• Od początku
 • Czytam
 • Mikołajki Folkowe - co i jak? Wszystkie informacje, których potrzebujesz


Mikołajki Folkowe - co i jak? Wszystkie informacje, których potrzebujesz

Pin It

Lubelskie 28. „Mikołajki Folkowe” to interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone różnym aspektom kultury tradycyjnej, sposobami jej zachowania we współczesnym świecie, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności. Festiwal to jednak przede wszystkim muzyka folkowa.

Rozpoczyna się w Centrum Spotkania Kultur w piątek, 30. listopada, przeglądem „Scena Otwarta” (wstęp wolny). Jest to koncert konkursowy dla debiutujących artystów inspirujących się folklorem. Obecnie najstarszy w Polsce i tylko jeden z dwóch istniejących przeglądów tego rodzaju dla wykonawców folkowych. Tego samego dnia o godz. 20.30 organizatorzy zapraszają na koncert gdańskiego zespołu wokalnego Laboratorium Pieśni (www.laboratoriumpiesni.pl). Wokalistki śpiewają pieśni ludowe z całego świata w autorskich aranżacjach.

W sobotę (1. grudnia) o godz. 18.00 w Sali Operowej CSK został zaplanowany koncert „Spotkania Kultur”, podczas którego oprócz gospodarzy – Orkiestry św. Mikołaja, wystąpi Yamma Ensemble (www.yammaensemble.com) z Izraela, prezentujący tradycyjną muzykę hebrajską, muzykę żydowskiej diaspory – pieśni społeczności żydowskich z Jemenu i Babilonu, Sefardyjczyków i chasydów. Kolejną gwiazdą będzie rosyjska Otava Yo (www.otava-yo.spb.ru), w której repertuarze znajdą się przede wszystkim utwory z pogranicza rosyjskiego etno i folk w nowych interpretacjach z bardzo skocznym bitem. Muzycy bywają nazywani współczesnymi błaznami, żartownisiami, ponieważ łączą porządnie zagraną, tradycyjną muzykę rosyjską z ogromną dawką poczucia humoru i ze stereotypem Rosjanina rodem ze sztuk Gogola.  Na tym koncercie będzie też okazja do usłyszenia laureatów „Sceny Otwartej”.

W niedzielę festiwal wróci do „Chatki Żaka” koncertem fińskiej grupy Pekko Käppi & K:H:H:L (Kości Martwych Szalonych Koni). Pekko Käppi (www.pekkokappi.com) to kompozytor-wizjoner, wokalista i wirtuoz liry jouhikko, a towarzyszą mu muzycy grający na równie dziwnych instrumentach – gitarach zbudowanych z pudełek po cygarach. Koncertom towarzyszy wiele innych wydarzeń, konferencja naukowa (30. listopada, „Chatka Żaka”), pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w obiektywie” (30.11. – 02.12., „Chatka Żaka”), sobotni Jarmark Cudów (CSK), Festiwalowe Żywe Książki oraz cała gama warsztatów. Będzie można nauczyć się m.in. tradycyjnych tańców gruzińskich oraz wykonywania zabawek choinkowych. W programie znajdą się też warsztaty muzyczne dla dzieci i dorosłych oraz zajęcia wokalne.

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego, ACK UMCS „Chatka Żaka” i Centrum Spotkania Kultur.Mikołajki Folkowe 2018

piątek, 30 listopada

 

 • 10.00 – "Przed ołtarzem pól - święci w kulturze ludowej" - Konferencja Naukowa, Mała Sala Widowiskowa  ACK 
 • 14.00 – Tradycja w obiektywie    wystawa pokonkursowa, Białe Foyer ACK
 • 15.00 –  Scena Otwarta - konkurs, Duża Kieszeń CSK 

 

 • 20.30 – Laboratorium Pieśni, Duża Kieszeń CSK, 20/25 zł

sobota, 1 grudnia

 • Klub Festiwalowy

 

 • 10.00 – warsztaty pieśniarskie - prowadzenie Laboratorium Pieśni, mała kieszeń CSK
 • 12.00 – Jarmark Cudów, hol CSK
 • 14.00 –  Melodie z Lubelskiego i nie tylko - warsztaty muzyki żydowskiej – prowadzenie Ilia Sajtanov (Rosja), Mediateka CSK
 • 14.00 – warsztaty tańców gruzińskich –  prowadzenie Ilo Jincharadze, mała kieszeń CSK
 • 16.00 – Festiwalowe żywe książki,  duża kieszeń CSK

 

 • 18.00 – Spotkania Kultur – Otava Yo (Rosja),  Yamma Ensemble (Izrael), Orkiestra św. Mikołaja,  laureaci Sceny Otwartej,   Sala Operowa CSK   30/40 zł 

 

 

niedziela, 2 grudnia 

 • Klub Festiwalowy

  11.00 – Jeżyki i koszyki –  warsztaty zabawek choinkowych, hol ACK

 • 13.00 –  Wszystko gra – warsztaty muzyczne Orkiestry św. Mikołaja dla dzieci, hol ACK

 

 • 18.00 – Pekko Käppi & K:H:H:L (Finlandia),  Mała Sala Widowiskowa ACK  25 zł/30 zł 

 

karnet + folder z CD – 70 zł 

sprzedaż biletów w kasie Centrum Spotkania Kultur i oraz  on-line na www.spotkaniakultur.com i www.mikolajki.folk.pl 

 

 

 

KONCERTY 

 

Scena Otwarta

Piątek,  30 listopada, godz. 15:00 (Duża Kieszeń CSK) 

 

Konkurs „Scena Otwarta” towarzyszy Mikołajkom Folkowym od dwudziestu pięciu lat. Mimo że jego pierwsza edycja nie odbyła się z powodu braku zgłoszeń, to dziś organizatorzy mogą wybierać spo- śród licznych młodych zespołów zainspirowanych muzyką tradycyjną. Przez lata na scenie Chatki Żaka debiutowało wiele grup i solistów, którzy szybko trafiali do czołówki folkowych wykonawców. Uczestnicy konkursu prezentują program inspirowany muzyką tradycyjną dowolnego kraju lub regionu. Ludowość jest dla nich inspiracją, którą na scenie twórczo przetwarzają i ożywiają. Profesjonalne jury – w tym muzycy, dziennikarze czy producenci – oceniają występy debiutantów i wybierają najciekawsze pod względem artystycznym występy. Jurorem jest jednak również sama publiczność, która tradycyjnie już przyznaje swoim ulubieńcom nagrodę specjalną, jaką jest Statuetka Św. Miko- łaja. Autorem tegorocznej rzeźby jest Bolesław Białecki z Wierzchomina (woj. pomorskie). W tym roku do udziału w konkursie zakwalifikowali się: Daj Ognia (Kraków), Huraban (Legnica), Kukavica (Warszawa), Malana (Trójmiasto), Malwina Paszek (Poznań), Mugasaidi (Bielsko-Biała), Polanna (Dublin, Irlandia), Stój Katarzyno (Warszawa), Summana (Warszawa), Warsoba (Mińsk, Białoruś) oraz zdobywcy Dzikiej Karty, Tyś Widzioł! (Kraków). 

 

Laboratorium Pieśni 

Piątek, 30 listopada, godz. 20:30 (Duża Kieszeń CSK) 

 

Laboratorium Pieśni – Song Laboratory (world/etno/mystic folk) to trójmiejski, kobiecy zespół pieśniarek, powstały w 2013 roku. Grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, polskie, gruzińskie, skandynawskie, oksytańskie i wiele innych. Utwory z całego świata artystki wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich czy innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu). Wnoszą w pieśni tradycyjne nową aranżację, przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych. Źródłowy materiał pieśniarski przechodzi długą drogę. Pieśni są zazwyczaj przywożone z różnych regionów Polski, Europy i świata przez członków zespołu. Następnie zostają opracowane w procesie warsztatowym i na próbach, by w końcu ukazać się w nowej odsłonie – tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej. Laboratorium Pieśni, poza koncertowaniem i udziałem w festiwalach, prowadzi badania terenowe, poszukując nowej starej muzyki: pieśni polifonicznych w Albanii (2014), pieśni pogrzebowych na Kaszubach (2013/2014), praktyk kolędniczych na Dolnym Śląsku (zima 2013). Grupa tworzy także spektakle, w których tradycyjne utwory służą opowiadaniu o odchodzących obrzędach, m.in. „Pory Roku” (2012), „Puste Noce – Pieśni, które już się kończą” (2014). Zespół brał udział w projektach z udziałem cenionych polskich muzyków, m.in. „Czarna Polana” z Kayah i kompozytorem Atanasem Valkovem, nagrania płytowe „Good L.U.C.K” artysty L.U.C 

 

Yamma Ensemble Izrael 

Sobota, 1 grudnia, godz. 18:00 – Spotkania Kultur (Sala Operowa CSK) 

 

Yamma Ensemble wykonuje oryginalną i tradycyjną muzykę hebrajską, która wywodzi się ze starożytnej poezji biblijnej oraz innych dawnych źródeł żydowskich. Członkowie zespołu pozostają wierni klimatom Środkowego Wschodu, gdzie się urodzili i wychowali. Ich egzotyczna, przejmująca muzyka wykonywana jest z towarzyszeniem dawnego instrumentarium. Członkowie zespołu korzystają z instrumentów typowych dla Środkowego Wschodu, takich jak kopuz, riq (rodzaj tamburynu), oud, bębny ręczne. Poza utworami zakorzenionymi w tradycji biblijnej w repertuarze Yamma Ensemble znalazła się muzyka tradycyjna żydowskiej diaspory. Zespół wykonuje pieśni społeczności żydowskich z Jemenu i Babilonu czy Sefardyjczyków. Grupa gra również muzykę chasydzką o fascynujących formach i rytmach, zachowanych w tradycji kolejnych pokoleń. Biblijny Psalm 104 w interpretacji Yamma Ensemble jest najczęściej oglądanym w serwisie YouTube filmem, przedstawiającym wykonanie na żywo tradycyjnej pieśni żydowskiej. 

 

Orkiestra św. Mikołaja

Sobota, 1 grudnia, godz. 18:00 – Spotkania Kultur (Sala Operowa CSK) 

 

Orkiestra św. Mikołaja nie mieści się w ramach gatunków i stylów muzycznych. Od lat mocuje się z nieprzebranym bogactwem kultury tradycyjnej, tworząc nowoczesną muzykę umykającą wszelkim klasyfikacjom. Skupia się w niej ludowość, ale też osobiste fascynacje muzyczne każdego z artystów, choćby reggae'owy świat Jacka Warszawy z Dąbrówki, który przez wiele lat grał z Jackiem Kleyffem w ONZ czy basisty Zbyszka Kowalczyka znanego na lubelskiej scenie bluesowej. Na próbach zespołu powstają „kawałki” mocno osadzone w tradycji, ale bez problemu czytelne dla współczesnego słuchacza. Przez wiele lat Orkiestra była kojarzona z akustycznym brzmieniem, dziś pora na zmiany. Perkusja i gitara basowa dodają muzyce Mikołajów energii, pozwalają tworzyć opowieści o bogatej rytmice, która nie zamyka się w obrębie popularnych rytmów trójmiarowych. W swoich aranżacjach grupa stosuje nie tylko instrumenty współczesne, ale też nietypowe instrumenty ludowe: rzeszowskie cymbały, skandynawską nyckelharphę oraz całą gamę tradycyjnych instrumentów dętych i perkusyjnych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu. Orkiestra jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańską muzyką tradycyjną, przede wszystkim polską, łemkowską i huculską i tym inspiracjom pozostała wierna do dziś. 

 

KONFERENCJA 

 

„Przed ołtarzem pól… Święci w kulturze ludowej” (konferencja naukowa) 

Piątek, 30 listopada, godz. 10:00 (Mała Sala Widowiskowa ack) 

 

Ogólnopolska konferencja naukowa „Przed ołtarzem pól… Święci w kulturze ludowej” odbędzie się 30 listopada 2018 roku w ACK UMCS „Chatka Żaka” i bę- dzie częścią XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”. Jest to kolejne spotkanie poświęcone tematyce tradycji, organizowane przez Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS, Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego, Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka” UMCS oraz „Pismo Folkowe”. W tym roku dyskusja poświęcona będzie obrazowi świętych w kulturze ludowej. Referenci przyjrzą się temu, jaką rolę odgrywały lub wciąż odgrywają wspomniane postaci w religijności ludu. Oprócz ich atrybutów zaczerpniętych z tradycyjnego sposobu przedstawiania świętych w kościołach chrześcijańskich, pochylimy się także nad elementami ich wizerunku zaczerpniętymi z innych źródeł. Zastanowimy się nad funkcją motywów o proweniencji pogańskiej oraz rolą magii i wróżb w ludowym kulcie świętych. Przyjrzymy się także ich obrazowi w tradycyjnych przedstawieniach plastycznych i muzycznych – wizerunkach świątków, pieśniach ludowych oraz ich folkowych reinterpretacjach. 

 

KLUB FESTIWALOWY

 

Warsztaty pieśniarskie – Laboratorium Pieśni

Sobota, 1 grudnia, godz. 10:00 (Mała Kieszeń CSK) 

 

Warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni prowadzone są autorską metodą Aliny Jurczyszyn – pracy z głosem, ciałem i oddechem, inspirowaną m.in. treningiem Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz pracami paramuzycznymi Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w leśnej bazie w Brzezince. Zajęcia są okazją do spotkania w pieśni, przestrzenią swobodnej twórczości dla tych, którzy mają w sobie naturalną potrzebę ekspresji wokalnej i chcieliby rozpocząć (bądź kontynuować) swoją przygodę z głosem oraz pieśniami tradycyjnymi jako materiałem do pracy. 

 

Jarmark Cudów 

Sobota, 1 grudnia, godz. 12:00 (hol CSK) 

 

Jarmark Cudów to cyklicznie organizowane wydarzenie, które tym razem po raz pierwszy odbędzie się w przestrzeni Centrum Spotkania Kultur. W atmosferze przedświątecznego bazarku na straganach można znaleźć cuda stworzone przez ludowych rzemieślników, etniczne instrumenty oraz płyty i wydawnictwa związane z folkiem i kulturą tradycyjną. Jarmark nadaje Mikołajkom Folkowym wyjątkową atmosferę familiarnego spotkania, unikalnego na mapie folkowych wydarzeń. To tu co roku goście festiwalu nie tylko szukają niespotykanych wyrobów i świątecznych prezentów, ale również spotykają dawno niewidzianych przyjaciół.

 

 

Melodie z Lubelskiego i nie tylko – warsztaty muzyki żydowskiej, Ilia Sajtanov 

Sobota, 1 grudnia, godz. 14:00 (Mediateka CSK) 

 

Ilia Sajtanov zaprasza wokalistów i instrumentalistów zainteresowanych muzyką klezmerską, żydowską i nigunami. Po krótkim, teoretycznym wprowadzeniu uczestnicy warsztatów wspólnie zaśpiewają i zagrają. Nacisk zostanie położony na lokalny repertuar z Lubelskiego i Wołynia. Warsztaty tańców gruzińskich – Ilo Jincharadze Sobota, 1 grudnia, godz. 14:00 (mała kieszeń csk) Ilo Jincharadze to profesjonalny tancerz, choreograf, instruktor tańca urodzony w Tbilisi. Swoje umiejętności taneczne rozwijał od najmłodszych lat jako członek znakomitych zespołów gruzińskich: Rustavi oraz Sukhishvili. Był współzałożycielem Studia Tańca Gruzińskiego „Daisi”. Dotarł do finału ubiegłorocznej edycji programu telewizyjnego „Mam Talent”. Od półtora roku mieszka w Polsce, gdzie regularnie bierze udział w pokazach tanecznych, prowadzi spotkania i prelekcje dotyczące narodowych tańców Gruzji. Program proponowanych warsztatów został przygotowany z myślą o Mikołajkach Folkowych. Podczas nich Ilo nauczy uczestników podstaw pochodzących z różnych regionów swojego kraju tańców, takich jak Lazuri czy Osuri. 

 

Festiwalowe Żywe Książki 

Sobota, 1 grudnia, godz. 16:00 (Duża Kieszeń CSK) 

 

Tytułowe „żywe książki” to goście naszego festiwalu, których spotkacie w miejscu jedynym w swoim rodzaju – wypożyczalni osób, z którymi możecie porozmawiać o historii polskiego ruchu folkowego i współczesnych inicjatywach zwią- zanych z kulturą tradycyjną. Wydarzenie, organizowane przez Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS, odbędzie się już po raz piąty. Wpisuje się ono w prąd badawczy, kulturowy i społeczny zwany historią mówioną. Jeśli interesujecie się dziejami polskiego folku i inicjatywami związanymi z kulturą ludową, to macie niepowtarzalną okazję, by spotkać ludzi zza kulis festiwalu – muzyków, artystów, działaczy społecznych – i porozmawiać z nimi w kameralnej atmosferze. Zachęcamy do wypożyczania! Jeżyki i koszyki – warsztaty zabawek choinkowych Niedziela, 2 grudnia, godz. 11:00 (hol ack) Warsztaty ozdób choinkowych to wyjątkowa okazja, by w twórczy sposób spędzić czas między dynamicznymi koncertami Mikołajek Folkowych. W holu Chatki Żaka goście festiwalu będą mieli okazję do własnoręcznego wykonania prostych, tradycyjnych ozdób choinkowych. Zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy, której owocem będą piękne zabawki do zawieszenia na bożonarodzeniowych drzewkach. 

 

Wszystko gra – warsztaty muzyczne dla dzieci, Orkiestra św. Mikołaja 

Niedziela, 2 grudnia, godz. 13:00 (Białe Foyer ACK) 

 

Wszystko gra to warsztaty dla dzieci (powyżej 7 lat) prowadzone przez muzyków Orkiestry św. Mikołaja. Skrzypce – skrzypią, bębny – bębnią, piszczałki – piszczą, a struny – strunią? Skąd się wzięła muzyka? Czy to dzieci wymyśliły instrumenty? Muzycy Orkiestry św. Mikołaja mają za sobą dziesiątki występów i audycji edukacyjnych w szkołach i przedszkolach. Mikołaje z Orkiestry grali koncerty dla dzieci w Programie III PR i Filharmonii Narodowej w Warszawie, prowadzą też zajęcia warsztatowe. Bogdan Bracha i Marcin Skrzypek zapraszają na półtoragodzinne warsztaty. Grupa zostanie podzielona na dwie mniejsze, które po czterdziestu pięciu minutach zmienią prowadzących Marcin Skrzypek zaprasza na spotkanie z dziwnymi instrumentami, które wykorzystuje Orkiestra św. Mikołaja: drumlą, udu, niutnią, czuryngą, kalimbą, świerszczem... Jednymi się macha, w inne dmucha, jeszcze inne szarpie. Nie wszystkie grają melodie. Niektóre tylko wydają dźwięki. Co będziemy robić na spotkaniu, zależy od tego, kto przyjdzie w gości do instrumentów. Na pewno wszystkich będzie można dotknąć i posłuchać, a może uda się coś razem zagrać. Z Bogdanem Brachą będzie można w ciągu godziny lekcyjnej stworzyć Kapelę Ad Hoc. To próba odpowiedzi na zagadkę, czy na skrzypcach i basach trzeba się uczyć, czy też można od razu grać. Okaże się, że muzykowanie nie jest wcale takie trudne! Mimo pierwszej próby Orkiestra Bogdana od razu zagra do posłuchu, a może i do tańca! 

WYSTAWA POKONKURSOWA 

Tradycja w obiektywie

Piątek, 30 listopada – 2 grudnia (Białe Foyer ACK) 

 

Już po raz piąty organizatorzy „Mikołajkek Folkowych” zaprosili fotografów amatorów do współtworzenia festiwalu. Prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie „Tradycja w obiektywie” zawisną na wystawie prezentowanej przez cały czas trwania „Mikołajek”. Jury w składzie: Robert Pranagal, Marcin Skrzypek i Piotr Zugaj postanowiło przyznać I nagrodę Małgorzacie Piechatzek za fotografię „Lany Poniedziałek”, II nagrodę otrzymał Wojciech Szuster za pracę „Portret rzeźbiarza”, III nagrodę Przemysław Brzeziński za zdjęcie „Z widokiem na przeszłość”. Wyróżnienia jury przyznało Arturowi Jastrzębskiemu za zdjęcie „Wiara”, Tomaszowi Okoniewskiemu za „Pasterzy”, Łukaszowi Opalińskiemu za obraz „W tłumie” oraz Patrycji Mruczkiewicz za zdjęcie zatytułowane „Ciężki dźwięk”. Do wystawy zostały ponadto zakwalifikowane następujące fotografie: „Asyż” Marty Zuzgi, „Fotografia nr 1” i „Fotografia nr 2” Adama Falkowskiego, „Majówka” Dariusza Kosteckiego, „Orkiestry dęte” Franciszka Kluczyńskiego, „Selfie w stylu folk 2” Aleksandry Kubickiej, „Wędrowny teatr” Agnieszki Maruszczyk, „Siwki” Marcina Draba, „Ponadczasowa tradycja” Jolanty Borysewicz, „Żniwa” Jakuba Depowskiego, „Jeszcze tylko selfiak na fejsa” Bożeny Andrzejewskiej, „Święta prawosławne na Huculszczyźnie” Łukasza Opalińskiego, „Chochoły” Doroty Konczałek, „Koronka” Doroty Konczałek, „Pasterz” Mikhaila Kapychki, „Jesienna orka” Szymona Muszańskiego. 

na zdjęciu: Laboratorium Pieśni / fot. materiały organizatorów

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.