Ciekawe trasy piesze w okolicy Kościeliska

Kościelisko to malownicza wieś podhalańska położona u stóp majestatycznych Tatr. Schowana w cieniu swojego popularnego sąsiada, Zakopanego, stanowi nie mniej atrakcyjną bazę wypadową do odkrywania uroków najpiękniejszych polskich gór. Do wejścia na szlaki zachęcają tam zielone lasy, urokliwe doliny i górskie zbocza. Oto 5 najciekawszych tras pieszych w okolicy Kościeliska.

Może atrakcje w Kościelisku nie umywają się do tych w Zakopanem, mimo to wioska jest świetną alternatywą dla stolicy Tatr. Jej urok nie kryje się bowiem w popularnych turystycznych punktach, ale w nietkniętej komercją kulturze i wiecznie żywym folklorze regionalnym. Na uliczkach zagadują uśmiechnięci górale, a domki góralskie w Kościelisku kuszą autentyczną atmosferą. Warto się w nich zatrzymać na nocleg, aby móc z samego rana wyruszyć na górskie szlaki. Polecamy zwłaszcza domki z apartamentami Osada Kościelisko, z których rozpościera się piękny widok na szczyty.

Zobacz, dokąd najlepiej się udać w trasę!

Kiry - Polana Chochołowska

Trasa z Kir, małej wioski pod Kościeliskiem, na Polanę Chochołowską liczy 10 km. Nie jest jednak zbyt wymagająca, za to malownicza i bardzo urozmaicona. Na jej pokonanie potrzeba ok. 3 godzin, chociaż nie warto się spieszyć. Po drodze czekają bowiem prawdziwe cuda natury: Polana Biały Potok, Dolina Dudowa, Siwa Polana. Zatrzymaj się w tych miejscach na dłuższą chwilę, aby podziwiać oszałamiające widoki.

Nędzówka - Chochołów

Długość szlaku z Nędzówki do Chochołowa nie powinna odstraszać, bo, choć do pokonania jest prawie 19 km, to czysta przyjemność. Punkt startowy znajduje się 2,5 km do centrum Kościeliska. Można z niego dotrzeć bezpośrednio na Przysłop Miętusi, ale to opcja raczej dla leniwych - trasa liczy bowiem zaledwie 3 km.

Chcąc dotrzeć do Chochołowa, trzeba być czujnym, aby nie przeoczyć zmiany szlaków na czarny przy Żlebie Staników, zielony w Kirach i czerwony przy skrzyżowaniu na Gubałówce. Koniec trasy wyznacza ciekawe Muzeum Powstania Chochołowskiego i neogotycki kościół św. Jacka.

Zakopane - Dzianisz

Zakopane łączy z wioską Dzianisz nie tylko 9-kilometrowy szlak żółty, ale i duża popularność. Stolicy Tatr raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Krupówki i Gubałówka są jej najlepszą wizytówką. Z kolei Dzianisz zapisał się na turystycznej mapie Podhala dzięki zabytkom sakralnym. Szczególne wrażenie robi kamienna figura z XVIII w. i Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej wybudowany w 1937 r. na wzór gotyckich świątyń drewnianych.

Gubałówka - Witów

Ze szczytu Gubałówki do Witowa prowadzi liczący 10 km szlak czarny. Opcje pokonania trasy są dwie, a ich wybór zależy od kondycji fizycznej. Dla osób mniej wysportowanych najlepszym rozwiązaniem będzie wjazd wyciągiem na Gubałówkę i zejście do Witowa. Komu jednak wysiłek niestraszny może wejść o własnych siłach na szczyt lub zmienić kierunek marszu i wspinając się, stopniowo dotrzeć na Gubałówkę.

Butorowy Wierch - Ciemniak

Trasa z Butorowego Wierchu do Ciemniaka to spore wyzwanie. Do przejścia jest 17 km zielonym szlakiem, który prowadzi m.in. przez Tomanową Dolinę i Dolinę Kościeliską. Przed wyruszeniem trzeba się przygotować na całodniową wyprawę, choć równie dobrze można zaplanować dwudniowe wyjście z przystankiem na Hali Ornak. Po drodze atrakcji nie zabraknie.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij