"Śmierć w lesie deszczowym". O języku, którym mówi 45 osób

Głęboko w lesie deszczowym w Papui-Nowej Gwinei jest maleńka wioska Gapun, w której mieszka dwieście osób. Tylko czterdzieści pięć z nich mówi rdzennym językiem tayap i z roku na rok jest ich coraz mniej. Antropolog kulturowy Don Kulick postanawia udokumentować proces wymierania tego języka. Zafascynowany światem gapuńczyków, na przestrzeni trzydziestu lat powraca do wioski kilkakrotnie, a jego życie splata się z życiem mieszkańców. Jego reportaż "Śmierć w lesie deszczowym" właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Lekarze w górach" Jerzy Porębski, Wojciech Fusek: w kółko to samo [RECENZJA]

Ta książka była potrzebna. Literatura górska w języku polskim, na pierwszym planie stawiająca nie „lodowych wojowników”, ale tych, którzy ich składają, zszywają, leczą, słowem - umożliwiają istnienie wyprawy, to strzał w dziesiątkę. Szczególnie, że - jak zauważają sami autorzy i bohaterowie „Lekarzy w górach” - medyk w dzisiejszym himalaizmie nie ma już takiej roli jak jeszcze 20 lat temu. Tym bardziej należy się im więc uwaga.

Gooral „Ethno Elektro 2”: piękny ukłon w stronę Tatr i Beskidów [RECENZJA]

Twórczości Goorala, otwartości na różnorodność jego projektów (z góralami, z zespołem „Mazowsze” na Woodstocku, na imprezach klubowych, z Psio Crew i gdzie on tam jeszcze nie był…) zawsze kibicowałam. Jego muzyka jednakowoż nie była rzeczą, której słuchałabym nie z zawodowego obowiązku i ciekawości. Płyty Goorala po przesłuchaniu, ocenieniu, opisaniu, zwykle już do odtwarzacza więcej nie trafiały. Choć z obiektywnego punktu widzenia potrafiłam je docenić, to personalnie jednak nie trafiała do mnie siermiężność niektórych jego kompozycji. Słowem, ciekawe, ważne, ale nie dla mnie. „Ethno Elektro 2” zmieni tę rzeczywistość diametralnie.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij