Czy kijki są potrzebne początkującym narciarzom?

Nauka jazdy na nartach musi być poprzedzone odpowiednim doborem sprzętu. Rzecz jasna konieczne jest dobranie właściwej dla wzrostu długości nart, a także ich profilu, bardziej lub mniej taliowanego. Na mniej taliowanych nartach łatwiej skręca się w ślizgu, a na bardziej taliowanych na krawędziach. Ponieważ jazda na krawędziach wymaga lepszej techniki jazdy dla początkujących polecane są raczej mniej taliowane narty.

Oczywiście konieczny jest odpowiedni stój, kask i buty narciarskie, które powinny być odpowiednio dopasowane nie tylko do rozmiaru, ale i kształtu stopy, także bez mierzenia się nie obejdzie. Jednak pozostaje jedna kwestia. Czy warto wybierać kijki dla początkujących? Tutaj zdania są podzielone. Można wypożyczyć i dobrać zarówno kijki, jak i narty. Szklarska Poręba to ośrodek narciarski, w którym skorzystasz ze szkółki i dobierzesz sprzęt.

Kijki narciarskie – co mamy do wyboru?

Wśród kijków narciarskich zasadniczo do wyboru mamy dwa modele. Kijki proste nadają się do rekreacyjnej jazdy. W przypadku szybkiej jazdy zjazdowej wybiera się kijki wygięte – tzw. racingowe. Jedno co łączy obydwa modele to lekki materiał z którego zostały wykonane.

Do wyboru mamy kijki z aluminium lub równie wytrzymałe – z włókna węglowego. Oczywiście początkujący narciarze powinni wybierać kijki proste, wybierając się na narty. Szklarska Poręba oferuje wiele zróżnicowanych tras narciarskich, także dla początkujących, gdzie takie kijki doskonale się sprawdzą.

Jak dobrać długość kijków narciarskich? – bardzo ważna kwestia

Wiele osób uważa, że kijki narciarskie bardziej przeszkadzają niż pomagają w jeździe, a dzieje się tak dlatego, że prawdopodobnie, źle dobrali ich długość. O ile narty powinny być tylko nieco mniejsze od wzrostu, wyjątkiem są dzieci u których dobiera się narty o ok. 30 cm niższe, o tyle kijki dobiera się stawiając je na ziemi rączką do dołu. Kijek powinien tworzyć z przedramieniem kąt 90 stopni. Jeśli tak jest to kijki są prawidłowo dobrane.

Kijki pomagają w skręcaniu i utrzymywaniu prawidłowej postawy

Utrzymanie równowagi na nartach jest kluczowe, aby móc zjeżdżać bez wywrotek, a kijki bardzo w tym pomagają. Dzięki nim można zachować prawidłową, wyprostowaną postawę, w czasie rekreacyjnej jazdy, a także przybrać opływową sylwetkę w czasie zjazdu z dużą prędkością. Również w krótkich szybkich skrętach z krawędzi na krawędź kijki pomagają utrzymać równowagę. Są więc w równym stopniu potrzebne początkującym i zaawansowanym adeptom jazdy na nartach. Szklarska Poręba jest miejscem, gdzie można znaleźć wiele szkółek narciarskich, w których dużą wagę przywiązuje się do techniki jazdy, której nieodłączną częścią jest kompletny sprzęt narciarski.

Skuteczna jazda po bardziej płaskim terenie i podchodzenie do góry

Kiedy teren jest bardziej płaski, a bywają takie trasy, to aby jechać dalej trzeba nie raz użyć siły i odpychać się kijkami. Czasem śnieg jest wyjątkowo tępy i potrzeba dobrego smarowania nart, a także kijków, aby przebrnąć przez taką trasę. Zdarzają się również awarie wyciągów narciarskich, w takiej sytuacji, aby zjechać z góry, trzeba podejść pod górkę jodełką lub bokiem. W tym przypadku także niezbędne są kijki, zwłaszcza w przypadku pierwszego stylu podchodzenia na nartach. W Szklarskiej Porębie szkoły narciarskie przywiązują dużą wagę do podstaw, a do nich należy nauka podchodzenia pod górę na nartach, czego musi nauczyć się każdy początkujący.

Kijki są pomocne, gdy upadniesz na stoku

Teoria o tym, że kijki nie są potrzebne do jazdy na nartach jest zatem mylna. Już od początku trzeba uczyć się prawidłowej postawy, a ponadto również dbać o technikę jazdy. Popełniane błędy jest potem trudniej wyeliminować, gdyż złe nawyki pozostają. Oczywiście, aby kijki nie były balastem w czasie jazdy trzeba je odpowiednio trzymać i nie powłóczyć za sobą. Jest jeszcze jeden powód dla którego warto mieć kijki. Oprócz bardziej wymagających tras, pomagają w sytuacji gdy zaliczymy upadek, pod warunkiem, że oczywiście ich nie straciliśmy, podobnie jak nart. Kijki pomagają nam wstać na nachylonym terenie. Jeśli ich nie mamy to zawsze narciarz w nie wyposażony może przyjść nam z pomocą.

Zatem kompletując sprzęt koniecznie trzeba dobrać odpowiednie kijki do jazdy na nartach. Szklarska Poręba dysponuje wieloma wypożyczalniami sprzętu, gdzie dobierzemy kompletny sprzęt. Dlatego z pewnością warto wybrać się tam na narty.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij