Do poczytania

Muzyka

Sutari: Nowe opowieści na nowe czasy

O konieczności ratowania przyrody i gniewie, który pojawia się gdy widzimy jak miejsca przez nas podziwiane są niszczone przez ludzi „niepoważnych”. O sile kobiet i wartości siostrzeństwa – solidarności w sprawach, o których kobiety powinny rozmawiać kobietami. Bo mają dużo do powiedzenia.

Wywiad

Krawędź jest tylko narzędziem

Jeżeli człowiek chce sobie odebrać życie w górach, to nie jest kwestia pracy ratownika górskiego tylko pracy psychologa lub mediatora. W tej sytuacji góry są tylko przestrzenią, a ostatecznie narzędziem. 

Muzyka

Mulatu Astatke i Black Jesus Experience: legenda ethio-jazzu powraca

Muzyka Czarnego Lądu dominuje półkę z muzyką świata – nie ma co do tego wątpliwości. Przy pojawiających się tu i ówdzie nowościach wykorzystujących w mniejszym lub większym stopniu charakterystyczne dla afrykańskiej tradycji brzmienia i skale, warto odwołać się do początków.

Muzyka

Michał Rudaś na płycie Emam & Friends

Na płycie Emam & Friends usłyszymy wielu muzyków z Polski. – Udało mi się nawiązać z nimi kontakt i wykorzystać nagrania, które nigdy wcześniej nie były publikowane – pisze Emam. Wśród polskich artystów na płycie utrzymanej w klimacie etno i world music inspirowanych Indiami, usłyszycie Michał Rudaś (śpiew), Roberta Szydło (bas) i Łukasza Sobolaka (perkusja).
Podróże

Wczasy z tamtych lat

Nie było klimatyzacji, luksusów i technologii ułatwiającej życie, a i tak wspomnienia z wakacji sprzed dwudziestu lat mamy najpiękniejsze.

Muzyka

Daj się porwać. Keleketla!

Keleketla! to projekt-monstrum, zrzeszający artystów z całego globu, reprezentujących chyba wszystkie możliwe do skatalogowania style muzyczne. Całość można zamknąć w bardzo szeroko pojętym pojęciu world music. 

Podróże

Insta-turystyka a ochrona przyrody

Skok z czterystu tysięcy do ponad dwóch milionów turystów odwiedzających rocznie Islandię to coś, na co wyspa niezupełnie była przygotowana. Z jednej strony błogosławieństwo dla rozwijających się tu biznesów, np. przewodników po Islandii, z drugiej natura wołająca o pomoc. Co zrobić, by mimo rosnącej liczby osób odwiedzających Islandię, jej delikatna i dziewicza natura pozostała nienaruszona?

Film

Przed halnym nie uciekniesz

„Ktoś się powiesił, będzie duło” – mieszkając pod Tatrami wychowujesz się z tym zdaniem tak jak z dźwiękiem helikoptera TOPR-u. Dla osoby urodzonej w Zakopanem pewne rzeczy wydają się takie naturalne, normalne, tym ciekawiej więc oglądało się dokument, a właściwie „thriller dokumentalny”, jak swój film tytułuje reżyser Michał Bielawski, „Wiatr”.


Polecane
Artykuły

Rembetiko nazywana jest „bluesem Grecji”. Pochodzący z tamtego rejonu, mieszkający w Londynie, muzycy tworzący Trio Tekke chcą przybliżyć ten gatunek szerszemu odbiorcy i tchnąć w niego odrobinę więcej życia.

W październiku ukaże się nowy album lidera Sigur Rós – Jónsiego. „Shiver” promuje singel „Swill”, do którego teledysk można oglądać już dziś.

Przy rozmowach o bezpieczeństwie w górach mam rodzaj permanentnego deja vu. Powtarzane jak mantra sugestie o rozsądku, dobrych butach, sprawdzaniu prognoz pogody, odbijają się szerokim echem, ale jest to raczej echo grochu rzucanego w ścianę.

Czy to jest książka podróżnicza, czy to jest reportaż, dziennik, pamiętnik, książka filozoficzna? „Donikąd” Milczarka jest po trochu wszystkim i żadnym z tym. Nieuchwytność, umykanie szufladkom, jest też jedną z najlepszych jej cech.  

Jest w sieci kilka opisów tego szlaku i każdy różni się od siebie diametralnie. Jedni odradzają przechodzenie ze słowackiej strony, od Zbójnickiej Chaty, w kierunku polskiej – przez Rohatkę właśnie – z powodu ogromnego niebezpieczeństwa, jakie panuje po tej stronie szlaku. Przyznam, że zmroziła mnie ta informacja.

Podróże, muzyka, książki, filmy
wywiady, artykuły, recenzje

Znajdź nas