Agroturystyka i zwierzęta

W agroturystyce coraz większą rolę odgrywają zwierzęta jako atrakcja dla turystów. Jednak ich rola może być rozmaita. Z jednej strony zwierzęta mogą zdecydowanie ożywić atmosferę gospodarstwa, z drugiej coraz częściej pełnią rolę terapeutyczną.

Początki

Przed dwoma dekadami, kiedy jeszcze polska agroturystyka była w powijakach i raczej sprowadzała się do zapewniania na wsi kwater turystom, goście mogli tylko obserwować zwierzęta gospodarcze, w tym także przy pracy w polu.

W tym czasie w takich krajach jak Austria lub południowe Niemcy, w tamtejszych gospodarstwach agroturystycznych turysta miał już do czynienia z filozofią polegającą na aktywnym uczestnictwie w pracach na roli. Oczywiście równolegle część gospodarzy oferowało już konie pod siodło.

Z czasem polscy właściciele gospodarstw agroturystycznych docenili rolę (w tym promocyjną), innych niż gospodarskie, zwierząt w funkcjonowaniu agroturystyki.

Zaczęło się od zakupywania koni pod siodło co niekoniecznie sprowadziło się do organizowania stadnin. Doceniono terapeutyczną rolę jeździectwa i to nie tylko, jeśli idzie o dolegliwości fizyczne klientów. Obcowanie z końmi może dać dobre efekty, jeśli idzie o pewne problemy psychiczne. Dobre przykłady takiej terapii możemy spotkać między innymi w agroturystykach z woj. mazowieckiego.

Jeśli natomiast idzie o psy, to wtedy na ogół spełniały one rolę stróża domowego ogniska.

Obecnie

Obecnie zwierzęta inne niż gospodarskie w agroturystykach są już normą, a nawet ich posiadanie bywa w dobrym tonie. Popularne stało się pojęcie dogoterapii. Chociaż nie jest czymś rzadkim, że gospodarze współpracują z terapeutami, którzy są jednocześnie właścicielami psów.

I tu warto wiedzieć, że psy do agroturystyki przeznaczone do obcowania z gośćmi należy wybierać rozważnie, unikając ras agresywnych. Najlepiej jest przed zakupem poradzić się specjalisty.

Wśród ras polecanych znajdują się między innymi: labradory, spaniele, Alaskan malamuty i Siberian husky.

Bywa że dogoterapia jest jedynym możliwym sposobem leczenia. Mimo to pamiętajmy, że wpisując do swojej oferty taki rodzaj zajęć nie obejdzie się bez doświadczonego trenera i rehabilitanta.

Podobnie jest w wypadku terapii przy wykorzystaniu konia. Konie do tego celu również należy nabywać kierując się opinią specjalisty.

Nie zapominajmy jednak o zwierzętach gospodarskich, bowiem dobry wpływ na poprawę samopoczucia może mieć obcowanie choćby ze stadem owiec, królikami lub domowym ptactwem. Należy jednak uważać by te zwierzęta nie stwarzały zagrożenia. Niejednokrotnie trzeba je odgrodzić od gości gospodarstwa.

Fot.: Agnieszka Bil

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij