji. Reżyserka i scenarzystka w jednym, Momoko Andô tworzy dla widza przestrzeń tak schludną i przejrzystą, jak pomieszczenia minimalistycznych japońskich domów. Dzięki temu, choć nasze emocje wobec głównej bohaterki, Sawy (Sakuro Andô) zmieniają się właściwie drastycznie co kilka minut, mamy czas na ich przyswojenie i zrozumienie. Od potępienia przez zrozumienie po sympatię. I od niechęci po absolutną chęć wsparcia dziewczyny w jej syzyfowych dążeniach.

Choć Sawa jest młoda i śliczna, jej działania i sposób postępowania ze starszymi ludźmi sprawiają, że widz co najmniej kilka razy w ciągu prawie 3,5 godzinnego seansu będzie czuł do niej odrazę. Sawa bowiem chce pomagać, ale na siłę. Jej życie, napędzane przez potrzebę służenia starszym panom - w sensie czysto towarzyskim i pielęgniarskim - prowadzi w kolejnych historiach do szczęśliwego finału. Sawa, zupełnie wbrew swoim pragnieniom, pomaga starszym ludziom odzyskać życie. Dramatem jest to, że kiedy w końcu udaje jej się dotrzeć do kolejnej osoby, stworzyć z nią dom i przekonać do swoich przyjaznych intencji - traci ją. 

Tak postrzegam Sawę, tak rozumiem intencje Momoko Andô. Film "0,5 mm" to piękne ukazanie japońskiej psychiki. Sposobu bycia tak dalekiego od naszego, europejskiego zagonienia i rozkojarzenia. Podążamy za wzrokiem Sawy, obserwujemy, chłoniemy każdy element domu. Dzięki Sawie, zaczynamy też zwracać uwagę na celebrowanie posiłku. Sawa tworzy dla nas dom, choć sama dla siebie stworzyć go nie potrafi.

Jadwiga Marchwica

Film "0,5 mm" na Festiwalu Filmowym "Pięć Smaków" 2015 został nagrodzony przez Festiwalowe People’s nagrodą główną "za lekkość opowiadania o zderzeniu pokoleń i samotności, błyskotliwe poczucie humoru, charyzmatyczną bohaterkę – świetną kreację aktorską Sakury Ando!".
Film będzie można obejrzeć podczas Filmowo-Muzycznego powitania Nowego Roku Małpy

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij