Jak bezpiecznie pojechać na wakacje nad morze?

Tego lata wybór odpowiedniego miejsca na spędzenie wakacji – jakże potrzebnych po trudnej wiośnie – będzie nie lada wyzwaniem. Według różnych sondaży blisko 80 proc. Polaków planuje spędzić je w kraju. Pojedzie w góry lub nad Bałtyk.

Wybierając wakacyjną destynację będziemy zadawać sobie pytania: jak wybrać miejsce, w którym będzie bezpiecznie? Na szczęście na bezpieczeństwie przedstawicielom branży turystycznej, właścicielom hoteli i tour-operatorom zależy równie mocno, co samym turystom. Branża przygotowuje się więc w pocie czoła na ten moment, uwzględniając w swoich planach wzmożony rygor sanitarny. 

Niezależnie od tego czy wybieramy się w góry czy nad morze, swoją bezpieczną podróż musimy zacząć od samego transportu. Najwygodniejszym i najpewniejszym środkiem jest oczywiście własny samochód, ale jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, operatorzy autobusów czy pociągów też muszą kierować się konkretnymi wytycznymi sanitarnymi. Przykładowo, jak czytamy na stronach PKP, „na największych dworcach kolejowych w kraju oraz na stacjach i przystankach położonych w strefach przygranicznych umieszczane są plakaty i ulotki opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, Państwową Inspekcję Sanitarną i Narodowy Fundusz Zdrowia. Apteczki znajdujące się w pociągach i na dworcach sukcesywnie są doposażane w maseczki ochronne”. To tylko kilka z przykładowych działań tego typu podejmowanych przez przewoźników. 

Na co należy zwracać uwagę szukając bezpiecznego hotelu nad morzem? Podstawą jest pewność, że każdy gość hotelowy będzie miał możliwość zdezynfekowania rąk – absolutne minimum w walce z koronawirusem. Hotele zapewniają więc żele czy mydła antybakteryjne w pokojach i dozowniki z płynem dezynfekującym na korytarzach czy innych przestrzeniach wspólnych. Pokoje mają być codziennie sprzątane i wietrzone, podobnie jak restauracje czy wszystkie inne miejsca, w których goście korzystają ze wspólnej powierzchni. Personel hotelowy ma mieć zapewnione rękawiczki i maseczki ochronne. 

Według zaleceń polskiego rządu hotele już od maja mogą przygotowywać posiłki w swoich restauracjach. Strefy rekreacyjne póki co pozostaną zamknięte, ale jest szansa na zezwolenie, by ponownie je otworzyć w niedalekiej przyszłości. 

O bezpieczeństwo swoje i innych należy zadbać także samemu. Pamiętać o higienie, zakrywaniu ust i nosa, noszeniu maseczki, co obowiązuje do odwołania. 

Zawsze przed rezerwacją, w razie wątpliwości, warto skontaktować się bezpośrednio z miejscem, do którego się wybieramy. Obsługa hotelowa będzie mieć najświeższe i najpewniejsze informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w hotelu, doradzi też jak się zachować. 

artykuł sponsorowany

Podróże, muzyka, książki, filmy
wywiady, artykuły, recenzje

Znajdź nas