Wszystko wraca. Moya Brennan & Cormac de Barra "Timeless" [RECENZJA].

Można powiedzieć, że tytuł najnowszego wydawnictwa Moyi Brennan - znanej dziś przede wszystkim z kariery solowej, ale wcześniej jako głos zespołu Clannad - doskonale podsumowuje atmosferę towarzyszącą nowym wydawnictwom z kręgu szeroko pojętej „celtic music” w 2019 roku. Ponadczasowe czy też raczej opierające się upływowi czasu, wbrew wszelkiej logice. Bo przecież szał muzyki celtyckiej swoje złote lata ma już dawno za sobą, podobnie jak fascynacja muzyką Enyi, Clannadu, Loreeny McKennitt, nawet Afro Celt Sound System poszli już w innym kierunku. 

A jednak Brennan postanowiła wydać nowy album, nagrany we współpracy z harfistą Cormaciem de Barrą. De Barra wprawdzie od lat jest częścią zespołu Brennan (Moya Brennan Band), ale tym razem jego nazwisko pojawia się na głównej okładce płyty, jako koproducenta utworów na „Timeless” zawartych. 

Moya Brennan, nazywana „pierwszą damą muzyki celtyckiej” prezentuje nam dziś zaśpiewane (głównie) w tradycyjnym irlandzkim kompozycje, utrzymane w klimacie instrumentalnego minimalizmu. Epitety towarzyszące wydaniu tego albumu, to przede wszystkim „magiczny”, „prosty”, „piękny”. Słowem, jak cała muzyka Brennan i Clannad.

Mogłabym powiedzieć, że jest to propozycja dla hardkorowych fanów takich brzmień, choć rzeczywista prostota i lekkość tej płyty sprawi, że będzie ona przyjemnym towarzyszem dnia tak po prostu. Delikatny dźwięk harfy unoszący się nad każdym utworem, pojedyncze dźwięki fortepianu, akordeonu, miękka wiolonczela i refreny powtarzane w transie. Wszystko to napisane, zagrane i - rzecz jasna - zaśpiewane jest bardzo ładnie, poprawnie. To nic nowego ani odkrywczego, ale sentyment to ogromna siła i gwarantuje, że nawet, jeśli wasza przygoda z Clannad zakończyła się lata temu, to z pierwszymi dźwiękami otwierającymi album w „Is Cuma”, z pierwszym jigiem, wszystko wróci.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij