Historia Macieja Berbeki zawiera w sobie wszystkie emocje, jakie są udziałem niemal każdego wielkiego himalaisty: radość zdobywania, gorycz porażki, przyjaźń i zdrada, miłość i zadra. Jest jeszcze wielka tajemnica, która czyni tę opowieść fascynującą. Sami kierujemy naszym losem, czy jest on zapisany? Czym jest przeznaczenie i czy w ogóle istnieje? Nasze życie to świadome wybory czy ciąg przypadkowych zdarzeń? Kto wie?
Himalaista, przewodnik górski IVBV, ratownik TOPR, artysta, scenograf związany z Teatrem im. S.I. Witkacego w Zakopanem. Maciej Berbeka zdobywca pięciu ośmiotysięczników, pierwszy człowiek, który zimą przekroczył wysokość 8000 metrów w Karakorum. Zimowy zdobywca Manaslu (wejście bez tlenu), Czo Oju i Broad Peaku dwunastej pod względem wysokości góry na świecie, która w marcu 2013 roku zabrała go na zawsze.
Berbeka cudem unika śmierci na Broad Peaku w 1988 roku. Wraca przeświadczony o zdobyciu góry, choć okazuje się, że od szczytu dzieli go kilkanaście metrów w pionie. Ta porażka go zmienia. Rzadziej jeździ w góry, zakłada firmę, dba o dom, żonę i synów. Co sprawia, że po 25 latach zwyczajnego i dobrego życia znów pakuje plecak i jedzie właśnie pod tę górę? Co go tam pcha ćwierć wieku później? Niezałatwione porachunki, żądza przygody, zew? A może przeznaczenie?
„Przyszłość nie jest jeszcze napisana – mawiał Jerzy Kukuczka. – Ale nie będziesz żyć sekundy dłużej, niż jest ci to dane. Nie uciekniesz od tego, choćbyś nie wiadomo jak próbował”.
Ta książka przedstawia mojego Ojca nie tylko jako wybitnego sportowca – himalaistę – ale pokazuje też jego bogate i różnorodne życie w „dolinach codzienności”. Cieszę się, że możecie poznać jego historię. Stanisław Berbeka
Maciek zaprosił mnie na wyprawę już po śmierci. Otworzył mi drzwi do własnego domu i rodziny. Przez trzy lata pracy nad filmem szedłem jego śladem i często w jego butach. To doświadczenie zmieniło i przewartościowało moje życie. Wejście w góry wysokie wzbudziło ekstremalne emocje, nauczyło doceniać proste rzeczy i precyzyjnie podejmować decyzje – o tym, z kim wiążemy się liną, z kim idziemy. O Maćku mógłbym czytać i opowiadać godzinami, choć nigdy osobiście go nie poznałem. Ta książka zaprasza do podróży przez świat Berbeki, a patrzenie jego oczami z pasją do gór i miłością do bliskich, prostuje nasze strachy. Ireneusz Czop, odtwórca roli Maćka Berbeki w filmie fabularnym o Broad Peaku
Książka bardzo trafnie oddaje atmosferę siermiężnej powojennej Polski i problemy naszych wspinaczy aż do współczesności. Autorzy wspaniale ukazują rodzące się przyjaźnie górskie i życie rodzinne głównego bohatera. Maciej Pawlikowski, himalaista, ratownik TOPR, partner wspinaczkowy Maćka Berbeki
O autorach
Dariusz Kortko redaktor naczelny katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej”, ma na swoim koncie, m.in. bestsellerowe opowieści o Krzysztofie Wielickim, Jurku Kukuczce i Mirosławie Hermaszewskim, napisane wspólnie z Marcinem Pietraszewskim, czy głośną biografię Zbigniewa Religii. Z wykształcenia politolog, jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.
Jerzy Porębski agent literacki i współautor książek górskich – “Polskie Himalaje”, “Lekarze w górach”, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych o alpinizmie oraz ratownictwie górskim. Członek jury na festiwalach filmów górskich w Hiszpanii, Peru, Czechach, czy Bułgarii.
Multimedialne spotkanie premierowe z udziałem autorów odbędzie się 2 grudnia o godzinie 20.00. W specjalnym panelu medialnym udział wezmą przedstawiciele Taternika, wspinania.pl, Magazynu Góry, Sportowej Książki Roku, Książek Sportowych oraz portalu Lubimy czytać.pl Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś. Link do wydarzenia: https://fb.me/e/cqznOIEHQ |