The Turbans: środkowy palec dla granic i murów [RECENZJA]

Pin It

Od Grecji przez Turcję i Bułgarię, The Turbans - ze swoim wydanym właśnie dla kultowej Six Degrees Records albumem pędzą błyskawicznie między granicami krajów, których folklor nigdy nie uznał, przedstawiając bardzo szerokie spektrum bałkańskiej muzyki. W całej jej okazałości.

Muzycy The Turbans pochodzą z Turcji, Bułgarii, Izraela, Iranu, Grecji, Hiszpanii i Anglii. Sami wydawcy mówią: trudno wyobrazić sobie dziś w tak mocno podzielonym politycznie świecie, by tak zróżnicowana grupa ludzi potrafiła się dogadać. A jednak, nie po raz pierwszy, przekonujemy się, że world beat potrafi podziały zasypać i przemówić wspólnym językiem do każdego, bez względu na jego miejsce w geografii, kulturze czy religii. 

Muzycy The Turbans przekraczali nie tylko granice państwowe, ale też własne ograniczenia i strefy komfortu „Kiedy masz klasycznego skrzypka grającego indyjskie ragi, tworzysz coś naprawdę dziwnego i nowego” - mówią twórcy. Ale właśnie takie „dziwne i nowe” rozwiązania czynią tę płytę szalenie ciekawą i wartą dogłębnego poznania. 


Od charakterystycznych dla tureckiej muzyki orientalnych skal przez aksakowe rytmy bułgarskie, oro, wspomniane solo skrzypiec po partie działającego w Londynie chóru bułgarskiego i - last but not least - flamenco. Bardzo surowy, nieszlifowany przesadnie postprodukcją dźwięk instrumentu potęguje wrażenie silnego osadzenia muzyki w swoich korzeniach, choć odstępstwem jest - równie chropowato brzmiąca - gitara elektryczna wprowadzająca lekko funkujący feeling. Wszystko to miesza się i pędzi tak szaleńczo, że spocić się można od samego słuchania.

To płyta ukazująca nie tylko piękno, zróżnicowanie, ale też wspólne mianowniki muzyki świata. The Turbans to jeden z tych projektów, które pokazują środkowy palec murom, podziałom, dyskryminacjom. I zapraszają do tańca.

Kaśka Paluch

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.